„Príde čistka v sektore-kryptomien?“ Netrvalo to ani dva týždne. „Praskla bublina“ je asi najčastejší komentár od ľudí, ktorí bitcoinu nikdy príliš nepriali.
Tí, čo sú dnu dlhšie než pár mesiacov, sa môžu nad nariekaním v médiách len smiať. Praskla bublina? Pred rokom stál bitcoin 820 dolárov. To je medziročný rast po prasknutí „len“ 1000 % . Mínus 50 % v cene bitcoinu zatiaľ nie je ani najväčším prepadom za posledné roky.
Musím priznať, že som trochu sklamaný. Čakal som väčšiu čistku. Aj tradičný finančný nástroj, akým sú akcie, vie padnúť kvalitnejšie. Medzi augustom 1929 a júlom 1932 stratil americký akciový index Dow Jones 86 % , grécke akcie medzi rokmi 2007 a 2012 vyše 90 %. Ktovie, veľký výpredaj možno ešte len príde.
Podľa zverejneného výskumu je pravdepodobné, že pri skokovitom raste ceny bitcoinu zo 150 na 1000 dolárov v priebehu dvoch mesiacov koncom roku 2013 hral kľúčovú úlohu jediný obchodník.
- prečítajte si: Nie všetky kryptomeny sú tulipánové cibuľky
Naopak v snahe o prevenciu manipulácie ceny striebra niektorí experti z tohto sektora volajú po využití blockchainu pri jeho evidencii. Na blockchain sa zapisuje už aj explicitný súhlas so sexom, ako poistka pred obvineniami zo znásilnenia.
Čím sú kryté nekryté peniaze?
S finančníkom Romanom Scherhauferom sme sa stretli nedávno v diskusnom paneli jednej finančnej konferencie. Okrem toho, ako sa zapína mikrofón, sme sa nezhodli takmer na ničom. Čo sú peniaze, čím sú kryté, čo sú kryptomeny a či sú užitočné.
K téme krytia fiat peňazí potom napísal aj krátky článok na Facebooku a bitcoinu intenzívne nakladá v médiách.
ECB: Pripravme sa na ďalšiu krízu
„Toto už nie je oživenie, toto je expanzia. Už to nie je o exite z krízy ale o príprave na tú ďalšiu.“ povedal minulý týždeň člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure.
Ja len dodám, že keď spľasnú všetky bubliny nafúknuté ECB, môže to byť skutočne napínavé divadlo. Tak sa pripravujem aj ja.
ECB odmietla poskytnúť „dôležité dôkazy“ Európskemu dvoru audítorov, ktorý vyhodnocoval efektivitu boja centrálnej banky s krízou. „…to malo negatívny dopad na audit … prevádzkovej účinnosti krízového manažmentu ECB bánk.“
Správa kritizuje najmä neschopnosť ECB „vnímať indikácie budúcich problémov bánk v skorších fázach a tieto začať riešiť“.
Že tých útokov na ECB už stačilo? Centrálni bankári ich poľahky vytesnia. V ignorovaní kritikov svojej práce sú majstri. Podľa akademických ekonómov sa na centrálne banky valilo množstvo kritiky ich boja s krízou.
55 % zo samotných centrálnych bankárov však nezachytilo žiadnu kritiku, prípadne len mierne výhrady.
V Taliansku sa blížia dôležité voľby. Ľudia majú o vláde rozhodnúť už 4. marca. Tamojšie strany sa predbiehajú v drahých predvolebných sľuboch. Bude zaujímavé sledovať, kto ich zaplatí, keď raz ECB prestane nakupovať talianske dlhopisy za novovytvorené eurá.
Napriek historickej porážke SPD v nemeckých voľbách, keď za nich hlasoval len 1 z 12 oprávnených voličov, sa táto strana pravdepodobne dostane k moci. Merkelová prizvala po doterajších neúspechoch v zostavení vlády šéfa SPD Schultza ku koaličným rokovaniam a on súhlasil.
To je ten, čo plánuje federálne Spojené štáty európske s vlastnou ústavou do roku 2025. „Tí ktorí sú proti, by mali jednoducho opustiť EÚ.“ povedal. Mám tušenie, že „Menej Bruselu, viac Európy!“ nebude reformným heslom únie v nasledujúcich rokoch.
Svet
V Afrike našli jeden z najväčších diamantov na svete. Má vyše 180 gramov a hodnotu desiatok miliónov dolárov.
Prebraté z NYT, zdroj: Reuters
Facebook vie zistiť nielen skupinu ľudí, v ktorej sa fyzicky nachádzate, ale aj s kým z nich sa rozprávate. Dajú sa na to použiť údaje z akcelerometra a gyroskopu telefónov.
Tie pomôžu určiť osoby, ktoré stoja oproti sebe alebo spolu kráčajú. Polohu klientov spoločnosť ale vraj (zatiaľ) nepoužíva. Mozaiku vašich známych bude možno vedieť poskladať aj bez nej.
Na posúdenie čaká patent, ktorý na nájdenie prepojenia dvoch klientov používa prach alebo škrabanec na šošovke telefónu. Škrabance a špiny ako otlačok prsta telefónu fotku „podpíšu“ a ak ju zverejní iný užívateľ potom je možné predpokladať, že si ju klienti preposlali, čím sa vytvorí ich prepojenie v databáze.
Koniec sveta – prirodzený experiment
Ako sa bude človek správať v prípade hroziaceho konca sveta testovali úradníci na Havaji. Operátor systému varovných hlásení omylom vybral z nie príliš intuitívneho menu nesprávnu voľbu. Klikol PACOM (CDW) namiesto možnosti DRILL – PACOM (CDW) a bolo.
Havajčanom a tamojším turistom prišla na telefóny SMS správa o na ostrov blížiacej sa balistickej rakete.
Život sa zastavil. Ukazujú to aj štatistiky populárneho internetového servera s pornom.
Taký memento mori okamih zabezpečený štátom. Teda skôr polhodina než okamih. Štátnym zamestnancom trvalo 38 minút, kým poslali druhú správu o tom, že išlo o falošný poplach.
Život sa vrátil k normálu a ľudia dobiehali zameškané. Tamojší obyvatelia budú mať zrejme v životných prioritách na nejakú dobu jasnejšie.
- prečítajte si: Lepšia investícia ako Bitcoin? Investujte do Blockchainu
Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka “Zlé peniaze, dobrý život” Juraja Karpiša.
- Autor: Juraj Karpiš
- Zdroj: http://iness.sk/sk