Trh je hlavne pre začiatočníka neprehľadné a mätúce miesto. Graf lieta zo strany na stranu a ako naschvál vždy ide opačným smerom ako má obchodník v pláne. V tomto zmätku je každá pomôcka, ktorá zvýši šancu na úspech na nezaplatenie.
Najdôležitejším aspektom, ktorý musí zvládnuť každý obchodník je určovanie smeru trendu.
Načo sa snažiť bojovať proti trhu, keď sa môžeme zviezť na vlne, ktorá nás dokáže zaviezť oveľa ďalej. Našou úlohou je len správne identifikovať smer trendu a v správnom momente naskočiť.
Nie je trend ako trend!
Tak ako všetko v tradingu, aj určovanie trendu je treba posudzovať z hľadiska celkového konceptu. Treba sledovať viac časových rámcov, pretože to čo na 30M grafe vyzerá ako uptrend (stúpajúci trend), môže v skutočnosti znamenať len krátku korekciu v downtrende (klesajúci trend) na 1D grafe.
Keďže sme si povedali, že sa chceme zviezť na vlne trendu, tak je vhodné aby sme otvárali pozície len v smere hlavného trendu. Samozrejme obchodovať sa dá aj krátkodobo proti smeru trendu, ale to vyžaduje istú dávku skúseností a pre začiatočníka to neodporúčam.
Všeobecne platí, že trh sa pohybuje v uptrende alebo downtrende len 30 % času. Zvyšok času je v takzvanom bočnom trende (netrendový pohyb). Pri včasnom odhadnutí smeru a prispôsobení obchodovania sa dá zarobiť vo všetkých fázach.
Uptrend (stúpajúci trend)
Trh je v uptrende vtedy, keď cena stúpa (aké prekvapenie). Ako všetci vieme, cena nikdy nerastie dlhodobo bez korekcií.
Dôležité je aby cena vždy vystúpila vyššie ako bola posledná korekcia. Takto vznikajú vyššie Highs a vyššie Lows.
EUR/JPY Daily – Uptrend
Na obrázku vidíme jasný uptrend. Každé High aj Low sa nachádza vyššie ako to predchádzajúce.
Keďže chceme z uptrendu vyťažiť maximum, tak po identifikovaní trendu sa snažíme naskočiť do obchodu pri niektorom z “Low”. To znamená, že počkáme na korekciu a až po signále na Buy v blízkosti suportu otvárame obchod.
Downtrend (klesajúci trend)
Je opakom uptrendu. Cena klesá a všetky Highs a Lows sú nižšie ako tie predchádzajúce.
EUR/GBP Daily – Downtrend
Tu to platí obrátene. Do pozície vstupujeme po korekcií v niektorom z High. Počkáme až sa cena priblíži k rezistencií a po vytvorení signálu vstupujeme do obchodu Sell.
Bočný trend
Trh sa v bočnom trende alebo takzvanom netrendovom pohybe (názvov je viacero) nachádza približne 70 % času (záleží na časovom rámci a menovom páre).
To sa samozrejme snažíme využiť a naše obchodovanie tomu musíme náležite prispôsobiť.
EUR/GBP Daily – Bočný trend
Na obrázku máme ten istý graf ako v predchádzajúcom príklade. Po klesajúcom trende nasleduje 6 mesiacov trvajúci bočný trend. Cena 4 krát otestovala rezistenciu a napokon prerazila suport a pokračovala v klesaní.
Dôležité je včas identifikovať toto rozpätie a sledovať jeho hranice. Keď sa cena priblíži k suportu (spodná hrana) a vytvorí sa signál, tak otvárame pozíciu Buy. Ak sa priblíži k rezistencií (horná hrana) a vznikne signál, tak otvárame pozíciu Sell. Prípadne môžeme zvoliť opačný prístup a obchodovať prerazenie tohto rozpätia.
Vžy používame Stop loss na ochranu nášho kapitálu. Dôvod je jasný. Nikdy nevieme kedy dôjde k prelomeniu a trh sa vyberie niektorým smerom.
Odporúčam pozorne sledovať cenu po prelomení bočného trendu. Zvyčajne sa po nejakom čase vráti pretestovať túto oblasť. Z toho sa dá náležite vyťažiť ale to už nieje obsahom tohto článku…
- Prečítajte si: Dôležité výrazy na ktoré určite pri obchodovaní narazíte
Záver
Na určenie smeru trendu existuje niekoľko spôsobov. Či už využijete niektorý z indikátorov alebo sa spoľahnete na vzniknuté Highs a Lows určite sa váša šanca na úspech zvýši niekoľkonásobne po zvládnutí správneho určovania trendu.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Jaroslav Vomáčka
- Zdroj: www.priceaction.sk
- Zdroj titulného obrázka: pixabay.com