Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň svojím zdanlivo nevinným prejavom rozhýbal finančné trhy. Stačilo im len jemné naznačenie potenciálneho redukovania monetárnej podpory, ktorou sa ECB snažila oživiť ekonomiku eurozóny ochabnutej z dlhovej krízy.

Terajšie zdravie ekonomiky označil M. Draghi za solídne, ale stále vidí nedostatky, ktoré si vyžadujú pokračovanie monetárneho stimulovania.

Trh si však všímal najmä jastrabie časti prejavu, na čo euro zareagovalo posilnením voči doláru nad 114 dolárových centov na vyše ročné maximá. V dôsledku toho sa cena zlata pre európskych investorov dostala na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov.

Graf č. 1: Vývoj zlata denominovaného v eurách výmenného kurzu eura voči doláru výrazne reagoval na slová prezidenta ECB Maria Draghiho. Cena zlata v eurách sa nachádza na ľavej strane a výmenný kurz EUR/USD na pravej strane.

/data/MediaLibrary/articles/11843/graf-1.pngZdroj: J&T Banka na základe údajov z Bloomberg

Druhý graf znázorňuje práve silnejúce euro, ktorého nominálny výmenný kurz ECB sa dostal na úrovne z decembra 2014, keď centrálna banka predstavila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania.

Práve výrazné posilňovanie eura by mohlo spomaliť inflačný tlak v eurozóne, čo by, paradoxne, zabránilo centrálnej banke v uťahovaní monetárnej politiky. Na infláciu navyše netlačia ani nižšie ceny energií.

Centrálni bankári si tak vo svojich vyjadreniach musia dávať väčší pozor, aby nestáli v ceste ich cieľovej dvojpercentnej inflácie.

Graf č. 2: Nominálny výmenný kurz ECB vzrástol na najvyššie hodnoty od roku 2014.

/data/MediaLibrary/articles/11843/graf-2.png

Zdroj: J&T Banka na základe údajov z Bloomberg

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?