Suporty a rezistencie (podpora a odpor) sú cenové úrovne, ktoré bránia pohybu určitým smerom. Sú to miesta na grafe, kde je sústredené väčšie množstvo traderov (alebo spoločností, ktoré sa podieľajú na obchodovaní).
Hľadanie týchto úrovní je jednou z najdôležitejších (ak nie najdôležitejšou) činností technickej analýzy. Len pomocou support a resistance úrovní je možné s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať (to znie ako veštenie) budúci smer trendu.
- Prečítajte si: Finančná páka
Ako sme si povedali v predchádzajúcich článkoch, cena sa nepohybuje úplne náhodne a často sa vracia na pôvodné hranice.
Z toho sa vyplýva, že miesto kde nastala prudká zmena smeru trendu je pre tradera, ktorý obchoduje na základe technickej analýzy hranica, ktorú by mal v budúcnosti sledovať. Je dosť možné, že pri ďalšom návrate ceny na túto úroveň môže nastať opakovaný obrat. Nie je to pravidlo a zvyčajne cena skôr či neskôr každú hranicu prekoná.
Dôležité je ale vedieť, že ak cena prekoná napríklad silnú úroveň rezistencie, tak táto sa stáva potenciálnym supportom pri budúcom návrate ceny na túto hladinu. To isté platí aj naopak, ak cena prekoná support, ten sa stane rezistenciou.
Často sa stáva, že začínajúci traderi nevedia určiť, ktoré hranice sú dôležité a zvýrazňujú na grafe aj tie najmenšie pohyby. Potom sa veľmi ťažko určuje či je vhodné vstúpiť do pozície, keď sa takmer stále nachádzajú v blízkosti suportu alebo rezistencie.
Menej je niekedy viac a preto skúsení traderi dokážu jedným pohľadom určiť, ktoré úrovne si vyžadujú ich pozornosť a ktoré sú len náhodným “šumom” na trhu. Chce to určitú dávku praxe ale nieje to nič čo by sa nedalo zvládnuť.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou, ktorá môže ovplyvniť množstvo neprehľadných čiar v obchodnej platforme je fakt, že nie všetky kľúčové úrovne sú rovnako dôležité. Pri pohľade na graf s vyšším časovým rozmedzím (1D, 1W alebo 1M) si môžete všimnúť, že niektoré úrovne sú rešpektované často krát aj dlhé mesiace.
To ale neznamená, že je potrebné mať zaznačené všetky suporty a rezistencie od vynájdenia kolesa. Trh sa mení, ľudia v biznise sa menia. Nemá zmysel riadiť sa tým čo platilo pred rokom.
Od vtedy sa veľa vecí zmenilo a veľké množstvo vtedy začínajúcich traderov už zavesilo pílu na klinec a venuje sa radšej obchodu s ľahkými drogami alebo domácim prácam. Dôležité je zameriavať sa na súčasný stav na trhu a preto odporúčam zakresľovať klúčové úrovne, ktoré rešpektujú chovanie na trhu maximálne 6 mesiacov do zadu.
To isté platí o testovaní stratégie. Často vidím ako traderi testujú svoje stratégie 2, 3 alebo 5 rokov do zadu. To je blbosť. To čo platilo vtedy, teraz nemusí a zbytočne to skresľuje údaje čo získajú z backtestingu.
Druhou kategóriou sú krátkodobé suporty a rezistencie. Tie vznikajú pomerne často a vedú k opakovanému odrazu ceny. Po určitej dobe dôjde k prekonaniu jednej z týchto hraníc a cena pokračuje ďalej ako keby sa nič nestalo.
Odporúčam zaznačovať ich inou farbou ako dlhodobé suporty a rezistencie. Je to prehľadnejšie a trader, ktorý často obchoduje na viacerých menových pároch (10 aj viac) môže ľahko zabudnúť, ktoré úrovne sú dôležité z dlhodobého hľadiska.
Na obrázku vidno ako sa cena snažila dva krát preraziť úroveň rezistencie (žlté šípky) a po prekonaní sa táto úroveň premenila na suport (zelené šípky). Jedna čiara a hneď niekoľko možností na vstup do obchodu.
Netreba zabudnúť na fakt, že suporty a rezistencie v skutočnosti niesu úrovne ale skôr oblasti alebo zóny. Nedá sa povedať, že napr. support bude na úrovni 1.52321 (tú sumu som si vymyslel).
Často sa stáva, že cena túto sumu nedosiahne a obrat nastane 5 pipov pred zaznačenou úrovňou supportu (rezistencie). Túto skutočnosť treba zohľadniť pri nastavovaní TP a SL a to tak, že TP vždy nastavujeme pár pipov pred suport (rezistenciu) a SL pár pipov za suport (rezistenciu).
Možno sa pýtate, koľko je to “pár pipov”. To vám ale nikto nepovie, lebo každý trader si volí svojú vlastnú úroveň podľa toho aké riziko je ochotný podstúpiť. Ja odporúčam tak cca 50 (alebo 5 podľa brookera) pipov ale závisí to od toho, ako jednoznačne cena smeruje k danej úrovni.
Ak sa moc zdráha a na jej strastiplnej ceste ju postretlo nespočetné množstvo zastávok a obratov, tak posuniem TP radšej o kúsok ďalej od supportu (rezistencie) a naopak ak je jej priebeh hladký a rýchly ako čerstvo opravená diaľnica, tak sa nebojím umiestniť TP bližšie k supportu (rezistencií).
Nikto predsa nechce, aby sa po litroch potu a dvoch rozbitých klávesniciach od nervozity cena tesne pred TP rozhodla, že už má dosť a miesto krásneho profitu tradera poteší buď nulou alebo čo je horšie stratou ťažko zarobených peňazí (Ok nie ťažko ale aj tak sú naše).
Ďalším typom suportov a rezistencií sú úrovne s okrúhlou cenou. To znamená, že v miestach, kde je cena 10, 20, 50, 100… sú z psychologického hľadiska kľúčovými úrovňami. Stačí, že väčšie množstvo traderov (alebo veľkých spoločností) verí, že napríklad cena 10 dolárov je miesto, ktoré je dôležité a ľahko môže nastať obrat v tejto úrovni.
Treba si uvedomiť, čo spôsobuje, že niektoré miesta sú ťažko prekonateľné pre cenu. Dôvodom je to, že pohyby ceny ovládajú dva základné ľudské pocity. Sú to strach a chamtivosť.Psychológovia sa zhodujú v tom, že väčšina ľudí ľahšie podľahne chamtivosti a vidine zisku ako strachu, že peniaze stratí.
Z tohto dôvodu sa často stáva, že v určitých úrovniach (napríklad pri okrúhlej cene) veľké množstvo traderov predpokladá, že cena pôjde opačným smerom a naraz vstúpia do pozície.
Povedzme, že cena ide smerom hore (long) a na určitej hranici si veľké množstvo traderov a spoločností povie, že toto je hranica, ktorá môže predstavovať rezistenciu.
- Prečítajte si: Stop loss ako zárchranná brzda
V tom okamihu vstúpia do obchodu s pozíciou sell (short) a pretože sa v tom čase v obchode nachádza viac sellerov ako buyerov, dochádza k obratu ceny a jej pádu až do miesta, kde sa opäť vyrovná pomer long a short pozícií. To isté platí aj naopak.
Toto je dôvod, prečo fungujú suporty a rezistencie. Keby tomu nikto neveril, tak by nefungovali. Ale keďže sa nimi väčšina zúčastnených strán riadi, tak fungujú veľmi spoľahlivo.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Jaroslav Vomáčka
- Zdroj: www.priceaction.sk
- Zdroj titulného obrázka: pixabay.com