Čo majú spoločné dvaja najmladší miliardári na svete? Ich bohatstvo sa odvíja od aplikácie Snapchat, ktorú spustili v roku 2011. Zaujímavé je, že ich spoločná firma je stratová a ešte dlho bude. Ich majetok napriek tomu rastie.
Snapchat vymysleli Evan Spiegel a Bobby Murphy. Tretím do partie bol Reggie Brown, ale k nemu sa vrátime neskôr. S prvými dvomi sa totiž nerozišiel v dobrom.
So svojou firmou Snap sa Spiegel a Murphy teraz chystajú vstúpiť na burzu. Pred prvou verejnou ponukou akcií musia zverejniť údaje o firme. Z dokumentov vyplýva, že obaja vlastnia 22,4-percentný podiel.
Magazín Forbes odhaduje aktuálnu hodnotu firmy na 18 miliárd dolárov. Znamená to, že každý z nich má majetok v hodnote 4 miliárd dolárov. Spiegel je tak vo veku 26 rokov najmladším miliardárom a 28-ročný Murphy je druhým najmladším miliardárom na svete.
Spiegel je najmladším miliardárom už dva roky po sebe, vlani Forbes odhadoval jeho majetok na 2,1 miliardy dolárov. Okrem toho, že je bohatý, je úspešný aj v osobnom živote – už dva roky randí s modelkou Mirandou Kerr, vlani v lete sa zasnúbili.
APLIKÁCIU SPUSTILI Z OBÝVAČKY
Zakladatelia Snapchatu sa spoznali na Stanfordovej univerzite v Kalifornii. Murphy, ktorý má filipínske korene, tam študoval matematiku a počítačové vedy, Spiegel študoval produktový dizajn.
Boli členmi študentského bratstva Kappa Sigma a rýchlo sa skamarátili. Snapchat vznikol ako Spiegelov študentský projekt s názvom Picaboo (slovná hračka, ktorá pripomína hru na skrývačku). Základnou ideou bolo vytvoriť aplikáciu, ktorá by umožnila vytvárať selfie dočasného charakteru.
Po krátkom čase by sa zmazali. Vďaka tomu by používatelia boli uvoľnenejší a dovolili by si aj frivolnejšie pózy. Murphy napísal pre aplikáciu zdrojový kód a v júli 2011 ju spustili z obývačky domu, kde býval Spiegel so svojím otcom. O dva mesiace ju oficiálne spustili znova, tentoraz už s názvom Snapchat.
Aplikácia sa postupne vyvíjala a okrem súkromných správ už ponúka aj verejný obsah. Teraz má takmer 160 miliónov denných používateľov, polovica z nich je vo veku 13 až 24 rokov.
VERIA IM NAPRIEK STRATÁM
Očakávaný vstup na burzu by mal byť jedným z najväčších za posledné roky. Väčším bol asi len vstup čínskeho giganta Alibaba v roku 2014 a predtým Facebooku v roku 2012.
Odhaduje sa, že hodnota firmy Snap by mohla stúpnuť na 20 až 25 miliárd dolárov – a to aj napriek tomu, že nikdy nebola zisková. Z dokumentov, ktoré tento mesiac zverejnila, vyplýva, že v roku 2015 mala stratu 373 miliónov dolárov.
V roku 2016 strata dosiahla dokonca 515 miliónov dolárov. Čiastočne za to môžu veľké investície do vývoja a do marketingu.
Snap sa netají tým, že očakáva straty aj v budúcnosti. Napriek tomuto varovaniu však investori firme veria. Vidia v nej možný nový Facebook. Aplikácia Snapchat vytvára väčšinu zisku reklamou a pre investorov predstavuje nástroj, ako osloviť mladú klientelu.
Po vstupe na burzu by mal majetok Spiegela a Murphyho ešte stúpnuť. Akcie, ktoré ponúknu na predaj, totiž nenesú hlasovacie právo, čo je trochu nezvyčajné. Obom im to však umožní zachovať si kontrolu nad firmou – spolu budú mať 70 percent hlasovacích práv.
Pre Spiegela to bude znamenať ešte jedno zadosťučinenie – pred troma rokmi mu Mark Zuckerberg, majiteľ Facebooku, ponúkal za Snapchat 3 miliardy dolárov. Ponuku odmietol a teraz sa zdá, že urobil dobre.
Trochu trpko sa zrejme cíti Reggie Brown, ktorý tvrdí, že na Stanforde so Spiegelom a s Murphym vymýšľal ešte pôvodné Picaboo. V roku 2013 ich zažaloval.
- Prečítajte si: Podnikat začal již ve 14 letech. Je to o chuti vyřešit problém, říká zakladatel Spotify Daniel Ek
Jeho tvrdenia najskôr odmietali s tým, že Brown sa iba snaží priživiť sa na ich úspechu, nakoniec sa s ním v roku 2014 mimosúdne dohodli.
Z dokumentov, ktoré teraz zverejnili, vyplýva, že Brownovi v rámci dohody vyplatili 157,5 milióna dolárov a oficiálne priznali, že sa podieľal na vytváraní a spúšťaní Snapchatu. O miliardách však teraz môže iba snívať.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Zdroj: JET by J&T Banka
- Zdroj titulného obrázka: flickr.com