Vo svojej knihe o podnikaní na Amazone som spomenul, že existujú aj dalšie modely podnikania ako je vytvornie vlastného, tzv. private label produktu. Jedná sa o RA (retail arbitrage) a OA (online arbitrage).
Oba modely sú vo svojej podstate ešte jednoduchšie ako je vytvorenie vlastného produktu, pretože v tomto prípade nič nevytvárate ale využívate skutočnosť, že niektoré produkty sa dajú niekde za lacnejšie kúpiť (online eshopy) a inde (Amazon) za drahšie predať.
Kedže retail arbitrage je hlavne o tom, že chodíte po obchodoch a hľadáte vhodné produkty, čo je v našich končinách dosť komplikované (nedostatok bežných brandových vecí) tak vám ostáva ešte OA.
V tomto prípade ale nechodíte fyzicky po obchodoch ale po online shopoch a hľadáte veci, ktoré sú napr. vo výpredaji alebo v zľave. A samozrejme online môžete nakupovať v USA aj keď sedíte u seba doma za pc.
Celý proces na prvý pohľad síce vyzerá pomerne jednoducho, ale treba si to vedieť správne nastaviť. Ukážem vám niekoľko kľúčových krokov, ktoré je dobré mať predpripravené, než sa do OA pustíte.
- V prvom rade potrebujete mať nejaký cash. Budete nakupovať a to sa zadara nedá. Môžete ísť na to veľmi pomaly a postupne otáčať zisk, alebo do toho skočíte zhurta a investuje nemalú čiastku do nákupu inventory. Osobne by som za minimum považoval cca 200 EUR. Ale je jasné, že sa dá aj za menej. Nezabudnite však započítať poplatky za spracovanie zásielok a tiež poplatky Amazonu.
- Nevyhnutným predpokladom je, že máte profi účet na Amazone a aspoň základnú predstavu ako obchodovanie na Amazone funguje.
- Ďalšou podmienku je, že potrebujete mať prostredníka, ktorý sa bude o vami zaslaný tovar príjmať, spracovávať a ďalej posielať do Amazonu. Toto sú Prep and Ship centrá. Jedno, ktoré mi bolo doporučené je Simple Price Prep. Ceny za spracovanie majú veľmi priaznivé. Ostatné viete nájsť cez google keď vložíte “ship and prep center fba”. Treba sa s nimi skontaktovať, dohodnúť podmienky a pripraviť ich na to, že im budete posielať svoj tovar. Jediná vec, ktorú sa mi zatiaľ nepodarilo vyzistiť, či si nalistujete veci, ktoré kúpite sami, alebo to v prep centre urobia za vás. Ale asi sa len stačí opýtať.
- Výber vhodných produktov na nakupovanie. Toto predpokladá, že máte aspoň trochu jasno v tom, ako sú predaje ovplynené kategóriou, rankom, recenziami a pod. a viete ako tieto faktory ovyplyvňujú celkový úspech produktu. V komunite OA sellerov sa veľkej obľube tešia zoznamy produktov, kde je jasný zisk. Väčšinou sa tieto zoznamy kupujú, resp. sú generované každý týždeň a vy si ich môžete kúpiť, napr. za 10 USD. Je to pomerne dobrá investícia, pretože v zoznamoch viete filtrovať a pri nakupovaní idete na istotu. Jedna zo stránok, ktorá takéto zoznamy ponúka je oaxray.com. Jej zoznamy nie sú najlacnejšie (99 USD/mesiac) ale dá sa predpokladať, že sú veľmi kvalitné. Ale samozrejme nájdete aj lacnejšie.
- Následný proces je už jednoduchý:
- Vyberiete produkty podľa vášho kritéria. napr.chcete len produkty s čistým profitom 10 USD. Kúpite teda za 10 a predáte za 20 (po odpočítaní všetkých nákladov)
- Kúpite a pošlete do prep centra.
- Prep centrum prijme, prebalí, označí a pošle rovno do Amazonu.
- Predávate a tešíte sa zo zisku:)
Máte tento model aj nejaké riziká? Samozrejme. Vzhľadom na to, že je to fakt ľahké, tak vstupná latka je pomerne nízko a to znamená veľkú konkurenciu. Mnoho OA sellerov ale celý proces naučí svoje asistentky a tie to potom už robia za nich.
To je už potom čistý pasívny príjem. Ak chcete byť naozaj veľmi úspešný (čo zn. obrat pokojne aj niekoľko tisíc usd mesačne) musíte byť agresívny v sourcingu (hľadaní produktov) a v investovaní do inventory, ktorý má vysokú obrátkovosť, tzn.že ho kúpite a za týždeň sa aj predá.
Okrem toho je tu ešte fakt, že v niektorých kategóriách potrebujte byť “unagated”, teda mať povolený predaj. Niekedy to však nie je tak ťažké, minule sa mi podarilo získať povolenie v dvoch veľkých kategóriách asi za 20 min. bez nutnosti dokladovania čohokoľvek (zjavne bol Amazon v dobrom rozmare, pretože inokedy je proces otvorenia kategórie pain in the ass).
Ak to teda máte všetko pekne sprocesované, tak to môže byť zaujímavá biznis príležitosť.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?