Viac

    PENIAZE: Jednoduché tipy pre naštartovanie finančnej slobody

    Pozrime sa teraz spoločne na základné stavebné kamene finančnej hojnosti, ktoré vám môžu dopomôcť k finančnej nezávislosti...

    Nedávno som prechádzal uličkami mesta a započul som rozhovor dvoch mužov.

    Muž 1:

    “Nechcem žiť celý život z ruky do úst. No je to asi môj osud. Mal by som sa s tým zmieriť. Doba je zlá.”

    Muž 2:

    “Sme na tom rovnako. Len čo dostanem výplatu, nabehnem do obchodu, nakúpim jedlo, vyplatím účty a… čakám na ďalšiu výplatu.”

    Muž1:

    “Taký je život. Peniaze od nás utekajú. Poďme to radšej zapiť.”

    Obaja sa následne vzdialili do neďalekej krčmy.

    Počuli ste podobné dialógy vo svojom okolí aj vy? Ruku na srdce. Vyhliadky oboch mužov pri takomto prístupe k peniazom nie sú príliš ružové.

    Pozrime sa teraz spoločne na základné stavebné kamene finančnej hojnosti, ktoré vám môžu dopomôcť k finančnej nezávislosti.

    PENIAZE? Všetko je v hlave

    peniaze

    Priatelia, na získanie bohatstva a aj čohokoľvek iného, potrebujeme v prvom rade správne nastavenie mysle. Možno ste už aj vy počuli o milionároch, ktorí skrachovali a prišli o všetky svoje peniaze.

    Po nejakom čase sa však dokázali znovu postaviť na nohy a peniaze nadobudli naspäť. A dokonca zarobili viac peňazí ako mali pred krachom.

    Ako to dokázali?

    Základom bolo ich “milionárske zmýšľanie”. Ich presvedčenie, že zarábať peniaze je v skutočnosti ľahké. Že si ich zaslúžia. Že majú peniaze radi (práve uvedomenie a priznanie si, že máte peniaze radi je základným kameňom pre to, aby ste peniaze skutočne mali.)

    Všetko je totiž v našej hlave. Ak si myslíte, že uspejete, tak sa to stane. Naopak, ak si myslíte, že neuspejete, tiež máte pravdu a stane sa to.

    A rovnako je to aj s peniazmi. To čo vysielate, to sa vám vráti. Ak budete na peniaze nadávať a brať ich ako nástroj diabla, budete si ich prirodzene od seba odháňať.

    Nastavte svoj finančný kompas dostatočne “vysoko”

    Naša myseľ je regulovaná takzvaným finančným kompasom. Každý ho máme v sebe nastavený inak. Mimochodom, ako ho máte nastavený vy? Ste vnútorne presvedčení, že budete mať v živote neustále dostatok peňazí?

    Koľko peňazí je pre vás málo a koľko naopak dosť? Se nastavení na zarábanie desiatok eur? Stoviek eur? Tisícov eur? Státisícov eur? Práve toto je totiž váš finančný kompas.

    Nastavte si teraz so mnou svoj finančný kompas, aby vám ukazoval ten správny smer. Je to jednoduché. Nastavte sa na BOHATSTVO. Nastavte sa na dostatok.

    Práve tu je dôležité odhodiť raz a navždy zo svojho života obmedzujúce presvedčenia. Tie vám blokujú prísun peňazí.

    Ak používate klišé vyjadrenia:

    ”Peniaze nerastú na stromoch. Aby som mal peniaze musím drieť. Peniaze nie sú dôležité.”

    VYHOĎTE ich zo svojho slovníka. A učiňte tak TERAZ.

    Viete ako sa správa magnet. Magnet priťahuje. Buďte aj vy magnetom na príležitosti a peniaze. A naopak, nebuďte magnet na chudobu.

    Tak čo si vyberiete? Lebo vy magnetom ste. Otázkou je, čo priťahujete. Priťahujete to, čomu veríte.

    Každé ráno si preto povedzte:

    “Som magnet na peniaze. Peniaze sú všade naokolo a je prirodzené mať finančnú hojnosť. Zaslúžim si ich.”

    A vykročte do nového dňa. ?

    peniaze

    Základom je finančná gramotnosť

    Majte na pamäti: Bez poznania základných princípov finančnej gramotnosti nikdy nezískate dostatočnú finančnú slobodu.

    Aj preto som vytvoril tréning, ktorý je zameraný práve na tému PEŇAZÍ. Som poctený, že zmenil život už mnohým jeho účastníkom. Zaradíte sa medzi nich? ?

    Poznať svoje príjmy a výdaje

    Výzva pre vás: Od dnes po dobu jedného mesiaca si spisujte a odkladajte všetky pokladničné bloky. Dávajte si ich na kôpku, zapisujte si, koľko ste minuli peňazí a za čo.

    Garantujem vám, že po mesiaci budete prekvapení, čo všetko ste si zaobstarali a vlastne ste nepotrebovali. Je to paradoxné, ale svoje financie majú pod kontrolou a najlepšie spočítané práve tí, ktorí zarábajú menej peňazí.

    Pretože si 2x premyslia, na čo ich budú míňať. A občas výnimka potvrdzuje pravidlo – ako u dvoch mužov, ktorých rozhovor som popísal v úvode tohto článku. ?

    Naopak tí, ktorí majú väčšie príjmy, sú atraktívni pre banky a tie im s radosťou poskytnú úvery a kreditky. A to je začarované koleso. Ľahký prístup k peniazom, ľahké míňanie.

    Aj preto ak sa dá, plaťte v hotovosti. Pretože ak si myslíte, že máte prázdnu peňaženku a radšej budete platiť vždy kreditnou kartou, aby ste ušetrili … opak je pravdou… míňať budete viac.

    Zapisovanie výdajov však nie je len pre tých, ktorí nemajú toľko peňazí ako by potrebovali.

    Rovnako platí aj pre solventnejších. “Ale veď išla zima a tak som si musel kúpiť tú bundu za 400 eur,”to sú vety, ktorými sa táto skupina ľudí zvykne obhajovať.

    Tadiaľto však cesta nevedie. Teda vedie. Ku krachu a finančnému kolapsu.

    7 základných rád na rozbeh

    Poznať svoje príjmy a výdaje ale nie je všetko. Je to len úplný začiatok. Tu sú ďalšie dôležité prístupy na ceste k finančnej slobode:

    • Sporte
    • Uskromnite sa
    • Zabezpečte si pravidelný príjem (napríklad z výplaty – je to dobrý začiatok pri štarte budovania vášho bohatstva. A hlavne premýšľajte, ako budete svoj príjem zvyšovať)
    • Majte správnu stratégiu
    • Majte vhodne nastavený systém
    • Vhodne investujte (tu musíte byť pripravení najskôr sporiť)
    • Vytvárajte si pasívne príjmy (lebo nie je nič lepšie ako byť si vedomý toho, že ani nemusíte vstať z postele a už ste zarobili.)

    Rozdiel medzi aktívnym a pasívnym príjmom

    peniaze

    K aktívnym príjmom patria všetky druhy príjmov, ktoré dosahujeme vlastnou prácou. Predovšetkým ide o mzdu, odmeny, bonusy, provízie.

    Tu platí vzorec: ak nebudeme chodiť do práce, nebudeme dostávať žiadne peniaze.

    Tu pracujeme pre peniaze.

    Pri pasívnom príjme peniaze pracujú pre nás. Patria sem napríklad úroky, kapitálové výnosy, dividendy, podiely vo firmách, nájmy, licenčné poplatky a podobne.

    Ak chcete byť finančne nezávislí, zameriavať by ste sa mali na budovanie pasívnych príjmov. V podstate treba premieňať aktívny príjem na pasívny a postupne sa presúvať z “pracujem pre peniaze” na “peniaze pracujú pre mňa”.

    Práve pasívne príjmy sú základným stavebným kameňom finančnej nezávislosti.

    Pretože ak ochoriete alebo nebudete môcť pracovať, peniaze budú pracovať pre vás a chodiť vám na účet aj bez vašej fyzickej dochádzky a prítomnosti.

    Do čoho mám investovať?

    Tu budem stručný. Po otrasoch na finančných trhoch, prepade akcií, sa gro investícii solventných ľudí presúva do hmotného majetku (nehnuteľnosti, drahé kovy, pôda).

    Keďže táto téma je na samostatný blog, dám vám v tejto chvíli len jeden tip: Zaplaťte si kvalitného investičného a daňového poradcu. A to, čo ušetríte napríklad na daniach, investujte a zväčšujte svoj majetok. Hlavne nemíňajte a “neprevádzkujte” prehnane konzumný spôsob života.

    Viac sa budeme aj k téme investovania rozprávať počas troch intenzívnych dní na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých.

    Pravidlo troch účtov

    “Len pracuj a všetko si odlož na úspory”. Aj vám sa pri tejto vete zdvihli kútiky úst nahor? ?

    Takto to totiž vôbec nefunguje.

    Počas rokov môjho pôsobenia vo finančnom biznise som sa naučil, že skvele pracuje stratégia troch účtov.

    1. Súkromný účet

    Na tento účet vám príde vaša výplata a z neho si financujete svoj životný štýl a bežné výdavky (všetko si zapisujte)

    2. Hobby účet

    Sem si pošlite z výplaty maximálne 10% mesačného príjmu a užite si ich. ? Veď život treba žiť, nielen prežívať. Tieto peniaze si vychutnajte a necíťte sa pritom vôbec previnilo. Z tohto účtu si vyfinancujte napríklad nové topánky, masáž, alebo večeru v reštaurácii.

    3. Účet sporenia

    Sem si pošlite z výplaty minimálne 10% mesačného príjmu. Na tento účet nesiahajte. Akoby neexistoval. Peniaze z neho nevyberajte. Je to základ vašej budúcej finančnej slobody.

    Pokiaľ ste si teraz povedali, že nemáte dostatok peňazí na hobby účet či účet sporenia, začnite tým, že si odložíte každý večer drobné centy z peňaženky. Uvidíte, že cent ku centu a na konci mesiaca máte pár eur navyše.

    Podrobnejšie sa téme presúvania peňazí a ich rozdeľovania zaoberám aj v mojej knihe v kapitole Sedem džbánov k finančnej slobode. Viac sa o narábaní s peniazmi dozviete aj v tomto videu.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Andy-WAndy Winson

    Trenér, mentor a motivátor v oblasti ľudského potenciálu a prosperity.

    Priekopník a tréner NLP na Slovensku a tvorca transformačných tréningov, kde učí ľudí žiť život, po ktorom túžia.

    Je autorom knižného bestselleru „Mysli, konaj, zbohatni“ a úspešného Česko – Slovenského online programu Makač vs. Boháč, zameraného na efektívne narábanie s peniazmi.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články