Peniaze poskytujú individuálnu slobodu a bohatým ponúkajú možnosť užívať si život.
Nedávny výskum spoločnosti Wealth-X bol zameraný na miliardárov a na ich aktivity.
Výsledky zverejnené v správe Billionaire Census 2019 naznačujú, že primárnym záujmom svetových miliardárov je filantropia; venuje sa jej viac ako polovica z nich.
Zapájajú sa do dobročinnosti prostredníctvom svojich nadácií, charitatívnych akcií alebo rôznymi inými metódami.
Keď sa už rozhodnú poskytnúť pomoc, robia to z rôznych dôvodov.
Dobročinnosť bohatých sa v súčasnosti „nosí“ a sami bohatí cítia potrebu prispieť k zmierneniu sociálnej nerovnosti vo svete či k ochrane životného prostredia.
Väčšina miliardárov najviac podporuje vzdelanie
Úplne najobľúbenejšou pomocou je podpora vzdelávania.
Až štyri pätiny populácie miliardárov prispievajú na štipendiá, infraštruktúru, podporu výskumnej činnosti a na financovanie stredoškolského aj vysokoškolského vzdelávania.
Najväčšia podpora je v USA, tento rastúci trend však možno sledovať tiež v iných častiach sveta. Mnohí bohatí majú tradíciu vracať „požičané“ svojej alma mater.
Nedávno takúto štedrú pomoc poskytol miliardár David Harding, prostredníctvom svojej nadácie daroval 100 miliónov libier univerzite v Cambridgei.
V Amerike miliardár ukrajinského pôvodu Len Blavatnik, ktorý študoval na Harvarde, venoval univerzite 200 miliónov dolárov.
Obľúbenými odvetviami, kam smeruje pomoc, sú aj sociálne služby, umenie a kultúra či lekársky výskum, kam smeruje pomoc až od vyše polovice miliardárov.
Tretina miliardárov sa zameriava tiež na ochranu životného prostredia a na rozvoj mladých.
Top filantropické príležitosti miliardárov v roku 2018 (v %):
- Zdroj: JET by J&T Banka