Je to rekordná suma za podobné dielo autora Georga Remiho, známejšieho pod umeleckým menom Hergé. Kresba má rozmery 50 x 35 cm a je z komiksu Výskumníci na Mesiaci, ktorý vyšiel v roku 1954. Zobrazuje hlavného hrdinu Tintina, jeho psa Snowyho a priateľa kapitána Haddocka, ako v skafandroch chodia po povrchu Mesiaca a pozerajú sa z neho na planétu Zem. Kresbu kúpil nemenovaný európsky zberateľ. Pôvodne sa odhadovalo, že ju predajú za 700- až 900-tisíc eur. Výsledok však dvojnásobne prekonal očakávania.
Tintin je najznámejším dielom belgického karikaturistu Hergého. Georges Remi sa narodil v roku 1907 a jeho umelecké meno je vlastne fonetickým prepisom jeho obrátených iniciál RG. Prvé komiksy pre noviny začal kresliť v roku 1926 a už v roku 1929 vydal prvú knižku Tintinove dobrodružstvá.
V tejto sérii ich nakoniec do Hergého smrti v roku 1983 vyšlo 23. Nedokončenú 24. knižku vydali v roku 1986. Tintinove dobrodružstvá preložili do viac ako 70 jazykov a vo svete sa z nich predalo vyše 200 miliónov kópií. Tri z 24 knižiek vyšli aj v slovenčine.
AUKCIE DVAKRÁT ROČNE
Vo svete sú Tintinove dobrodružstvá populárne dodnes a postupne sa stali aj istou formou investície. Vo Francúzsku sa dva razy do roka konajú dražby predmetov, ktoré s Tintinom súvisia. Predávajú sa originálne výtlačky, ktoré však musia byť v dobrom stave. Problém je, že pôvodne boli určené pre deti a ony ich väčšinou nešetrili.
„Kvalita je kľúčom. Musí to byť v nedotknutom, nečítanom stave, aby to dosiahlo vysokú cenu. A keď je tam podpis Hergého, cena naozaj letí hore,“
pre britský portál This is Money povedal Marcel Wilmet z Hergého múzea v Belgicku.
V Británii vyšli Tintinove dobrodružstvá prvýkrát až v roku 1952 a v USA v roku 1959. Tieto prvé vydania v angličtine sa predávajú od 100 eur vyššie. Populárne sú aj francúzske, holandské, čínske či nemecké vydania. Exotickejšie edície v thajskom, tibetskom či v bengálskom jazyku sú ešte drahšie.
- Zdroj: Herge/Moulinsart2016
REKORDNÉ SUMY
Originálne kresby sú, samozrejme, výrazne drahšie ako tlačené vydania. Ich cena v posledných rokoch prudko stúpa aj preto, lebo len málo Hergého diel je v súkromných rukách. V roku 2008 bola napríklad originálna predloha obálky knižky Tintin v Amerike z roku 1932 predaná za 764.000 eur.
V tom čase išlo o rekordnú sumu. Na kresbe sedí Tintin so svojím foxteriérom Snowym a zakrádajú sa k nim Indiáni s tomahawkmi v rukách. Už o štyri roky neskôr tá istá kresba opäť zmenila majiteľa, ale tentoraz ju vydražili za 1,3 milióna eur. Tomu sa povie zhodnotenie investície!
Veľmi podobnú sumu dosiahla vlani aj obálka z piatej knižky zo série. Tá sa volá Modrý lotusa vyšla v roku 1936. Dej sa odohráva v Ázii a Tintin so Snowym sa na kresbe vezú v rikši v Šanghaji. Aukcia v roku 2015 sa preto tiež konala v Ázii, konkrétne v Hongkongu. Nemenovaný ázijský zberateľ vtedy obálku kúpil za 1,25 milióna eur. Cenu zvýšil aj fakt, že z tejto knihy ide o jedinú originálnu kresbu v súkromných rukách.
- prečítajte si: Nedokončil ani vysokú školu. Dnes si však väčšina ľudí nevie predstaviť život bez jeho výtvoru
Najvyššiu sumu v aukcii dosiahlo Hergého dielo v máji 2014 v Paríži. Vtedy však nešlo o jednotlivú stránku, ale o sériu vnútorných obálok z knižiek o Tintinovi z rokov 1937 až 1958. Odhadovaná cena bola 700 až 900-tisíc eur, nakoniec sériu kúpil americký zberateľ za 2,65 milióna eur.
Na dvojdňovej aukcii vtedy dražili takmer tisíc položiek a celkový výnos bol 7,46 milióna eur. Zaujímavé bolo zloženie záujemcov o Tintina – išlo väčšinou o mladých ľudí z celého sveta, vyše 200 položiek sa predalo cez internet.
- autor článku: Miroslav Barič
- zdroj: JET by J&T Banka