Nekryté predaje na krátko, tzv, naked short selling, majú byť údajne za tým, že cena zlata a striebra nie je ešte na úrovni 10 tis. USD, pri zlate, resp. 500 USD pri striebre.
Tieto kontrakty majú vo veľkom využívať veľké banky, aby ako sluhovia elít, tlačili cenu týchto dôležitých monetárnych kovov smerom nadol. O tom, že na trhu sa neobchoduje veľké množstvo týchto kontraktov sme už písali.
Rovnako sme už písali o tom, že je dnes omylom očakávať iba rast cien drahých kovov.
Zákaz predaja na krátko v histórii nikdy nefungoval. Pokusy zakázať ho boli už od roku 1610, kedy sa snažila dánska vláda zamedziť výpredaje Dánsko-východoindickej spoločnosti. Vždy sa však našli okľuky.
Kontrakty na krátko
Sú to kontrakty, kedy si obchodník – špekulant staví na pokles ceny. Zjednodušene si to predstavte tak, že špekulant si požičia komoditu, predá ju za (vyššiu) cenu na určitý čas a po uplynutí daného času ju musí vrátiť. Čiže kúpi ju za (nižšiu) cenu a vráti.
Zarobí na tom, že ju predal, získané prostriedky napr. vložil do dlhopisov a po uplynutí dohodnutého času napr. 3 mesiace ju vracia, pričom ju kupuje za lacnejšie. Môže si na daný obchod aj požičať u svojho brookera zdroje, tzv. páka.
Samozrejme zarobí vtedy, ak je daný predpoklad o poklese cien správny. Nekryté kontrakty sú také, že daný obchod realizujete a pritom nemáte (nevlastníte, nemáte požičané) ani danú podkladovú komoditu – v našom prípade napr. zlato alebo striebro.
V tomto momente sa každý nadšenec zlata a striebra prežehná a povie si, že ak je to takto , tak nemôže byť žiaden jasnejší dôkaz manipulácie.
Logika predaja
Skúsme myšlienkový experiment. Dajme tomu, že naozaj je trh so zlatom a striebrom plný nekrytých kontraktov so stávkou na pokles ceny. Aký je to veľký problém? Psychológia špekulácie napovedá, že predaj na krátko je náročnejší. Nie je jednoduché presvedčiť trh, že má cena klesnúť.
Logika obchodovania na krátko je odlišná aj z hľadiska ziskov a strát. Pri stávke na rast ceny investor čelí len potenciálnym obmedzeným stratám, pričom potenciálny zisk nie je zhora (teoreticky) limitovaný.
Predaje na krátko sú komplikovanejšie. Investor tu čelí neobmedzeným stratám (cena môže stúpať teoreticky donekonečna), avšak len limitovaným ziskom (klesnúť môže cena k nule).
Druhý omnoho pádnejší argument je však úplne iný. Uvedomme si, že každý krátky kontrakt, musí byť z druhej strany dlhý (stávka na rast ceny). Toto je zásadná vec. Množstvo krátkych kontraktov (v našom prípade nekrytých) je podmienené vždy dopytom aj po dlhých.
Ak si obchodníci naozaj myslia, že cena neklesne, tak sú to práve shorty (krátke kontrakty), ktoré utrpia straty. A čim viac kontraktov vytvoria, tým vyššej strate čelia.
Bez toho, aby na jednej strane trhu nebolo dostatok presvedčenia pre rast ceny, nemôže byť na druhej strane trhu dostatok presvedčenia pre pokles ceny. Ako poznamenal napr. hlavný ekonóm NY FEDu Andreas Fuster podobná situácia sa diala i pri hypotekárnej kríze.
Keby nebol trh až príliš optimistický (jedným z dôvodov bola manipulácia úrokových mier zo strany centrálnych bánk) nemohli by byť práve voči tomuto optimizmu vytvorené krátke kontrakty, ktoré nakoniec trhovú diskrepanciu odhalili. Bez optimizmu, by nemohol existovať ani pesimizmus.
Nezabúdajme
Rovnako nesmieme zabúdať na druhú dôležitú vec. Sú to longy, ktoré sú „dominantnejšie“. V prípade, že longy neuzavrú svoju pozíciu (buď predajom kontraktu alebo rolovaním kontraktu – predajom a kúpou kontraktu na ďalšie mesiace), môžu žiadať o fyzické dodanie kovu.
Osoba, ktorá je v krátkej pozícii musí podkladové aktívum v našom prípade zlato/ striebro dodať. Veľmi silná pozícia. Bez viery longov v to, že cena podkladového aktíva by mala byť skutočne nižšia, shorty (pokiaľ by boli naozaj nekryté alebo umelo vymyslené) končia v stratách.
Napadla ma inak kacírska myšlienka. Akýkoľvek nadšenec týchto teórií by sa mal skôr radovať z toho, že sú kontrakty nekryté. Prečo? Čím viac ich je, tým viac musí byť aj longov. Potom je to už len o tom v akom skutočnom stave sa nachádza trh. Prípadný nedostatok podkladovej komodity sa ukáže veľmi rýchlo – krachom shortov.
Čo z toho vyplýva?
Aj keby neboli predmetné kontrakty kryté, tak ako hovorí teória manipulácie, tak v konečnom dôsledku to nemôže byť veľmi veľký problém, lebo samotní obchodníci, ktorí predpokladajú rast ceny (longy), môžu kedykoľvek, pokiaľ predpokladajú správny vývoj cien, shorty „zničiť“ a to žiadosťou o dodanie podkladovej komodity.
Význam shortov všeobecne
Shortovanie trhu je relevantná trhová praktika. Účelom trhu totižto nie je, aby cena niečoho rástla. Účelom trhu je nájdenie správnej ceny, ktorá umožňuje efektívnejšie alokovanie zdrojov.
Shorty zároveň držia trh na uzde – pred prílišným optimizmom a zároveň pred až prílišným potenciálnym pádom trhu (kvôli prílišnému optimizmu). Ak centrálne banky manipulujú s úrokovou mierou, úloha shortov je zároveň komplikovanejšia.
Optimizmus je pri umelo nízkych resp. manipulovaných úrokových mierach až príliš vysoký. Nekryté predaje na krátko čohokoľvek po roku 2008 čelia i kritike a hlavne politické elity a médiá obviňujú špekulantov z toho, že úmyselne poslali trh dole; po roku 2008 boli napr. vo viacerých obchodných prípadoch explicitne predaje na krátko zakázané.
Je to správna cesta? Myslím, že politický zákaz bude spôsobovať len jedno. Trh bude v omnoho väčšej nerovnováhe, pretože zákaz shortovania spôsobí len to, že sa z trhu postupne vytratí ponuková (bid) cena, vzhľadom na to, že zákaz je explicitným dôkazom toho, že trhové podmienky nie sú v poriadku. A krach bude len väčší a rýchlejší.
- Prečítajte si: Všetky finančné trhy sú manipulované – časť 1.: Úvod
O manipulácii cien zlata a striebra rovnako píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.
Tento text vychádza z aktuálnych obvinení o manipulácii, ktoré sa objavujú napr. na zerohedge, silverdoctors, butlerresearach, goldsilver, KWN a knihy prof. Markham, J.M. Law Enforcement and the History of Financial Manipulation.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂
Matúš Pošvanc
je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.