Na nečakané víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zareagovali svetové finančné trhy prakticky okamžite. Index S&P500 a Nasdaq sa prepadli o viac ako štyri percentá, Dow Jones stratil vyše 800 bodov.
V červených číslach sú aj trhy v Tokiu, Shanghai, Hong Kongu, Londýne, Paríži a Frankfurte. Mexické peso sa prepadlo o 12 percent na historicky najnižšiu hodnotu voči doláru. Americká mena sa oslabila a bezpečné prístavy sa posilnili – zlato si pripísalo tri percentá, japonský jen poskočil o dve percentá.
„Zažívame podobnú situáciu ako v prípade Brexitu. Trhy nemajú radi nečakané prekvapenia. Panika velí najprv predávať a potom sa pýtať. Teraz sme vo fáze výpredajov. Až najbližšie obdobie ukáže, čo zo svojich populistických a pre svetovú ekonomiku potenciálne nebezpečných plánov bude Donald Trump aj realizovať. Pomerne zmierlivý prvý prejav po volebnom víťazstve dáva nádej, že známe príslovie: reči sa hovoria, chlieb sa je, bude platiť aj v tomto prípade. Prvotný šok postupne vyprcháva, no volatilita bude na trhoch v najbližšom období naozaj vysoká,“
hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.
Wall Street mal podľa neho dobrý dôvod preferovať Hillary Clintonovú. Prehodnotenie Severoamerickej dohody o voľnom obchode NAFTA, stiahnutie navrhovanej ázijsko-pacifickej obchodnej dohody, ale aj sľúbené radikálne návrhy v rámci domácej ekonomiky sú dobrým dôvodom na obavy z novej hlavy štátu.
„Trumpove prvé slová po voľbách však už zneli oveľa viac prezidentsky ako čokoľvek, čo povedal počas kampane. No keďže investori stále nevedia čo od neho môžu očakávať, bude pod drobnohľadom každý jeden jeho krok. Veľa o novom prezidentovi napovie napríklad výber kandidátov na ministrov, či zadefinovanie vzťahov s Mexikom a Čínou,“
myslí si Világi.
Trumpov populizmus môže najviac zasiahnuť práve rozvíjajúce sa trhy, aj preto zareagovalo mexické peso tak hystericky. Zavedenie protekcionistických opatrení by bolo pre mexickú ekonomiku katastrofou, keďže až 82 percent exportu smeruje práve do Spojených štátov. V prípade Číny je to 18 percent vývozu.
„Najmä na obmedzenie čínskeho exportu by svet mohol zareagovať veľmi citlivo. Už vlani sa ukázalo aký veľký vplyv má Čína na finančné trhy,“
pripomína analytik.
Z dlhodobého hľadiska však nemusí mať Trumpova voľba negatívny dopad na akciové trhy.
- Prečítajte si: Program Donalda Trumpa počas jeho prvých 100 dní v úrade
Ak uberie z populizmu a upustí od predvolebných sľubov, ktoré sa nedajú zrealizovať, tak avizované väčšie infraštruktúrne investície, zníženie firemných daní alebo viac deregulácie a slabší dolár môže byť pre americkú ekonomiku prospešné.
„Aj preto nie je dôvod, aby slovenskí investori, ktorí majú nakúpené podiely v akciových podielových fondoch alebo indexových fondoch dôchodkových správcovských spoločností svoje investície menili. To podstatné sa už na trhu stalo. Dávať teraz pokyn na predaj nemá zmysel. Okrem toho, akciové fondy sú dlhodobé investície, pri ktorých je najdôležitejšie dodržať odporúčaný investičný horizont a nepodliehať panike,“
dodáva Világi.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
Špecializujem sa na vyhľadávanie trhlín v systéme, ktoré využívam v prospech klientov. Kladiem dôraz na dlhodobú spoluprácu, na priateľský prístup a najmä na kvalitu odvedenej práce. V dnešnej dobe Vám poistenie, úver či iný finančný produkt sprostredkuje ktokoľvek, tak to následne aj vyzerá. No ja beriem túto prácu tak, aby som sa svojim klientom vedel pozrieť do očí aj o päť, či desať rokov a preto je u mňa prioritou robiť veci dôsledne a s najväčším úžitkom pre klienta. Mám rád slová “to sa nedá”, tie bývajú pre mňa impulzom kedy spravím všetko preto, aby som vyriešil nevyriešiteľné.
“Najviac sa človek poučí, keď sa učí na vlastných chybách. Ale učiť sa na chybách druhého je podstatne lacnejšie.”