Akciové trhy v posledný septembrový týždeň v Európe rástli a v Spojených štátoch sa posunuli na nové historické maximá, keďže impulz dostali od hrubého náčrtu zníženia daní v USA, ktorý sa dostal na svetlo a mohol by byť schválený na prelome rokov.
Prospekt daňovej reformy, ktorá by mohla vyústiť do vyšších rozpočtových deficitov a prispieť k rýchlejšiemu zvyšovaniu sadzieb Fedom spolu so špekuláciami, že na jeho čelo by sa mohol postaviť jastrab Kevin Warsh, potlačil nahor výnosy amerických štátnych dlhopisov a profitoval z neho aj dolár.
Ropa pokračovala v pochode na 26-mesačné maximá pre očakávania silnejšieho dopytu a predĺženia dohody o znížení produkcie krajinami OPEC a ďalšími veľkými producentmi. Znížená averzia k riziku odoberala silu zlatu.
Akciové trhy
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána v závere septembra pokračovali v raste, pričom americké akcie prepisovali historické maximá. Bluechipsový index Dow Jones tak zaznamenal už ôsmy rastový kvartál po sebe prvýkrát za ostatné dve dekády.
Širšie dôvody ostávajú nezmenené, a to dynamický, mierne nadtrendový rast svetovej ekonomiky pri nízkych inflačných tlakoch a len pozvoľnom odoberaní monetárnej akomodácie a pri očakávaní ďalšieho rastu zisku firiem.
Minulý týždeň sa k tomu pridal aj impulz skorého možného prijatia daňovej reformy v USA, ktorá sa dostala z Bieleho domu a z Kongresu na svetlo aj so základnými hrubými návrhmi výšky zníženia daní.
- Prečítajte si: Dubaj chce lietať v oblakoch – prvý dronový taxík
Výsledkom bol rast širokého amerického indexu S & P 500 o 0,7 percenta pri 0,3-percentnom zisku bluechipsového indexu Dow Jones a pri 1,1-percentnom raste technologického indexu Nasdaq Composite.
Európske akcie rástli ešte výraznejšie vďaka efektu slabšieho eura. Paneurópsky bluechipsový indexu Euro Stoxx 50 pridal 1,5 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,9 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 a britského indexu FTSE 100 po 0,9 percenta.
Dlhopisové trhy
Znížená averzia k riziku v kombinácii s prvými detailmi daňovej reformy v Spojených štátoch, ktorá by mala prispieť k rýchlejšiemu rastu HDP a tým aj k vyššej inflácii a k rýchlejšej normalizácii menovej politiky Fedu a navyše by mohla vyústiť aj do vyšších deficitov rozpočtov, tlačila nadol ceny, a teda nahor výnosy amerických štátnych dlhopisov.
Tomuto smerovaniu pomohli aj správy o tom, že bývalý centrálny bankár Kevin Warsh, ktorý je vnímaný ako jastrab a nedávno otvorene kritizoval uvoľnenú menovú politiku, by mohol byť vymenovaný za nového šéfa Fedu, keď sa skončí funkčné obdobie Janet Yellenovej.
Výnosy dlhopisov eurozóny však v minulom týždni len stagnovali, keď trhy začínajú započítavať, že ECB bude pri sprísňovaní menovej politiky veľmi pomalá, a navyše čaká sa na zostavenie nemeckej vlády po voľbách pri očakávaní komplikácií ohľadom užšej integrácie v Európe pre pravdepodobnú prítomnosť euroskeptických slobodných demokratov z FDP pri moci.
Na týždennej báze 10-ročný americký výnos rástol o osem bázických bodov na 2,33 percenta, nemecký 10-ročný ostal bezo zmeny na 0,46 percenta.
Komoditné trhy
Zlato ostalo v priebehu celého minulého týždňa v defenzíve pri znížení averzie k riziku, oddiskontovávaní vojny medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a pri predstavení základných prvkov znižovania daní v USA, ktoré investori pozitívne prijali pri očakávaní schválenia tejto legislatívy najneskôr začiatkom budúceho roka.
Na konci týždňa sa žltý kov posunul na najnižšie úrovne od polovice augusta, keď zatváral na 1 280 dolároch za uncu.
Severomorská ropa Brent v priebehu týždňa atakovala 60-dolárovú hranicu a obchodovala sa na najvyšších úrovniach od júna 2015 pre prospekty zlepšujúceho sa dopytu po nej a pre očakávania predĺženia dohody OPEC a ďalších veľkých hráčov o znížení produkcie, pričom nie je vylúčené ani ďalšie prehĺbenie škrtov v ťažbe.
Americká WTI takisto rástla, keď sa posunula na najvyššie úrovne od apríla. Výrazným spôsobom k tomu prispeli aj vyhrážky Turecka, že ak bude Kurdistan pokračovať v snahe o nezávislosť, stopne prepravu kurdskej ropy cez svoje územie.
Až v závere minulého týždňa prišlo ku korekcii cien. Výsledkom však je týždenný rast Brentu o 1,2 percenta na 54,5 dolára a WTI o dve percentá na 51,7 dolára.
Devízové trhy
Dolár silnel voči košu hlavných svetových mien už tretí týždeň po sebe, keď mu tentoraz dodával forsáž predstavený návrh znižovania daní v Spojených štátoch, ktorý by mal zlepšiť prospekty rastu americkej ekonomiky, potlačiť infláciu nahor a spôsobiť rýchlejšie zvyšovanie sadzieb Fedom.
Navyše v prospech dolára aj naďalej hrá fakt, že trhy postupne započítavajú zvýšenie sadzieb v USA ešte raz o 25 bázických bodov do konca roka, ako aj výsledky parlamentných volieb v Nemecku, ktoré by mohli vyústiť do pomalšej integrácie v Európe.
Euro aj preto v minulom týždni kleslo voči doláru o 1,2 percenta a vzájomný výmenný kurz končil v piatok večer na úrovni 118,1 dolárového centa.
- Zdroj: JET by J&T Banka