Ak chcete dosiahnuť vytúžený pasívny príjem, musíte najprv investovať. Buď zainvestujete vy, alebo niekto pred vami, a vy výhody tejto investície získate napríklad dedičstvom.
Kto sa do investícií vyzná, ten vie, že možností je veľa – nehnuteľnosti, drahé kovy a kamene, starožitnosti, veterány, akcie, dlhopisy, podielové fondy, depozitné certifikáty, vzdelanie atď. Následne je možné z investície čerpať pasívny príjem a to napríklad z prenájmu nehnuteľnosti, dividend z akcií či dlhopisov, úrokov, honorárov, rastu ceny. Zároveň však netreba zabudnúť na zdanenie príjmov podľa aktuálnej legislatívy.
Žiadna investícia nie je stopercentne istá a bezstarostná. Treba rátať s výhodami, ale aj nevýhodami pri konkrétnej investícii. A ako je to s nehnuteľnosťami?
VÝHODY:
- vlastnenie niečoho hmatateľného
- v dobrej lokalite rýchla likvidita
- lepšie zhodnotenie investície, než v banke
- rast hodnoty nehnuteľnosti
NEVÝHODY:
- strata nájomníka, poškodenie majetku
- správa a údržba nehnuteľnosti
- pri rýchlom predaji treba počítať so znižovaní ceny
- zdĺhavejšie čakanie na záujemcu
- sú aj lepšie možnosti investície
- tak ako môže cena nehnuteľnosti stúpať, môže aj klesať
Investovanie do nehnuteľností však nie je iba o kúpe a prenájme, ale sú aj iné možnosti. Môžete investovať do pozemkov, či už za účelom predaja, alebo prenájmu napr. poľnohospodárskej pôdy.
Ďalšou možnosťou investovania do nehnuteľností sú realitné dlhopisy. Ide o cenné papiere, zaisťujúce majiteľovi stanovený výnos. Jedná sa o nepriame investovanie do developerských projektov. Medzi výhody patrí vopred stanovený výnos, no nevýhodou je strata kontroly nad investíciou. Podlieha zdaneniu aj odvodom. Na cenu vplýva stav nehnuteľnosti, lokalita, okolie, občianska vybavenosť, dopyt, ponuka a ďalšie faktory.
Investovať môžete taktiež do realitných podielových fondov, pri ktorých má kontrolu nad investíciou správca fondu, pričom hodnota podielu rastie podľa momentálnej hodnoty danej nehnuteľnosti. Tú určujú znalci, účtovníci, audítori. Táto investícia taktiež podlieha zdaneniu a odvodom.
Pred investovaním do nehnuteľností je fér poznať obe strany mince.
Jednou z najväčších nevýhod investovania do nehnuteľností je výška investície, pretože to nie je lacný špás. Aj banky sprísňujú podmienky pri hypotékach, čo znamená nutnosť aj vlastných zdrojov.
S nehnuteľnosťami súvisí aj nižšia likvidita, pretože nehnuteľnosť nemožno predať ihneď. Stojí to čas a ak ho chceme urýchliť, tak musíme ísť s cenou dole, čím strácame peniaze.
Treba vedieť plánovať, vyznať sa, nechať si poradiť od odborníka. Je možné ušetriť aj na daniach. V neposlednom rade treba myslieť aj na opravy a rekonštrukcie, čím sa samozrejme zvyšuje aj hodnota nehnuteľnosti.
Riziko poklesu hodnoty však súvisí s ponukou a dopytom. Treba byť obozretný a sledovať obdobia, počas ktorých sa hýbu ceny nehnuteľností.
Zdroj: www.financneiq.sk