Ako pristupovať ku vlastným peniazom? Táto otázka netrápi len nás, ale pýtali sa ju aj naši predkovia. Ak sa chcete dozvedieť, podľa akých pravidiel hospodárili naši starí rodičia, čítajte ďalej. Pravidlá našich starých rodičov môžeme totiž využiť aj dnes.
Žijeme v konzumnej spoločnosti. Ak zatúžime po peknom televízore, počítači, telefóne, novom aute alebo akomkoľvek inom výrobku, nie je problém kúpiť si ho.
Nemáme hotovosť? Ani to nie je problém. Vezmeme si úver, alebo využijeme ponuku splátkových spoločností. Nevadí nám, že tovar preplatíme.
Dobre si zvážte, či vec kupovanú na úver aj skutočne potrebujete. Až potom prehodnocujte možnosť načerpať úver, prípadne využiť splátkový predaj. Ak nechcete prichádzať dobrovoľne o peniaze, naučte sa najprv premýšľať a potom míňať. Naši starí rodičia sa riadili pravidlom:
Prikrývaj sa takou perinou na akú máš
Vždy, keď dostanete výplatu alebo neočakávaný príjem, snažte sa najprv zaplatiť sebe. Snažte sa vždy odložiť si aspoň desať percent na horšie časy. Možno sa Vám bude zdať odkladaná suma peňazí nízka.
Ale viete akú hodnotu bude pre Vás mať v časoch, keď prídete o príjem? Platenie sebe má skutočne zmysel. Vytvoríte si rezervu na neočakávané situácie, ktoré život často prináša. Naši starí rodičia sa riadili heslom
Mysli na zadné vrátka
Aj Vy patríte do kategórie ľudí, ktorí minú všetko, čo mesačne zarobia? Prípadne dokážete minúť aj viac? Míňate peniaze, ktoré ste ešte nezarobili? Zastavte to. Zamyslite sa, kam odchádzajú Vaše peniaze. Prečo nedokážete vyžiť z príjmu. Nájdite medzery cez ktoré Vás opúšťajú Vaše peniaze.
Na chvíľku si sadnite, vezmite si pero a papier, spíšte si Vaše výdavky. Zostavte si plán hospodárenia, zostavte si vlastný rozpočet. Investovaný čas a energia sa Vám vrátia v podobe ušetrených peňazí. Naši starí rodičia hospodárili podľa pravidla:
Nemíňaj dnes to, čo zarobíš zajtra
- Finančná akadémia
Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.
Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”