Refinancovanie úveru je vlastne splatenie úveru novým, za účelom zníženia mesačnej splátky aktuálneho úveru. Do istej sumy môžete dokonca požiadať o navýšenie úveru a to aj bez dokladovania príjmu. Predĺžiť si môžete aj dobu splácania, niekde až na 40 rokov.
Hypotéky sa refinancujú najčastejšie vtedy, keď končí fixácia úrokovej sadzby, no nie vždy sa predčasné splatenie úveru oplatí, pretože to môže súvisieť s vysokým poplatkom.
O refinancovanie požiadajte banku, ktorej ste klientom. Tam kde máte vedený aj osobný účet a chodí vám tam aj nejaký príjem, môžete získať nižší úrok. Banka tak má prehľad o tom, ako s peniazmi hospodárite. Plusom je aj sporiaci program či investovanie prostredníctvom banky. Počet hypoték kvôli rastúcim úrokom a ich ťažšej dostupnosti klesá, preto sa banky snažia udržať si klientov. Preto môžu pristúpiť na výhodnejšie podmienky.
Pre nižší úrok na hypotéke však musíte niečo urobiť. Aktivita sa vyplatí v podobe úspory na preplatení. Banky môžu poslať aj refixačný list, v ktorom je komunikovaná vyššia sadzba, aby vás dostali na stretnutie, na ktorom prejdú vaše financie a prípadne vám ponúknu nejaký nový/ďalší produkt.
Dôvody refinancovania hypotéky:
- Vysoké splátky pri aktuálnej hypotéke
- Možnosť lepších podmienok po skončení fixácie
- Neschopnosť splácať včas
- Nespokojnosť so svojou bankou
Podmienky úverov sa v čase menia. Čo bolo výhodné kedysi, nemusí byť výhodné neskôr a preto je dôvodom refinancovania zvyčajne vysoký úrok. Veľa preplatíte, máte vysokú mesačnú splátku alebo veľmi dlhú dobu splácania.
O refinancovanie môže požiadať každý, kto má aspoň jeden úver a spĺňa podmienky – vek od 18 do 69 rokov, slovenské občianstvo alebo cudzinec s trvalým pobytom na Slovensku a samozrejme preukázateľný zdroj príjmu.
Postup pri refinancovaní hypotéky
- Výpočet cez refinančnú kalkulačku, či sa to vôbec oplatí. Ak máte pocit že nie, skúste ponuky v iných bankách.
- Ak je nová hypotéka nižšia, než tá vyplácaná o viac než 5% alebo o 5 000 eur a nová splátka nie je vyššia než tá aktuálna, nemusíte dokladovať príjem.
- Ostať vo vašej banke nemusí byť z pravidla výhodné. V iných bankách vám môžu napríklad vykompenzovať poplatok za predčasné splatenie hypotéky počas trvania fixácie, ocenenie nehnuteľnosti, preplatiť kolky na kataster či umožniť mimoriadne vklady a to bez poplatkov aj nad rámec 20% a ešte s výhodnejším úrokom.
- Každá banka vám zo zákona musí umožniť refinancovanie úveru v tej istej banke, alebo prechod do inej banky bez poplatku.
- Ak chcete čo najvýhodnejšie podmienky pre svoju hypotéku alebo pre jej navýšenie, zvážte aj ponuky iných bánk. Nie iba v tej svojej.
Stále však platí, že je dobrou voľbou osloviť hypotekárneho špecialistu.