Rusko je nielen najväčšou krajinou sveta, ale z hľadiska nakladania s majetkom zrejme aj najkonzervatívnejšou.
V súčasnosti je v krajine najmenej 163-tisíc milionárov. Z ich kombinovaných aktív je až 26 percent v hotovosti, čo je najvyššia úroveň na svete.
Je to viac ako dvojnásobok podielu v Európe a takmer trikrát viac ako v USA. Po Rusoch držia najviac hotovosti milionári z Afriky s 24 percentami, nasledovaní ázijskými milionármi s 18 percentami.
Ruský konzervatizmus je poháňaný históriou. Po páde komunizmu a po prechode krajiny ku kapitalizmu nasledovala séria devalvácií rubľa.
Posledná prišla v roku 2014. Dôvodov, prečo Rusi držia toľko peňazí v hotovosti, je viacero. Hlavne však nízka dôvera v štát a v rizikové finančné produkty predávané bankami a presvedčenie, že k ďalšej finančnej kríze môže dôjsť kedykoľvek, keďže sa zvyšujú obavy zo spomaľovania globálneho rastu.
Hotovosť v dolároch
Väčšina hotovosti je v amerických dolároch. Dolár je vnímaný ako bezpečné aktívum, ktoré môže zabezpečiť úspory.
Ďalšími výhodami je rast úrokových sadzieb potom, čo americký Fed sprísnil svoju menovú politiku.
Po uvalení amerických sankcií voči Rusku stratil rubeľ oproti doláru 50 percent svojej hodnoty.
Bohatí Rusi sa boja zložitých finančných produktov. To sa však postupne darí meniť vďaka zvýšenému marketingovému úsiliu bánk a znižovaniu úrokov na vkladové produkty.
Rusi sa postupne stávajú otvorenejší k alternatívnym investíciám a postupne znižujú hotovostný podiel v svojich portfóliách, a to približne o 1 percento ročne.
Podiel investičných produktov bohatých klientov v miestnych súkromných bankách vzrástol v priebehu posledných 2 rokov z 15 na 20 percent.
Napriek pozitívnemu výhľadu zostáva prekonanie ruského konzervativizmu behom na dlhú trať.
Podiel hotovosti v portfóliách milionárov v roku 2018 (v %)
Zdroj: Bloomberg/Knight Frank Wealth Report 2019
- Zdroj: JET by J&T Banka