Jeseň je ideálny čas na nákup umeleckého diela. Aukčná sezóna je v plnom prúde a dražobné domy ponúkajú umelecké diela od starých majstrov až po súčasnosť.
Aké sú najväčšie a najslávnejšie aukčné domy, kde si môžete kúpiť kresbu od Leonarda da Vinci, ázijskú keramiku alebo kaligrafie, obrazy od Picassa alebo plastiky od súčasného umelca Jeffa Koonsa?
Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk pôsobiaca, ako už názov napovedá, v hlavnom meste Švédska, hrdo nesie titul najstaršej aukčnej siene na svete. V roku 1674 ju založil barón Claes Rålamb, ktorý bol v tom čase štokholmským guvernérom.
Dnes hrá Stockholms Auktionsverk jednu z vedúcich rolí škandinávskeho trhu s umením. Zaoberá sa predajom nielen umenia, ale aj remeselných artefaktov alebo starožitných predmetov. Tím aukčného domu sa skladá približne z 30 odborníkov na rôzne oblasti výtvarného umenia.
Sotheby’s
Aj ľuďom, ktorí sa v oblasti umenia nepohybujú, meno Sotheby’s určite nie je neznáme. Jedna z najväčších súčasných aukčných spoločností vznikla v Londýne v roku 1744.
- Prečítajte si: Najbohatšia žena sveta zanechala dcére 40 miliárd dolárov
V roku 1955, teda po viac ako dvoch storočiach pôsobenia, sa Sotheby’s stala prvou medzinárodnou aukčnou spoločnosťou, keď otvorila svoje kancelárie aj v New Yorku. V súčasnosti sa nachádza na viac ako 80 miestach po celom svete.
Aj napriek bohatej histórii sa Sotheby’s nebojí modernizácie aukčného priemyslu v podobe online programu BidNow, ktorý umožňuje kupujúcim dražiť diela online. Sotheby’s je známa najmä predajom diel vysoko hodnotených umelcov, akými sú napríklad Pablo Picasso alebo Peter Paul Rubens.
Aukčná spoločnosť bola tiež v Hongkongu pri tom, keď tento rok na jar vznikol svetový rekord najdrahšieho drahokamu na svete, ktorý sa predal za 60 miliónov dolárov.
zdroj: Arts Journal
Christie’s
Ďalšiu viac ako celosvetovo dobre známu aukčnú spoločnosť Christie´s založil v Londýne v roku 1766 škótsky aukcionár James Christie. Dnes je tento aukčný dom jedným z najväčších a najznámejších na svete.
S kanceláriami v 46 krajinách hostí Christie´s 350 aukcií ročne vo viac ako 80 kategóriách. V aukciách nájdu kupujúci všetko z oblasti výtvarného aj dekoratívneho umenia vrátane fotografie, šperkov či zberateľských predmetov.
Christie’s je spoločne so Sotheby´s rovnako známa aj vďaka predaju osobných predmetov slávnych osobností, ako sú aukcie šatníka Audrey Hepburn, osobnej zbierky Andyho Warhola alebo šperkov a doplnkov Vivien Leighovej.
zdroj: Art Observed
Dorotheum
Slovenským zberateľom umenia geograficky najbližším slávnym zahraničným aukčným domom je Dorotheum, ktoré vzniklo vo Viedni v roku 1707. Viac ako 300 rokov po svojom založení je Dorotheum najväčšou aukčnou spoločnosťou v strednej Európe.
Ročne usporiada zhruba 600 aukcií, o ktoré sa stará viac ako 100 špecialistov na 40 umeleckých oddelení. Dorotheum patrí k najlepším predajcom diel starých majstrov, ktorí sú vo viedenských zberateľských kolekciách veľmi populárni.
Aktuálne sa však začínajú čoraz viac špecializovať aj na povojnové a súčasné umenie. Svoje pobočky má Dorotheum v rôznych európskych mestách. Okrem Viedne je v blízkom okolí Slovenska pobočka Dorothea napríklad aj v Prahe.
Najvýznamnejšie zahraničné pobočky tejto aukčnej siene sú potom v Bruseli, Düsseldorfe, Mníchove, Ríme a v Miláne.
Bonham’s
Spoločnosť Bonham´s bola rovnako ako Sotheby’s a Christie’s založená v 18. storočí v Londýne, presnejšie v roku 1793.
Aukčný dom Bonham’s je mimoriadne silný v predaji ázijského umenia, ale kupujúci tu nájdu aj veľkú ponuku starožitností, hodiniek, európskej keramiky, šperkov, diamantov a ďalších drahých kameňov.
Tento dom je tiež považovaný za európskeho lídra v aukciách motorových vozidiel. V priebehu rokov Bonham’s rozšírila svoju prítomnosť na umeleckom trhu celosvetovo a teraz sa môže pochváliť ôsmimi veľkými aukciami a obchodnými zástupcami v 25 krajinách.
zdroj: Fortune
Lempertz’s
História spoločnosti Lempertz’s siaha až do roku 1798, keď však bola ešte antikvariátom a predajňou starožitností. S blížiacou sa polovicou 19. storočia, v roku 1845, sa z kníhkupectva stal aukčný dom.
V súčasnosti je najstaršou aukčnou spoločnosťou, ktorú od začiatku jej existencie vlastní rovnaká rodina. Lempertz’s usporadúvajú aukcie moderného, súčasného umenia, fotografie aj ázijského umenia v Kolíne, Berlíne, Bruseli a v Monaku. Pobočky však majú aj v Mníchove, Zürichu, New Yorku a São Paule.
Phillips
Phillips založil v roku 1796 v Londýne Harry Phillips, bývalý vedúci zamestnanec Jamesa Christieho. Počas života získal Harry Phillips vo svojom konkurenčnom aukčnom dome značný úspech.
Umelecké diela predával aj veľkým osobnostiam, akou bol napríklad Napoleon Bonaparte. Dnes sa spoločnosť Phillips sústreďuje na umenie 20. storočia a špecializuje sa najmä na predaj najvýznamnejších súčasných umeleckých diel na svete.
Zameriava sa výhradne na vybrané umelecké kategórie vrátane súčasného umenia, fotografie a dizajnu, preto sa jej podarilo zaplniť túto medzeru na aukčnom trhu a vo svojich predajoch je veľmi úspešná.
China Guardian
Spoločne s rastúcim trhom a dopytom luxusného tovaru v Číne sa China Guardian rýchlo stala jednou z najväčších aukčných siení na svete. Aj napriek tomu, že vznikla v roku 1993, je China Guardian najstaršou umeleckou aukčnou spoločnosťou v krajine.
- Prečítajte si: Aston Martin chce vymeniť koňskú silu za realitný biznis
Už v roku 2012 označovali Chinu Guardian za štvrtý najväčší aukčný dom na svete. China Guardian sa špecializuje na predaj čínskych umeleckých diel a kaligrafie. Pravidelne tiež predáva čínsky porcelán, nábytok, vzácne knihy, šperky a plastiky.
- Zdroj: JET by J&T Banka