Prešlo prvých pár dní nového roka a kryptomeny sa po prvotnom optimizme dostávajú do strát. Bitcoin pod $14,000, Ripple pod $2 a Litecoin pod $250. Jedinou hviezdou je Ethereum. Prečo?
Hľadanie náhrady za Bitcoin
Ethereum tento rok svoju cenu už takmer zdvojnásobil. Momentálne sa obchoduje nad $1300. Mohli by sme povedať, že je to ďalšia snaha o rotáciu z Bitcoinu do iných mien. Avšak je to zložitejšie.
Bitcoin aj tento rok môže strácať svoju pozíciu. Priemerná výška poplatkov za transakciu s ním sa síce stabilizovala na úrovni $30, ale stále mnohých odrádza od používania tejto virtuálnej meny.
- prečítajte si: Aká budúcnosť čaká kryptomeny v roku 2018
Hľadanie alternatív Bitcoinu koncom minulého roka spôsobilo silné nákupné tlaky na Litecoine a neskôr na Ripple, ktorý sa stal najúspešnejšou menou minulého roka. Od svojich maxím však Ripple stratil už takmer polovicu hodnoty. Rétorická otázka – je teraz opäť čas na jeho nákup?
Bitcoin vs. Ethereum
Ethereum a Bitcoin sú dve rôzne veci. Bitcoin vznikal od začiatku ako forma platobného prostriedku a uchovávateľa hodnôt, ako forma peňazí.
Ethereum je o niečom úplne inom. Ethereum je postavený tiež na báze blockchainu, avšak s omnoho širším použitím ako je peňažná funkcia.
Ethereum je platforma a zároveň programovací jazyk, ktorý dáva možnosť tvorby distribuovaných aplikácií a „múdrych kontraktov“ (smart contracts).
Je to blockchain, ktorý chráni, zabezpečuje a decentralizovane distribuuje takmer všetko, čo je v ňom naprogramované. Môže tak presúvať vlastnícke práva akéhokoľvek statku, kontraktu či aplikácie.
A v tomto ekosystéme sa platí pomocou meny Ether. Ether tak od začiatku nebol cielený ako svetové decentralizované peniaze, ale ako spôsob platby za využívanie aplikácií a kontraktov v Ethereum.
Budúcnosť Ethereum
Do Ethereum začínajú prúdiť obrovské investície. Aj po technickej stránke má oproti Bitcoinu viacero výhod. Nečudo, že vidíme násobný nárast investícií, ako tomu bolo pred rokom. To pomáha tlačiť cenu Ethereum vyššie.
Ethereum je open-source protokol, ktorý sa stal najpopulárnejším protokolom pre nové ICO – pomocou neho vznikajú nové projekty a aplikácie. Môžeme sa len domnievať, že táto jeho funkcia bude rásť na hodnote s tým, ako sa bude blockchain všeobecne presadzovať.
S kapitalizáciou viac ako $120 miliárd dolárov je druhou najvýznamnejšou kryptomenou. Rozhodne by mal patriť do portfólia každého investora. Otázkou však ostáva, či si svoje posledné zisky udrží bez väčšej korekcie – a to si nemôže byť nikto istý.
- prečítajte si: Aká je vnútorná hodnota bitcoinu?
- autor článku: Ronald Ižip
- zdroj: trimkrypto.sk
Ronald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.