Netrvalo však ani pár dní a na akciových trhoch sa spustila rallye posúvajúca ich na historické maximá, kde pretrvali takmer celé leto. V médiách sa začali objavovať predpovede medvedieho trhu a „čiernych“ dní, ktoré zapríčinia prepad akciových trhov o niekoľko desiatok percent.

Tie sa však nenapĺňali. Ako hovorí ďalšie nepísané pravidlo Wall Street, trhy začnú klesať, keď sa aj posledný medveď poddá býčiemu, zdanlivo ničím nezastaviteľnému sentimentu.

Dokázali ho zastaviť až jastrabie vyjadrenia predstaviteľov Americkej centrálnej banky a rastúca pravdepodobnosť zvolenia ťažko predpovedateľného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa s kontroverzným programom v prezidentských voľbách USA.

Opäť ako brexitové „nie“ pre odchod z EÚ, nebol Trump považovaný za tú najlepšiu možnosť pre trhy. Investori tak opäť zaceňovali „vhodnejšiu“ možnosť historickej voľby prezidenta USA, aj keď tentoraz opatrnejšie vzhľadom na brexitový precedens, len aby sa opäť zmýlili.

Pri rastúcej pravdepodobnosti tejto potenciálne negatívnej voľby začali investori opäť panikáriť, aby sa zopakoval brexitový scenár rýchleho strasenia nervozity. V ten istý deň, keď ich pokles zastavilo až regulatórne nariadenie maximálneho poklesu piatich percent (v prípade futures kontraktov), ukončovali obchodnú seansu v zelených číslach.

Katalyzátorom odrazu od tohto pomyselného dna bol prvý oficiálny príhovor novozvoleného 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý mal štátnicky podtón a vyzýval povzniesť sa nad politické rozdiely.

Spolu so sľubovaným znižovaním daní, s fiškálnymi stimulmi a s dereguláciami vytvoril tento balíček trhový sentiment, ktorý vymazal väčšinu averzie k riziku na trhu.

Zároveň medzi investormi panuje nádej, že kandidát Trump a prezident Trump sú dve odlišné osoby a najkontroverznejšie návrhy vyslovené počas kandidatúry v oblasti imigrácie či protekcionizmu nakoniec nevstúpia do praxe.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?