Na Slovensku žije viac ako jeden milión poberateľov starobného dôchodku. Teda približne každý piaty obyvateľ nášho štátu je dôchodca. Priemerná výška starobného dôchodku je niečo máličko nad 400 €. Stačí alebo nestačí to? Ako vyžiť zo starobného dôchodku?
Základom úspešného hospodárenia je evidencia. Mať prehľad o vlastných príjmoch a výdavkoch. Vezmite si pero a papier. Pozrieme sa, ako si taký prehľad môžu vyhotoviť dôchodcovia.
Rozdeľte si papier na dve polovice. Na ľavú stranu spíšeme náš príjem. Väčšina penzistov má jeden príjem – dôchodok. No sú aj takí, ktorí ešte pracujú prípadne majú iné druhy príjmu.
Ak máte pracovný príjem, prípadne poberáte dôchodok zo zahraničia (napríklad z Českej republiky), uveďte ho na ľavú stranu nášho prehľadu.
Dôchodcovia môžu mať príjem z aktív, ktoré si vytvorili v produktívnom veku. A tie im môžu prinášať peniaze. Môže ísť o prenájom nehnuteľností, úspory, investície na finančnom trhu, podiely vo firmách, autorské práva a podobne. Ak máme takýto druh príjmu, uveďme ho na ľavú stranu v našom prehľade.
Poďme na pravú stranu. Tu si spíšeme všetky výdavky, ktoré v rámci mesiaca máme. U väčšiny penzistov pôjde o nájom, inkaso, výdavky na stravu, lieky a dopravu.
Nájom a inkaso predstavujú povinné výdavky. Musíme ich uhradiť. Výdavky na stravu, lieky a dopravu tvoria nutné výdavky. Uhrádzame ich priebežne v rámci mesiaca.
Výdavky na návštevu divadla, kina, manikúru, pedikúru, kaderníčku, posedenie s priateľmi, knihy, časopisy, cigarety a čokoľvek iné, predstavuje voliteľné (dobrovoľné) výdavky. Teda také, o ktorých rozhodujeme sami.
Ako súvisí náš vytvorený prehľad so starobným dôchodkom? Naše výdavky vidíme. Potrebujeme si uvedomiť, koľko peňazí nám odchádza na dobrovoľné výdavky.
Ak vieme znížiť alebo odstrániť aspoň jeden výdavok z kategórie dobrovoľných, vytvárame si priestor na zlepšenie vlastnej finančnej situácie.
Peňazí nikdy nie je dosť. Pokiaľ nedokážeme navýšiť naše príjmy, zamyslime sa nad našimi výdavkami. Poznáte presne Vaše dobrovoľné výdavky?
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.
Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”