Počet dolárových miliardárov vo svete minulý rok vzrástol o 69 na rekordných 2 257. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 16 percent na osem biliónov dolárov, čo predstavuje približne 95-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky.

Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Aké ďalšie výsledky z neho vyplynuli?

  • Za ostatných päť rokov stúpol celkový počet miliardárov o 55 percent. Ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo siedmich percent globálneho HDP na 10,7 percenta a je väčší ako ekonomika ktorejkoľvek krajiny s výnimkou Spojených štátov a Číny. Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii – až 1 038. Najmenej v Afrike a v Oceánii – po 28. V Európe ich je 486.
  • Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac superboháčov pochádza z Číny – až 609 a za ostatný rok sa ich počet zvýšil o 41. Druhé miesto patrí USA s 552 boháčmi, čo je medziročne o 17 viac. Z týchto dvoch štátov pochádza viac ako polovica svetových miliardárov. Na tretie miesto sa vyšvihlo Nemecko vďaka 33-percentnému medziročnému zvýšeniu počtu bohatých na 109, ktoré predbehlo Indiu, kde ich počet klesol o 10 percent na rovných 100. Zo stredoeurópskeho regiónu Slovensko podľa reportu nemalo vlani žiadneho miliardára podobne ako Maďarsko, Poľsko ich má troch a Česko štyroch.
  • Mestom s najväčším počtom miliardárov je po druhýkrát v rade Peking, ktorý ich má 94, čo je však o šesť menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 86 miliardármi, keď ich medziročne ubudlo deväť. Na treťom mieste sa umiestnil Hongkong s 72 miliardármi vďaka nárastu o sedem boháčov, čím predbehol Moskvu, kde ich počet klesol o sedem na 59. Najviac miliardárov pribudlo v čínskom Šenzene – až 16 – a ich počet sa posunul na 62. V top desiatke miest s najväčším počtom miliardárov je až päť čínskych miest.
  • Aspoň jedného miliardára vytvorilo 1 811 firiem. Najviac celosvetová sieť hotelov Hyatt (rodina Pritzkerovcov), potravinársky gigant Cargill (rodina MacMillanovcov) a výrobca liekov Roche – po deväť. Čína má viac miliardárov, ktorí majú svoje firmy verejne obchodované na burzách- až 428 oproti mekke kapitalizmu, Spojeným štátom s 215 boháčmi. Najväčšími firmami podľa trhovej kapitalizácie, ktoré boli založené miliardármi, sú však americké – Alphabet a Microsoft. Najviac miliardárov agregátne generoval sektor technológií, médií a telekomunikácií –13,2 percenta. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel s 10,5 percenta a investície s takmer 10 percentami.
  • Najbohatším človekom na svete ostal Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd dolárovs medziročným rastom bohatstva o jedno percento. Je zároveň prvým človekom na svete, ktorý generoval viac ako 100 miliárd hodnoty, pričom doteraz dal 20 miliárd na dobročinné účely. Druhým najbohatším je investičný mág Warren Buffett s 78 miliardami dolárov, keď jeho majetok vzrástol za rok o 15 percent. Doteraz venoval 17 miliárd dolárov na charitu. Gates s Buffettom a s ďalším finančníkom Georgom Sorosom sú traja najštedrejší filantropi na svete. Svetovou trojkou je zakladateľ online obchodu Amazon Jeff Bezos so 72 miliardami dolárov, ktorého majetok vzrástol za rok o vyše jednu tretinu.
  • Až dve tretiny svetových miliardárov zbohatli vlastným pričinením, jedna tretina majetok zdedila. 15 percent ľudí v klube „deviatich núl“ predstavujú ženy. Najbohatšou z nich je Liliane Bettencourtová, dedička kozmetickej firmy L´Oréal. Takmer každý desiaty je imigrant prvej generácie. Najbohatším z nich je pôvodom Rus Sergej Brin, spoluzakladateľ technologického Alphabetu.
  • Hurun report pripúšťa, že svetových miliardárov môže byť až päťtisíc, keďže mnohí z nich svoje bohatstvo pozorne skrývajú.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?