„Všetko, čo chceme uniesť, unesieme.
To je zákon duchovného života.
Jediná prekážka… je strach.”

(Elizabeth Goudge)

Skutočný problém väčšinou nemá vôbec nič spoločné so strachom, ale skôr s tým, ako strach chápeme a vnímame.

Pre niekoho je absolútne nepodstatný. Iných úplne ochromí. Tí prví k nemu pristupujú z pozície sily (mám na výber, idem do akcie) a tí druhí z pozície bolesti (cítim bezmocnosť a ochromenie).

Poďme sa porozprávať o tej sile, o tej vnútornej sile, vďaka ktorej máme kontrolu nad našim vnímaním sveta. Je to sila, pomocou ktorej ovládame svoje reakcie na rôzne životné situácie, sila urobiť, čo je nevyhnutné pre náš osobný rast, sila užívať si život a nachádzať v ňom uspokojenie, sila jednať a milovať.

  • Začnite tým, ako sami so sebou komunikujete. Spôsob, ako používate slová, má na kvalitu vášho života obrovský dopad. Niektoré slová sú sabotujúce a deštruktívne, iné nás posilňujú a posúvajú.

 

  • Nahraďte slovo “nemôžem” slovom “nebudem”. Slovo nemôžem naznačuje, že nemáte nad svojim životom kontrolu, zatiaľ čo nebudem znamená, že si túto možnosť vyberáte.

 

  • Nahraďte “mal/a by som” slovným spojením “mohol/la by som”. Výraz mal/a by som naznačuje, že v živote nemáte na výber a spôsobuje pocit viny a zmätku. Nehovorte, že by ste niečo mali robiť. Buď to chcete alebo to nechcete.

 

  • Nahraďte “nie je to moja vina” za “mám úplnú zodpovednosť”. Prevezmite zodpovednosť za vaše myšlienky, rozhodnutia a činy. Nie ste obeť.

 

  • “Je to problém” nahraďte “je to príležitosť” a otvoriť tak dvere k rastu. Ak budete životné prekážky považovať za dar, zvládnete obtiažne situácie užitočným spôsobom.

 

  • “Dúfam” premeňte na “Viem”. Nedúfajte, ale verte, že to je možné aj keď to v tejto chvíli nevidíte.

 

  • “Keby” je vyslovene nudné. Počujete to kňučanie, ktoré sa za ním ukrýva? “Nabudúce” znamená, že ste sa zo situácie ponaučili a toto ponaučenie nabudúce využijete.

 

  • “To je strašné” hovoríme v situáciách, v ktorých sa to vôbec nehodí. Nahraďte to frázou “Je to príležitosť sa niečo naučiť”.

 

  • Zbavte sa hnevu, výčitiek, závisti a sebaľútosti. Čím viac cítite, že máte kontrolu nad tým, čo sa vám v živote deje, tým máte väčší pocit osobnej sily, sebadôvery a sebavedomia. Keď začnete prijímať zodpovednosť za všetko, čo sa vám v živote stane, začnete v sebe vidieť víťaza, architekta vlastného života, a nie obeť.

Je nevyhnutné vzdať sa sabotujúcich myšlienok, ktoré vás okrádajú o energiu, ktorú by ste mohli venovať niečomu užitočnému a zmysluplnému.

 

  • Myšlienky s „vždy, nikdy, každý, nikto, zakaždým a všetko“
    (Nikdy mi nezvýšia plat. Každý ma využíva. Vždy si zo mňa uťahujú. Vždy keď riskujem, dostanem na hubu.)

 

  • Sústredenie na negatíva
    (sústredenie sa len na to, čo je v danej situácii to zlé, negatívne)

 

  • Predpovedanie katastrof
    (v duchu si vytvárame najhorší možný scenár a potom jednáme, ako keby to bola istota)

 

  • Čítanie myšlienok
    (presvedčenie, že viete, čo si o vás druhá osoba myslí, aj keď vám to nepovedala – Hnevá sa na mňa. Nemá ma rád. Vyhodí ma.)Neviete, čo ku vám cíti a či vás má rád, neviete, čo si myslí, pokiaľ sa neopýtate. Overujte si svoje predpoklady a opýtajte sa: „Mám pocit, že sa na mňa hneváš. Mýlim sa?“

 

  • Vyvolávanie pocitu viny
    (mal by som, musím). Užitočnejšie je Ja chcem, podporuje to moje ciele, je to v mojom záujme.

 

  • Nálepkovanie
    (priradenie negatívneho označenia sebe alebo niekomu inému – cvok, idiot, debil, arogantný človek atď). Nahraďte myšlienku , som hlúpy , myšlienkou „To, čo som teraz urobil, nebolo zďaleka skvelé, ale stále som ešte rozumný človek.“

 

  • Zosobnenie
    (keď neutrálnej udalosti prikladáte osobný význam). Ivan mi ešte nezavolal späť. Musí sa na mňa hnevať.

Nemrhajte svojou drahocennou energiou, neutvrdzujte sa donekonečna v pocite bezmocnosti. Ukážte svetu, že svoj život máte vo svojich rukách a ste pripravení prevziať zaň plnú zodpovednosť a začať si ho riadiť.

Zaviažte sa už dnes, že sa pokúsite vyhodiť zo svojho slovníka nasledujúce frázy: To nie je fér…, Som beznádejný prípad…, Nikdy sa nezmením…, Nemôžem…, Mal/a by som…, Nie je to moja chyba…, Keby tak…, Keby som tak mohol/mohla…, Nemôžem s tým nič urobiť…, Čo ak neuspejem/zlyhám…, Musím…


Mgr. Ján Dubnička, ACC (ICF) – brain based coach

Je medzdubnickainárodne certifikovaný kouč – International coach federation (ACC). Results Coaching Systems študoval u spoločnosti NeuroLeadership Group a študoval priamo pod vedením „praotca“ koučingu a autora metódy Inner Game – Timothyho Gallweya. Je expert na neuroleadership, koučovanie podľa mozgu, presvedčivú komunikáciu, motiváciu s rešpektom. Nadnárodným spoločnostiam pomáha budovať vysoko efektívne a angažované tímy, jeho rukami prechádzajú mnohí top manažéri, majitelia firiem, politici a športovcom pomáham dosahovať vysoké a stabilné výkony. Je autorom manuálu pozitívneho myslenia „Vytvorte si život, po akom túžite“.