Či už je to vynikajúca profesionálna kariéra alebo osobný rast, motivácia inšpiruje každú oblasť a jej absencia môže hocikoho pochovať.
Existujú však 2 typy motivácie – pozitívna motivácia a negatívna motivácia.
Čo je pozitívna motivácia?
Je to metóda založená na odmeňovaní. Viete, čo je hnacou silou tejto motivačnej techniky? Je to fantázia vlastníctva spojená s úspechom.
Či už je to čokoláda za dobré známky alebo zvýšenie platu po povýšení, pozitívna motivácia je katalyzátor, ktorý „udržuje oheň vo vás“.
Bez ohľadu na to, či je to sen o hmotnom vlastníctve alebo horlivosti dosiahnuť božský pocit – očakávania akejkoľvek formy odmeny sú hnacou silou pozitívnej motivácie.
Ak ju chcete využiť, rozbite svoje ciele na krátkodobé ciele a stanovte si odmeny, keď dosiahnete tieto malé míľniky.
Čo je negatívna motivácia?
Je to metóda založená na treste. Jej pohon pochádza zo strachu z toho, že niečo alebo všetko zlyhá.
Je to hnacia sila niektorých študentov, ktorí chodia do školy len preto, aby splnili podmienku povinnej účasti. Vedia, že dostať sa do ďalšieho ročníka nie je inak možné.
Na rozdiel od pozitívnej motivácie to je metóda, v ktorej zamestnanec drie, pretože sa bojí svojho tyranského šéfa.
Je to motivačná technika, v ktorej nejde o hrdý pocit po uznaní divákmi, ale o strach z kritiky, ktorý vás motivuje k tomu, aby ste dobre nacvičovali na javisku.
Funguje najlepšie v situáciách, keď niečo urobiť je tá jediná cesta von.
Potrebujeme tvrdo pracovať, aby sme zarobili peniaze, ktoré by nám inak odopreli aj základné potreby prežitia. A tento strach nás drží v pohybe.
Je to silná, intenzívna a účinná technika, ktorá vám umožní prijímať neustálu zmenu.
Ktorý typ motivácie je efektívnejší?
Pozitívna aj negatívna motivácia sú opačné strany jednej mince.
Keď očakávate odmeny za úspech a je to vaša hnacia sila, vynikáte na pozitívnej motivácii.
Keď je vašou hnacou silou strach z trestu, vynikáte na negatívnej motivácii. Zatiaľ čo myšlienka dosiahnutia inšpiruje k pozitívnej motivácii; jej náprotivok je poháňaný myšlienkou straty.
Ktorá technika je lepšia? To závisí od intenzity situácií.
Pre niektorých ľudí pozitívna motivácia robí zázraky a v niektorých situáciách zas vytvára mágiu negatívna motivácia.
Predpokladajme, že vašou motiváciou pre každodenné intenzívne cvičenie je chcieť sa pochváliť svojimi brušnými svalmi počas nadchádzajúcej dovolenky – fungujete na pozitívnej motivácii.
Možno, že váš priateľ je blázon do cvičenia, pretože má dokonalé brušné svaly, ale bojí sa, že ak nebude cvičiť, príde o svoje príťažlivé telo – je negatívne motivovaný.
Pre niektorých ľudí je luxusný životný štýl palivom k tvrdej práci (pozitívna motivácia).
Potom je tu ďalšia skupina ľudí, ktorí tvrdo pracujú, pretože sa obávajú, že ak nebudú, nebudú si môcť dnes dovoliť chlieb (negatívna motivácia).
Predpokladajme, že váš šéf vám sľúbil povýšenie, pokiaľ váš nadchádzajúci projekt zarobí veľa peňazí – je to pozitívna motivácia založená na odmene.
Za predpokladu, že vám povie, že vás vyhodí, ak vám nadchádzajúci projekt nevyjde, je to negatívna motivácia založená na treste.
Obe techniky hrajú dôležitú úlohu v závislosti od premenlivých situácií.
Základným kameňom negatívnej motivácie je strach a pozitívnej motivácie zase radosť. Keď viete, ako používať odmeny a tresty správnym spôsobom, zdá sa, že dosiahnutie vašich cieľov je nevyhnutným výsledkom.
Oliver Olejník
Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.
Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.