- Zdroj: ako-investovat.sk
Zlato a striebro patria medzi najčastejšie obchodované komodity. Ich nákup a držanie sa považuje za aktívnu ochranu proti inflácii. Štandardne platí, že ak cenová hladina rastie, zvyšuje sa aj cena komodít.
Aj tento fakt je jedným z dôvodov, prečo sa týmto dvom komoditám v posledných rokoch nie veľmi darí. Inflácia je celosvetovo nízka, čo je jedným z dôvodov pre pokles cien komodít. Je pred nami niečo, čo by tento trend mohlo zmeniť?
Môže prísť ďalšia kríza?
Nič tomu zatiaľ nenasvedčuje. Ekonomické dáta sú väčšinou pozitívne, americká centrálna banka reaguje postupným zvyšovaním sadzieb, akcie si spokojne ďalej rastú.
Zdá sa, že nič nehrozí. Riziká však môžu prísť aj z inej strany. Geopolitická situácia vo svete je nestála. Potenciálne problémy sa nachádzajú v Severnej Kórei, Sýrii, ale aj v Európskej únii.
Situácia v Sýrii a v Severnej Kórei závisí momentálne najmä od Spojených štátov, na čele ktorých stojí nevyspytateľný Donald Trump. Ten sa počas volebnej kampane a aj po zvolení za prezidenta USA vyjadroval, že problémy chce riešiť najmä doma.
Avšak v posledných týždňoch sa zdá, že prišlo niečo, čo jeho postoj zmenilo. Po nečakaných incidentoch v Sýrii to momentálne vrie aj v Severnej Kórei. V podstate sa len čaká na moment, kedy k niečomu vážnemu príde.
Ak by nastala nejaká väčšia vojenská intervencia, prinieslo by to určite na trhy nestabilitu. Z toho by ťažili práve komodity, ktoré predstavujú pre investorov akýsi bezpečný prístav, keď sa vo svete niečo deje.
Francúzsko čaká druhé kolo volieb
Ďalšie politické riziko, ktoré môže výrazným spôsobom ovplyvniť trhy, sa týka Francúzska. Francúzov čaká, čo nevidieť, druhé kolo prezidentských volieb. Možná nestabilita hrozí, ak by druhé kolo vyhrala Marine le Pen.
Šance na jej víťazstvo sú však veľmi nízke. Aj keď sa prieskumy postupne o malé krôčiky približujú, stále je rozdiel medzi centristom Macronom a le Pen skoro 20 percent. Aj preto by jej prípadné víťazstvo bolo obrovským prekvapením.
Jednoznačne však môžeme tvrdiť, že ak by k tomu došlo, trhy by zažili veľké turbulencie. Okrem výpredaju eura by sme boli opäť svedkami nestability, z ktorej by profitovali práve komodity. Ak teda máte tušenie, že aj vo Francúzsku sa dočkáme prekvapenia, shortovanie eura a nákup zlata by mohlo byť tou správnou stávkou.
Ako sme na tom technicky?
Pri pohľade na týždňové grafy zlata striebra vidíme, že pokles cien trvá od polovice roka 2011. Pri komplexnom pohľade zistíme, že tento pokles môže byť aj určitou korekciou obrovského býčieho pohybu počas prvej dekády tohto storočia.
Ak si na týždňový graf zlata dáte Fibonacciho úrovne zistíte, že korekcia dosiahla úrovne 50 percent pôvodného pohybu. To v podstate znamená, že aj keď bola korekcia veľká, nedošlo ešte k potvrdeniu opačného – medvedieho trendu. Cena tak stále dlhodobo ostáva v rastovom trende.
Striebro je na tom dlhodobo veľmi podobne. Takisto sa nachádza v korekčnom pohybe veľkého rastu minulého desaťročia. Pri striebre ja však momentálne zaujímavejší krátkodobý stav.
Pri pohľade na hodinový graf vidíme priam dokonalý medvedí trend, ktorý presne kopíruje klesajúcu trendovú líniu. Ak by došlo k prerazeniu tohto trendového kanála smerom nahor, mohlo by to znamenať výrazný impulz pre býkov.
Ak by vo svete došlo napríklad k vyššie zmieneným udalostiam, určite by zlato a striebro nemali problém opäť rásť. Ďalším faktorom, ktorý bude potrebné sledovať je rast cenovej hladiny.
- Prečítajte si: Fyzický trh a „papierový” trh drahých kovov – 1. časť
Ak budú prichádzať správy o zvyšovaní cien spotrebiteľských tovarov alebo produkčných cien, je to najlepší indikátor toho, že inflácia sa opäť zvyšuje. Práve tento moment by mohol byť tým motorom, ktorý poženie komodity dlhodobo opäť k svojim maximám.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Ing. Marek Šimo
- Zdroj: ako-investovat.sk