Veľa ľudí platí každému, len nie sebe. Respektíve platbu sebe odkladajú na neskoršie. Až na to zabudnú alebo si už nemajú z čoho zaplatiť. Teda až na pár výnimiek, vrátane mňa. Prečo má platenie sebe zmysel? Tak na to sa pozrieme teraz, príjemné čítanie…
Finančná rezerva predstavuje peňažné prostriedky, ktoré máte k dispozícií pre prípad nečakanej nepriaznivej situácie (strata zamestnania, dlhodobá pracovná neschopnosť, neočakávané výdavky…). Inými slovami, sú to peniaze, ktoré aktuálne nepotrebujete. Ale máte ich kedykoľvek v prípade potreby k dispozícií.
Na vytvorenie dostatočnej rezervy potrebujete čas. A samozrejme byť disciplinovaní a vytrvalí. Odkladať si každý mesiac po výplate určitú sumu pre seba znie jednoducho.
Čím skor začnete, tým lepšie
No veľa ľudí padne práve na tejto jednoduchosti. Pokiaľ začnete s odkladaním, v žiadnom prípade nemôžete poľaviť. Vypestujete si zvyk a až potom je to veľmi jednoduché.
Koľko teda odkladať? Je to rôzne a záleží to samozrejme od peňazí. Aký je Váš príjem, ako s ním hospodárite a aké výdavky máte. Odborná literatúra odporúča odkladať aspoň 10 %. S tým súhlasíme.
Je to minimálna úroveň. Ak si zostavujete vlastný rozpočet, tak určite viete niektoré vlastné výdavky znížiť. V takom prípade pokojne môžete odkladať aj viac. No vždy minimálne spomínaných 10 %.
Dostatočnú rezervu máte vytvorenú vtedy, ak ste schopní v prípade nepriaznivej situácie uhradiť všetky svoje doterajšie výdavky aspoň po dobu šiestich mesiacov.
Teda v prípade straty zamestnania, choroby alebo iných neočakávaných udalostí viete žiť ako keby sa nič nestalo celých šesť mesiacov (minimálne).
Rezerva má len jednu úlohu. Pomôcť Vám v prípade, ak nastane neočakávaná situácia. Peniaze si neviažte na dlhé obdobie. Skôr ich ukladajte do produktov, ktoré nevyžadujú viazanosť, resp. len veľmi krátku viazanosť (bežné účty, sporiace účty, krátkodobé termínované vklady). Je to len na Vás.
Ak už máte vytvorenú dostatočnú rezervu, tak ste si určite vypestovali aj zvyk odkladať si. Určite sa ho teraz nezbavujte a pokračujte v odkladaní aj naďalej. Veď peňazí nie je nikdy dosť.
Finančná akadémia
Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.
Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”