Všetci máme radi ten pocit, keď máme pravdu. Ego je dôležitou súčasťou naších životov. Sú ale situácie, keď narobí viac problémov ako úžitku. Trading je toho príkladom.
Človek ako hrdý tvor má potrebu dokazovať si svoje schopnosti a ukazovať svetu, že práve on je ten najlepší. Preto máme radi, keď si môžeme povedať (alebo niekomu inému), že sme mali pravdu.
- Prečítajte si: Čo nás trading môže naučiť
Často ale nezáleží na tom, či sme mali pravdu alebo nie. Jediná vec na ktorej pri tradingu záleží je, aby sme na konci mesiaca/roka vykazovali zisk.
Potreba mať vždy pravdu môže ohroziť váš kapitál!
Predstavte si situáciu, keď máte niekoľko obchodov po sebe nádherné zisky. Začínate si myslieť, že viete presne čo sa bude na trhu diať a vidíte seba ako majstra svetla.
Čo sa ale stane ak táto “šnúra” úspechov skončí? Nastane niekoľko stratových obchodov a vaše ego vám nedovolí priznať neúspech a stiahnuť sa na chvíľu z hry. Za každú cenu sa snažíte získať späť peniaze, ktoré ste pri neúspešných obchodoch stratili.
Práve to je kritický moment, kedy väčšina neúspešných obchodníkov prichádza o celý obchodný účet. Do posledného eura držia otvorenú stratovú pozíciu a nedokážu si priznať, že nemali pravdu.
Pre dlhodobý úspech nemusíte vedieť ktorým smerom trh pôjde v budúcnosti
Možno si vravíte, že to je nezmysel ale takmer každý trader, ktorý sa na trhu pohybuje nejaký čas vám určite povie, že trh je nevyspytateľný a často prekvapí aj toho najskúsenejšieho obchodníka.
Všetci by sme chceli vedieť kedy nastane obrat trendu alebo ktorým smerom sa graf rozbehne po vyhlásení správ ECB.
Dôležité je uvedomiť si, že stabilné zisky môžeme dosiahnuť aj bez týchto informácií. Jediné čo potrebujeme vedieť je to ako musíme zareagovať ak nastane daná situácia. Ako príklad uvediem aktuálnu situáciu na menovom páre EUR/CAD
Máme tu bočný trend, ktorý nastal po trojdňovej korekcií pôvodného rastu na dennom grafe. Pôjde teraz trh hore alebo dole? Ja si myslím, že hore. Som o tom presvedčený? To určite nie…
Dôležité je len v správnom momente zareagovať na danú situáciu a využiť všetky svoje vedomosti a skúsenosti k tomu, aby sme naklonili pravdepodobnosť na svoju stranu.
V tomto konkrétnom prípade nám môže pomôcť to, že na dennom grafe máme stále rastúci trenda ja osobne sa snažím neobchodovať proti dlhodobému trendu.
Ak trh prerazí mesačnú zónu rezistencie (hrubšia červená čiara), tak neváham vstúpiť do Long pozície (buy). Ak sa tak nestane a cena sa odrazí smerom dole, tak nevstupujem a čakám na ďalšiu príležitosť.
To, že sa trh nepohne smerom, ktorý som na začiatku predpokladal neberiem ako svoj neúspech. Predpoklady slúžia len na to, aby som sa vedel pripraviť na situáciu, ktorá môže nastať.
Záver
Dnes sme si povedali niečo málo k tomu, že nieje dôležité vedieť “vyveštiť” budúcnosť na trhu na to, aby sme boli dlhodobo úspešní. To na čom záleží sú len naše schopnosti správne zareagovať na situáciu, ktorá nastane.
- Prečítajte si: Výhody a nevýhody obchodovania na Forexe
Každý “nesprávny” predpoklad nám slúži ako dôkaz o tom, že trh sa nedá zaškatuľkovať do presne daných pravidiel a vždy si bude robiť to čo chce. Buď svoje obchodovanie tomu prispôsobíme alebo nás zožuje a vypľuje späť do reality s holým zadkom…
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Jaroslav Vomáčka
- Zdroj: www.priceaction.sk