Viac

    Psychologický kolotoč tradera

    Podľa teórie je trh vždy efektívny a snaží sa nájsť rovnováhu. Keby obchodovali iba roboti bez emócií, tak by sa cena zrejme vôbec nehýbala. Problém je v tom, že trhom hýbu ľudia a tí sú ovládaní strachom, chamtivosťou, odvahou alebo hlúposťou.

    Podľa teórie je trh vždy efektívny a snaží sa nájsť rovnováhu. Keby obchodovali iba roboti bez emócií, tak by sa cena zrejme vôbec nehýbala.

    Problém je v tom, že trhom hýbu ľudia a tí sú ovládaní strachom, chamtivosťou, odvahou alebo hlúposťou.

    Všetci vstupujeme do pozície s jedným cieľom: zarobiť čo najviac a zároveň riskovať čo najmenej. Táto úloha je sama o sebe dosť náročná.

    Keď k tomu pripočítame ešte prekážky, ktoré nám do cesty vkladá náš vlastný mozog, tak je jasné prečo tak málo traderov dosahuje dlhodobé zisky.

    Psychologický kolotoč tradera.

    Pozrime sa na štádia emócií, cez ktoré prechádza každý trader počas obchodu.

    14 Stupňov traderskej psychologie
    1. Optimizmus – tu sa všetko začína. Vidíme príležitosť a veríme, že na nej zarobíme balík.

    2. Napätie – sme v obchode a všetko ide správnym smerom.

    3. Vzrušenie – obchod stále vychádza podľa naších predstáv a nie je ťažké začať si trochu namýšľať. V tomto bode si zvyčajne hovoríme, že sme konečne začali chápať trhu.

    4. Eufória – sme v zisku a trh nám dal veľký kus zo svojho koláča. Chceme však viac a tak ignorujeme základné pravidlá riadenia rizika. V tomto bode máme najväčší potenciál rýchleho zisku, ale za rohom už zvyčajne číha nebezpečenstvo.

    5. Znepokojenie – trh sa začal otáčať. Zrazu sa ukazujú náznaky, že nám niekto chce zobrať naše ťažko zarobené peniaze. Veríme ale, že je to len korekcia a dlhodobý trend je dostatočne silný, aby prekonal toto zaváhanie.

    6. Odmietanie – korekcia sa ukazuje ako dlhodobejšia, než sme očakávali. Trh sa odmieta vrátiť do našého smeru a po častiach nám kradne naše papierové zisky.

    7. Strach – naše sebavedomie nás opúšťa. Presvedčenie, že vieme čo bude trh robiť nás opustilo a začíname chápať, že nič nechápeme. Najneskôr v tomto bode by bolo vhodné opustiť obchod s malým ziskom. Nádej na návrat nám to však nedovolí.

    8. Zúfalstvo – papierové zisky sú preč. Premárnili sme šancu na ziskový obchod a to čo nám ostalo na ruke je čierny Peter, ktorého nikto nechce. Netušíme čo máme robiť a tak sa chytáme akejkoľvek šance na návrat do zelených čísel.

    9. Panika – po márnych pokusoch nás opúšťa všetka nádej a naša strata sa stále prehlbuje. Trh nám opäť ukázal, že sme v jeho moci a robí si s nami čo chce.

    10. Kapitulácia – pochopili sme, že už nič nezmeníme a zatvárame naše pozície, aby sme zabránili ešte väčším stratám. Hneď ako všetko ukončíme zvyčajne nastáva obrat a môžeme sledovať ako sme prišli o možnosť vrátiť sa späť na nulu, alebo do zisku.

    11. Skleslosť – ďalší neúspech. Hovoríme si, že už nikdy nechceme obchodovať a trading nie je pre nás. V tomto štádiu zvyčajne na trhu vznikajú najlepšie príležitosti a najkrajšie obchody.

    12. Melanchólia – nechápeme ako sme mohli byť takí hlúpi. Pokazili sme všetko čo sa pokaziť dalo. Vstúpili sme moc neskoro, vystúpili moc skoro. Snažíme sa nájsť dôvod našého neúspechu.

    13. Nádej – vidíme, že na danej situácií sme mohli zarobiť, keby sme len o trochu lepšie zvládli niektoré veci. Opäť nás napĺňa optimizmus, že to dokážeme a nabudúce spravíme lepšie rozhodnutia.

    14. Úľava – vznikajú nové šance. Veríme, že sme sa poučili a sme rozhodnutí nezopakovať minulé chyby. Kolotoč sa začína od začiatku.

    Záver

    Táto teória sa netýka iba tradingu. Takmer pri každej činnosti, ktorú vykonávame sa stretávame s mentálnymi výzvami. Ide o to, aby sme skúmali sami seba a zlepšovali sa vo veciach, ktoré nám spôsobujú problémy.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články