Warren Buffett vyslovil v roku 1998 nasledujúcu myšlienku:
„Zlato sa doluje zo zeme v Afrike alebo niekde inde. Potom ho roztavíme, vykopeme ďalšiu jamu, znova ju zakopeme a platíme ľuďom, aby postávali okolo tých jám a strážili ich. Nie je z toho žiaden úžitok. Každý, kto by nás sledoval z Marsu, by sa len škrabal za hlavou.“
Zlato sa dlho považovalo ako bezpečné útočisko pre investície. Avšak cene zlata sa za posledné roky na trhu darilo mizerne.
Pre tých, ktorí neveria v konvenčné finančné trhy, sú k dispozícii aleternatívne, menej ortodoxné spôsoby ako invsetovať svoje prostriedky.
Dali sme dokopy zoznam niektorých zvláštnych aktív, ktorým sa relatívne dobre darilo.
Ale dávajte si pozor, keďže tieto aktíva sú veľmi nelikvidné a neexistuje u nich žiadna záruka, že ich hodnoty nepoklesnú rovnako, ako sa to udialo so zlatom.
Známky
Počas aukcie v roku 2010, dlhopisový guru Bill Gross uviedol, že vzácne druhy známok boli „lepšie ako hociktorý akciový trh.“ Gross údajne minul viac ako 100 miliónov dolárov na investície do známok.
V prípade známok sa jedná o lukratívne hobby: Index rarít GB30, ktorý sleduje výkon zberateľského trhu, narástol o 74% v priebehu šiestich rokov po Veľkej Recesii, keď finanćné trhy prudko poklesli.
Zbrane a munícia
Schopnosť zbraní a munície uchovávať hodnotu z nich robí atraktívnu investičnú príležitosť resp. možnosť.
Podľa stránky ammo.net, cena munície do pušky typu Remington .233 narástla o 224% od roku 1999 do roku 2011, čo je oveľa výraznejší nárast nad úroveň inflácie. Predaj zbraní v USA dosiahol vrchol po tom, čo Barack Obama triumfoval dvakrát v prezidentských voľbách, keďže s tým boli spojené aj očakávania s prísnejšimi zákonmi na kontrolu zbraní.
Aaron Clarey, ekonóm a spisovateľ, poznamenáva:
„Kým arzenál šesť stoviek zbraní je nemožným množstvom zbraní čo i len ich presúvať, nie to používať, tak zopár zbraní môže tým pádom poslúžiť nielen na bezpečnostné opatrenia, ale tiež ako investícia. Munícia sa javí v tomto prípade ako mince alebo mena, keďže uchováva hodnotu, disponuje vnútornou hodnotou, bude mať hodnotu aj v súčasnosti a aj v prípade apokalyptických scenárov.“
Čínska keramika
Čína je najväčším výrobcom keramiky vo svete. Knight Frank Luxury Investment index predpovedá 45% nárast ich hodnoty v nasledujúcich piatich rokoch.
„Keďže Čína bola popredným svetovým výrobcom keramického umenia za posledných tisíc rokov, ľudia sa predovšetkým zaujímajú o kúsky z tohto slávneho obdobia, ktoré skončilo pred niečo vyše 100 rokmi“,
hovorí Richard Mills, hlavný kurátor v Chalre Associates. Porcelánový téglik z obdobia dynastie Ming, na ktorej bola vyobrazená maľba kohúta, bola na aukcii v apríli predaná za 36 miliónov amerických dolárov. Bol jedným z devätnástich téglikov, ktorý sa do dnešného dňa zo spomímanej dynastie zachoval.
Víno
Wine Investment Fund, sídliaci vo Veľkej Británii, poukazuje na to, že tento druh alkoholu prekonal zlato, ropu a FTSE a Hang Seng indexy. Tento fond investuje jedine do vín z Boredaux Chateaux, pretože produkujú len obmedzené množstvo sektu.
Najväčším svetovým spotrebiteľom vína je Vatikán, kým USA sú v tomto smere na 56. pozícii.
Memorabílie
Počnúc starými filmovými plagátmi, končiac podpismy mŕtvych rokových hviezd, môžu vzácne memorabílie znamenať obrovské bohatstvo ako pre ľudí, ktorí ich už vlastnia, tak aj pre kupujúcich od iných predajcov. Keďže vzácne memorabílie sú veľmi cenené, ich cena sa s narastajucim dopytom len zvyšuje. Hersh Borenstein, majiteľ Frozen Pond Inc. a distribútor hokejových memorabílií, povedal:
„Poznám ľudí, ktorí si kúpili Gretzkyho dresy za približne 50 000 dolárov a potom ich predali za 200 000 dolárov. Dresy Bobbyho Orra, ktoré boli predané v roku 1996 za asi 30 000 dolárov, sa znovu predali pred štyrmi alebo piatimi rokmi za 170 000 dolárov. Je to ako s umeleckými dielami, nachádza sa v nich mnoho peňazí a rastúceho potenciálu, avšak človek musí prísť so správnymi artiklami v správny čas.“
Veterány
Knight Frank Luxury Investment index poukazuje v roku 2014 na fakt, že hodnota klasických automobilov vzrástla o 456% za posledných desať rokov. Auto, ako napríklad Ferrari 250 GT z roku 1958, vydražené za 8,8 milióna dolárov v januári, porazilo všetky ostatné luxusné invsetície, ktoré tento index zaznamenával za posledných desať rokov a dokonca jeho hodnota vzrástla o 28%.
Hagerty Insurance, spoločnosť špecializujúca sa na veterány, uviedla, že hodnota britských veteránov a nemeckých zberateľských kúskov sa taktiež neustále zvyšovala od januára 2013.
Náramkové hodikny
Rastúci dopyt, obmedzená ponuka a nízke náklady na údržbu sú hlavnými dôvodmi, prečo investovať do luxusných hodiniek, ako to uvádza zberateľstvo Paul Fraser. Väčšina hodiniek nie je dobrým investičným materiálom, avšak vzácne modely ako Rolex a Patek Philippe udržiavajú, či dokonca zvyšujú svoju hodnotu v čase.
Toby Sutton, odborný dražiteľ z aukcie Watches of Knightsbridge, dodáva, že
„hodnota mnohých vzácnych hodiniek značne vzrástla za poslednú dekádu.“
Diamanty
Kým nákup diamantov je oveľa zložitejší ako nákup zlata, pri správnom načasovaní môže táto investícia zabezpečiť významnú návratnosť.
Phillip Manduca, manažér súkromného kapitálu, ktorý nedávno investoval do diamantovej bane v Lesothe, povedal pre agentúru Bloomberg:
„Veľká investičná hra s diamantmi sa rozbehla najmä kvôli tomu, že papierové meny v hodnote podstatne klesali takmer nepretržite v čase. Neexistuje žiadna iná nepapierová mena, s ktorou by ste dokázali presunúť celý svoj majetok mimo bankového alebo vládneho systému.“
Vzácne mince
Knight Frank index uvádza, že hodnota vzácnych mincí poskočila o 220%. Ich nedostatok zabezpečuje zachovanie ich hodnoty.
Terry Hanlon, prezident Professional Numismatists, povedal pre CNBC:
„V prostredí, ktoré existuje práve teraz, kedy Dow je na vysokej úrovni, väčšina ľudí sa uchyľuje k nákupu vzácnych mincí a sú to predovšetkým tí ľudia, ktorí zarábajú profit na semi-býčom trhu a chcú reinvestovať časť z týchto peňazí do investícií, ktoré sú bez dolárovej základne.“
Autogramy
Podobne ako u memorabílií, autogramy lákajú najmä kvôli ich vzácnosti a spojitosti so slávnymi osobnosťami.
Paul Fraser, majiteľ zberateľskej spoločnosti, ktorá nesie jeho meno, poznamenáva:
„Na svete sa nachádza približne 200 serióznych zberateľov a predpokladá sa, že ich počet sa zdvojnásobí v nasledujúcich 20 rokoch. Ide o cieľavedomé investovanie, v ktorej poprední zberatelia bojujú o najlepšie kúsky. Mnoho múzeí, ako napríklad British Library, skupujú výnimočné artikle. Najlepšie zo všetkého je to, že v tomto smere existuje iba ohraničená ponuka a rastúci dopyt po najatraktívnejších vzorkách.“
Podľa indexu PFC40 Autograph, cena autogramu, patriaceho Neilovi Armstrongovi, vzrástla o 1345% medzi rokmi 2000 a 2013.
Umenie
Jeff Gundlach, expert na dlhopisy, nazýva umelecké diela prenosnejšími verziami zlata, ktoré sú rovnakými uchovávateľmi hodnôt ako tento vzácny kov. Nedávne štúdie zistili, že zvyšujúci sa počet solventných individuálov začal postupne investovať do umeleckých diel a zberateľských predemtov.
Z výsledkov štúdie vyplýva, že 76% zberateľov nakupuje umelecké predmety a diela výlučne pre zberateľské účely, avšak aj so zreteľom na investovanie (až viac ako 53% zo všetkých zberateľov v roku 2012). Tento podiel poukazuje na fakt, že umenie ako také predstavuje niečo, kvôli čomu zberatelia zbystrujú svoju pozornosť.
- Prečítajte si tiež 10 investičných pravidiel pre život