Ak ste potrebovali nejaké dodatočné zdôvodnenie, aby ste si mohli „zahazardovať“ a zainvestovať do drahých kovov, prípadne zväčšiť váš majetok, čítajte ďalej. Nižšie poskytneme polovicu dôvodov, ktoré tvrdia, že investícia do zlata môže byť dobrý nápad.
1. Nadbytočný globálny dlh
Čokoľvek považujete za dlh, či už štátny, korporátny alebo súkromný (individuálny), sme blízko historických maxím zadlženosti. Trhy sa spamätali po globálnej finančnej kríze/obrovskej recesii, ktorá vytvorila odchýlky pomocou štátnych pomocí, finančnú represiu a stúpajúce tlačenie peňazí.
Pokračujúci rast úrokových mier vyvolal početné boje jednotlivých skupín – korporácií, fyzických osôb, štátu alebo ak budeme pokračovať službami, v niektorých prípadoch najväčšie dlhy zaznamenali štátne kasy.
Gréci sú pravdepodobne najväčším príkladom najväčšej „dlhovej spoluúčasti“, kde potenciálne väčšia šetrnosť a spravodlivé rozhodnutie mohli zapríčiniť konštruktívne zlyhanie. Kombinácia týchto narastajúcich výšok dlhu so zjavným odmietnutím dovoliť trhu zvíťaziť (a následne zlyhať) „zviazalo ruky“ štátom a ich centrálnych bankám.
2. Nízke úrokové miery
Mnoho kritikov zlata sa zameriava na jeho nedostatočný výnos ako slabú stránku. Hoci môže byť lákavé dať od zlata ruky preč, ale nič nepopiera to, aby ste investovali do zlata, ak akceptujete oportunitné náklady (alebo takzvané náklady obetovanej príležitosti) nedosiahnutia žiadneho výnosu alebo príjmu z tohto investovania.
Avšak v prostredí nízkych úrokových sadzieb, ktoré preferujú rozvinuté krajiny, sú tieto náklady zredukované, ak nie sú zanedbané úplne.
Ako skutočnosť môžeme uviesť ekonomiky, v ktorých boli zavedené záporné úrokové miery a výnosy z dlhopisov už klesli do záporného pásma. Na základe uvedených dvoch skutočností, zlato začína byť vhodný nástroj pre investovanie.
3. Tlač peňazí
Nazýva sa to kvantitatívne uvoľňovanie, opakované uvoľňovanie aktív alebo „jedna z troch možností,“ktorých výsledky sú takmer podobné – významné zvyšovanie štátneho dlhu a značný „monetárny príliv“ do finančného systému.
Použitím digitalizácie v našom finančnom systéme to možno ľahko dosiahnuť bez nejakých dodatočných bankoviek (fyzických bankoviek, ktoré sú v obehu), a to jednoduchým pridaním niekoľkých núl cez počítačové systémy. Aký reálny prínos dosiahnu tieto transakcie je diskutabilné, hoci nie je jasné, či budú mať požadovaný efekt.
Na tomto stupni výhľad pre netradičné monetárne podporovanie končí – tak skoro, ako nejaká ekonomika „padne“ a inú to zasa môže pozdvihnúť. Je to podobné, ako keby sme boli v „neznámych vodách,“ taký neodvratný výstup bude mať globálna ekonomika v strednodobom až dlhodobom období. Ale čo je jasné z histórie – používanie väčšieho objemu peňazí pri tom istom množstve tovarov (a zlata) vedie k nárastu cien.
4. Menové vojny
Je to niečo nevyhnutné v každom globálnom prostredí, ktoré rastie pomaly, že je okradnuté susednými politikami, aj keď to tak verejne nemusí vyzerať.Dosiahnutie medzinárodnej rezistencie zvyšuje bariéry obchodovať použitím ciel a obmedzení (príkladom je neposledná z finančných kríz, veľká depresívna kríza). Medzi viacerými štátmi je to považované za viac „zákerné“ ako obmedzenie rastu konkurencie.
Táto vyskúšaná a účinná metóda oslabenia meny robí importy drahšími a exporty a mzdové náklady lacnejšími a umožňuje rýchly a jednoduchý rast konkurencieschopnosti. Nanešťastie, je pochopiteľné preferovať účinné štrukturálne reformy a zvyšovanie produktivity, ktoré môže z dlhodobého hľadiska ekonomiku zrýchliť. Čím viac štátov je zapojených do znehodnotenia meny, reálne aktíva sa stávajú atraktívne.
5. Slabosť finančného systému
Globálny finančný systém je v dnešnej dobe tak jednotný, že kríza v jednej lokalite dokáže ľahko spustiť „nákazlivý efekt,“ ktorý sa premietne do globálneho finančného trhu. Musíme tiež skúmať derivátový trh, ktorý má odhadovanú hodnotu od 600 miliárd dolárov až do 1,5 biliardy (1,500,000,000,000,000.00).
Toto číslo môžeme tiež vyjadriť ako 20-násobný svetový hrubý domáci produkt. Áno – prečítali ste správne, súčasný globálny finančný systém podporuje „hedžové transakcie“ (používame termín „krádež cenností“), ktoré sú v absolútnej hodnote väčšej ako hodnota tovarov a služieb, ktoré sú vyprodukované všetkými mužmi, ženami a deťmi na tejto planéte.
Na uzrejmenie týchto faktov, myslím si, že je relatívne jednoduché potvrdiť, že tento systém má určitú slabosť (poznámka: táto veta bola nominovaná na myšlienku roka).
6. Geopolitické riziko
Hoci to môže byť sporná situácia, na ktorú momentálne nemusíme brať ohľad, ale neskôr sa môže stať najpočetnejšou rasou, a tým sa zvýšia riziká. Ďaleký východ pokračuje v príklade súdku s pušným prachom, ktorý vedie so Sýriou, ISIS-om, Iránom a saudským „náporom“ v Yemene, ktorý súperí o svoje územie.
Ako sa tak pozeráme na Áziu, Amerika je oproti nej statická. Je náchylná skôr na „pacifický súboj,“ kde sa pokúša pozastavovať rast Číny. Naviac, Čína sa snaží posilniť ich vlastné územie na území Južného čínskeho mora, o ktoré prebiehajú spory. Obnovovanie napätia medzi Ruskom a Amerikou (a väčšinou Európy) je prepojené cez územie Ukrajiny.
Naviac nám ukazuje, že rozvinuté geografické lokality, na ktorých sa nachádzajú rozvinuté krajiny, nie sú mimo tohto konfliktu. Tieto štáty Európy sa museli zotaviť po 2 najviac krvavých a deštruktívnych konfliktoch v histórii ľudstva, a preto je geopolitické riziko na ich území zvýšené.
- autor: Peter Sagan
- research.perthmint.com.au
- goldbull.sk