Keď v roku 1917 Lenin nastupoval do zapečateného vozňa smerujúceho do Ruska, na svete nebol človek, ktorý by vedel, čo bude nasledovať.
Nemci sa rozhodli po desaťročnom exile dopraviť Lenina do jeho rodnej vlasti. Neočakávali nič menej ako revolúciu a verili v rýchly mier so svojim súperom v prvej svetovej vojne. Nakoniec sa z Ruska stala veľmoc, v ktorej sa krajina dostala pod diktatúru proletariátu.
Proletári – pracujúca trieda, mali ovládnuť kapitál – výrobné prostriedky a učiniť raj na zemi. Po ôsmych dekádach a miliónoch obetí teroru sa ukázalo, že tento koncept je nefunkčný.
Marxova teória o tom, že fyzická práca tvorí bohatstvo je chybná. V každej jednej krajine, kde paktovali so socializmom zistili, že znárodnenie ziskových podnikov prinesie iba jedno – ich krach.
Skutočný kapitál netvoria stroje v továrňach, ale manažéri a akcionári riskujúci svoje peniaze za zisk. Túžba zbohatnúť, nech akokoľvek hanlivo to môže znieť, je základom tvorivosti a produktivity. Tomuto princípu veľmi dobre rozumie každý, kto si zarába sám na seba.
Ťažká práca proletariátu je čím ďalej tým viac nahrádzaná strojmi. Bagre nahrádzajú čakany a automaty nahrádzajú predajný personál. Po poslednej snahe zvyšovať minimálnu mzdu v USA (na $15 v Kalifornii) sa spoločnosti využívajúce najlacnejšiu pracovnú silu (McDonald’s a Wendy’s) rozhodli, že je čas nahradiť ľudí strojmi.
Vyššia minimálna mzda spôsobuje opak toho, čo bolo zamýšľané – pár euro naviac Janovi spôsobí, že Jožo príde o prácu. Ľudskú prácu nahradia lacnejšie stroje.
Kapitalisti hlasno kričia: pokiaľ nie je tvoja pridaná hodnota väčšia ako tvoja mzda, strať sa; nahradíme ťa strojom, je to efektívnejšie. Marx s Leninom sa môžu v hrobe obracať – nie je to proletariát, ktorý nahradil kapitalistov, ale kapitalisti nahradzujú proletariát strojmi.
No spoločnosť sa začína hýbať v bludnom kruhu – čím viac strojov, tým vyššia nezamestnanosť, tým väčšie sociálne dávky, tým menšie výdavky na vzdelanie, tým menšia pridaná hodnota zamestnanca a tým viac strojov.
A čím väčšia nezamestnanosť, tým vyššie dane, tým väčší tlak na mzdy a tým väčšia nezamestnanosť.
Na odštartovanie tohto bludného kruhu stačil jeden nevinný socialistický krok – zvýšiť minimálnu mzdu…
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor : Ronald Ižip
- Zdroj: quadrilio.com