Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.
Ceny na trhu
Minulý týždeň sme sa dostali so zlatom na chvíľu i nad 1200 USD, inak zlato celkom pekne rástlo. Striebro sa dostalo skoro k 17 USD a rovnako jeho cena pekne stúpala. Koncom týždňa ceny už len mierne konsolidovali.
Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1196,9 USD, čo bolo o 24,7 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,88 USD, čo bolo nakoniec o 45 centov viac ako predminulý týždňom.
Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 70,91, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 199,29 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 87,04 USD.
Dianie na trhu
Minulý týždeň sme písali, že zlato zatiaľ vykazuje pomalú a pozitívnu zmenu – bolo ho na trhu menej k dispozícií, za čo mohol buď vyšší dopyt alebo sa ho vlastníci nechceli až tak zbavovať.
Na trhu sme mali znižujúce sa contango (relatívne nízke) a zároveň rastúcu cenu. To sa ukazovalo už od konca roku. Minulý týždeň sa situácia potvrdzovala. Dokonca sme mali malý náznak backwardácie a to stále pri zvyšujúcej sa cene žltého kovu.
Čo to znamená? Znamená to, že trh zažíva stres. Nie je obrovský, avšak market makri majú pri týchto cenách problém získavať zlato – či už pri priamom nákupe alebo si ho nevedia požičať.
Táto disproporcia sa môže vyrovnávať z dlhšieho hľadiska len vyššou cenou. Oproti decembru minulého roku, kedy sme hovorili o poklese cien (tie sa aj ku koncu roku potvrdili), sa situácia na zlate mení.
Ako je na tom striebro? Podobne. Aj pri ňom sa pri relatívne rýchlejšej (oproti zlatu) zvyšujúcej sa cene znižovalo contango. Nemôžeme však povedať, že je v rovnakej situácii ako zlato.
Pri zlate trh ukazuje problém ho získať. Pri striebre tento problém nie je až tak výrazný. Cena rástla rýchlejšie ako dopyt po sivom kove. Je to síce malý rozdiel, ale je. Znamená to, že z hľadiska ceny je striebro plus/mínus v stave, kedy je trh pri súčasných cenách vyrovnaný.
Pohnúť sa teda môže teraz ktorýmkoľvek smerom. Minulý týždeň som o ňom vravel, že sa môže pohnúť kamkoľvek, ale skôr so o ňom pochyboval; zatiaľ však vyzerá, že nesprávne. Stále si však myslím, že pri malom náznaku ekonomických problémov jeho cena výrazne utrpí.
Výhľad
Pri zlate sa ukazuje potenciál vyšších cien. A to nie z hľadiska špekulatívnych nákupov. Dopyt po zlate je vyšší. Môžeme očakávať vyššiu cenu. Striebro je pre mňa stále problematické odhadnúť.
Chcelo by to nejaký cenový pohyb, ktorý by ukázal buď jeho explicitný nedostatok na trhu alebo naopak dostatok. Teraz sme v stave, že cena môže ísť obom smermi. Striebro je z fundamentálneho hľadiska dosť vyrovnané.
V prípade, že by sa cena zvýšila, bude zaujímavé sledovať, či sa pohnú aj fundamenty, alebo sa bude jednať o špekulatívny pohyb. Zlato je oproti nemu v lepšej pozícií a je mu možné omnoho viac veriť.
Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.
Vývoj cien drahých kovov
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
Matúš Pošvanc
je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.