Práve začíname mesiac, v ktorom sú na pláne dve, z pohľadu Európy, dôležité udalosti. Prvou sú parlamentné voľby vo Veľkej Británii a druhou stretnutie vedenia Európskej centrálnej banky.
Výsledok oboch je len veľmi ťažko predvídateľný a obe predstavujú riziko pre finančné trhy, ktoré musia ich výsledok pretaviť do cien aktív.
Trhy nateraz ohodnocujú ako menej pravdepodobné víťazstvo Labouristov, hovorí forex stratég Saxo Bank John Hardy. Pozorovatelia sú presvedčení, že výsledok bude znamenať posilnenie mandátu strany Konzervatívcov.
Zasadnutie ECB vyzerá predsa o niečo predvídateľnejšie. “Odvtedy, ako sa európska ekonomika zlepšuje, vyznieva holubičia politika (pre pokles sadzieb) stále viac trápnejšie” hovorí J. Hardy.
Trhy už teda podľa neho začínajú možnú zmenu rétoriky zahrňovať do cien. “Z časti už k tomu došlo,“ dodáva. “Keď teda budeme chcieť vidieť ďalší nárast eura, museli by sme počuť citeľné pritvrdenie rétoriky ECB” konštatuje analytik.
Index nákupných manažérov, ktorý zverejnila čínska agentúra Caixin, sa dostal prvý krát po dlhšom čase pod hodnotu 50. Po slabých číslach z apríla to znamená ďalšie sklamanie.
„Znižuje to očakávania rastu globálnej ekonomiky,“ myslí si akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.
Zdôrazňuje zároveň fakt, že úverový impulz pre podporu ekonomiky tiež klesá, a rovnako je medziročne nižšie aj hodnota indexu priemyselných cien. Situácia sa však lepšie vyvíja v Japonsku, kde tamojšie priaznivé ekonomické dáta podporili akciový index Nikkei.
Na slabé výsledky v Číne reagoval negatívne aj austrálsky dolár, ktorý J. Hardy označuje ako „chorú menu“ spomedzi mien G10. Austrálsky dolár je však napriek tomu ešte stále nad svojimi minimami zo zhruba roka a pol dozadu.
Podľa analytika by austrálsku menu mohol podporiť iba výraznejší nárast amerického dolára, ktorý s napätím očakáva na piatkové čísla z amerického trhu práce. Garnry na grafe znázorňuje zmenu v trende ohodnotenia investičných bánk, ktoré po zvolení D. Trump silno rástli.
V marci však došlo k zmene a akcie tohto sektora smerujú nadol. Tento trendy by mohol podľa analytika pokračovať aj v budúcnosti. Jedným z dôvodov je nízka volatilita, ako aj politická neistota, spolu s nízkou aktivitou firemných fúzií a akvizícií.
Na margo politickej neistoty treba spomenúť zmenu medzinárodného postoja USA. Podľa P. Garnryho je veľmi pravdepodobné, že USA vycúvajú z Parížskej dohody o boji proti klimatickým zmenám, čo by mohlo naštartovať spoluprácu medzi Európou a Áziou. „USA sa tak ocitnú v stále väčšej medzinárodnej izolácii,“ myslí si P. Garnry.
Na komoditnom trhu vidím oslabenie ceny ropy, ako aj zemného plynu. Ropa WTI hľadá podporu na úrovni 47,88 dolárov za barel, po tom, ako zmazala 50 percent z posilnenia pred očakávaným mítingom OPEC.
„Ropa by sa mohla stabilizovať na základe očakávaných údajov o počte vrtných súprav v USA,“ hovorí komoditný stratég Ole Hansen. Zlato naopak rastie. Posilňuje ho slabý dolár, globálna neistota a už zmienené slabé čísla z Číny.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂
- Zdroj: SAXOBANK