Miesto toho, aby sme išli priamo tam, kam potrebujeme, budeme obiehať dookola, vymýšľať, nachádzať, či objavovať nové a ďalšie riešenia, ktoré sú vo svojej podstate niekedy aj horšou replikou originálu.
Komplikujeme si život
Komplikujeme si život rôznymi príkazmi, normami, pravidlami, či šablónami, do ktorých chceme vtesnať všetko a všetkých. Žiaľ, príroda nám nastavila absolútne odlišné parametre noriem, ako si ich vytvárame sami.
Prestať si komplikovať život nezmyselnosťami len preto, že to niekto vymyslel nám otvorí novú cestu k objavovaniu jednoduchosti života. Život je tak prirodzený a jednoduchý, nebyť toho, že si ho sami komplikujeme.
Častokrát nepotrebujeme toľko, čo máme, zakladáme svoje obydlia, zbierame, zhromažďujeme, šetríme, kupujeme a v konečnom dôsledku nám stále niečo chýba a nie sme spokojní. Znamená to, že asi robíme niečo nesprávne.
Ak by sme sa viacej spomalili, začali vnímať všetko, čo už máme, viacej si to vážili, využívali a sústreďovali sa na krásu prírody, postupne by sme pociťovali vnútorný pokoj, spokojnosť so všetkým, čo doposiaľ máme a začali by sme objavovať nový rozmer vnímania života.
Vypnúť, spomaliť sa, oddýchnuť si nám pomôže vzdialiť sa od stresového spôsobu života. Možno si to neuvedomujeme, ale náš spôsob života je častokrát tak stresujúci, že keď si konečne nájdeme priestor na oddych zistíme, že nevieme oddychovať.
- Prečítajte si: Rozdiel medzi pozitívne a negatívne zmýšľajúcim človekom
Nevieme len tak sedieť, nič nevykonávať, nemyslieť. Máme pocit, že nám niečo utečie, premeškáme nejakú príležitosť a pod. Aj keď sa práve nachádzame na mieste, ktoré je ideálne pre oddych, nemáme z neho nič, pretože sa nevieme uvoľniť, vypnúť a relaxovať.
Život je pritom tak jednoduchý a príjemný, len si ho netreba zbytočne komplikovať.
Dôležité je naučiť sa, že nič nie je dôležitejšie, ako vlastné zdravie. To máme iba jedno a keď si ho sami, dobrovoľne odpíšeme, nikto nám ho ničím nenahradí.
Vždy, keď nás niekto, do niečoho tlačí, núti, naháňa, vytvára umelý stres, či chaos v našom živote, treba sa tomu čím skôr vyhnúť. Treba sa vyhnúť a odstrániť zo života všetky elementy, ktoré v ňom spôsobujú stres, strach, napätie, či neistotu.
Vždy si stačí položiť otázku, či to, čo ideme práve robiť neohrozí naše zdravie. Či čas strávený niekde, či s niekým nám neodoberie z pozitívnej a životnej energie. Či to čo ideme robiť, naozaj aj chceme robiť.
Treba si uvedomiť, že komplikácie v živote si vo veľmi veľkej miere vytvárame my, ľudia. V porovnaní so živou prírodou máme síce najväčší rozum a komplexné myslenie, ale príliš často toľko premýšľame až si jednoduchú záležitosť tak skomplikujeme, že nevieme sami, čo ďalej.
Naučiť sa jednoduchšiemu, nekomplikovanému životu nám pomôže aj to, ak sa prestaneme neustále porovnávať s druhými. Prestaneme si všímať, ako žijú druhí, či aj my máme všetko to, čo majú druhí, či spĺňame ten istý finančný, materiálny, či ekonomický štandard. Každý z nás si zodpovedáme výlučne za seba, za svoje šťastie, zdravie a prosperitu.
Ak si svoj život sami zničíme a skomplikujeme, iba veľmi ťažko budeme zjednávať nápravu. A nie som si istá, či by tí ľudia, situácie, práca a všetko, čo sme uprednostňovali pred našou pohodou, zdravím a vnútorným pokojom, nám boli niečím nápomocní.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
Silvia Macháčková
Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.
Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.
- Zdroj titulného obrázka: pixabay.com