Tieto štyri písmenká sú súčasťou každej úverovej zmluvy. Je úplne jedno, či si požičiavame z banky alebo nebankovky.
So skratkou RPMN sa stretneme v obidvoch prípadoch. Vieme, čo znamenajú tieto štyri písmenka? Ak áno, prečo si väčšina ľudí vyberá “dobrú” pôžičku podľa úroku?
RPMN – ročná percentuálna miera nákladov – vyjadruje cenu úveru.
Tvorí neodeliteľnú súčasť úverovej zmluvy. Vyjadruje sa v percentách. Zohľadnuje nielen úrok ale aj ostatné poplatky súvisiace s úverom.
Ak sa pri výbere vhodnej pôžičky orientujeme len podľa úrokovej sadzby, škrtáme si ďalšie náklady súvisiace s úverom. Znižujeme svoju kúpnu silu. A peniaze, ktoré by sme mali k dispozícií, dávame od seba preč.
Zloženie RPMN je jednoduché. Obsahuje úrokovú sadzbu a poplatky. Pri poplatkoch sa berú do úvahy jednorázové poplatky (napríklad za poskytnutie úveru) a pravidelné poplatky (napríklad poistenie úveru).
Do výpočtu sa rátajú len tie poplatky, ktoré je v každom prípade potrebné pri konkrétnom úvere zaplatiť. Poplatky, kde nie je povinnosť platiť ich pri danom úvere, sa do výpočtu nazahrňujú (napríklad úroky z omeškania).
Povinnosť zverejňovať RPMN v úverových zmluvách má aj právne pozadie. Danej problematike sa venuje zákon číslo 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch.
Pri výbere vhodného úveru nezabudnite pozrieť aj na hodnotu RPMN.
BYŤ FINANČNE GRAMOTNÝM JE IN!
- Zdroj: www.financnaakademia.sk