Druhá najmenšia krajina sveta plánuje rozšíriť svoje obývateľné pobrežie. V ambicióznom pláne pokročila. Jedna z najmenších, ale zároveň najbohatších krajín.
S tretinou rezidentov milionárov si vyžaduje najvyšší štandard aj samotná riviéra. Nielen preto, lebo počet obyvateľov krajiny sa stále rozširuje, ale aj preto, že časy sa od dávnejších čias zmenili a Monako požaduje modernejší vzhľad.
Necelých štyridsaťtisíc rezidentov síce disponuje veľkým finančným bohatstvom, ale už tradične im chýba priestor. Dnes sa takpovediac tlačia na území menšom, ako je newyorský Central Park.
- prečítajte si: Doma našiel mincu za niekoľko miliónov dolárov
V krajine je nedostatok miesta
A keďže ďalších zhruba štyridsaťtisíc ľudí každodenne prichádza do Monaka spoza jeho hraníc, problémy s nedostatkom miesta nielen v doprave narastajú.
Riešením má byť nový milionársky záliv. Idea je na stole úradov už dlhší čas, ale až teraz jej dokázali dať väčšiu vážnosť.
S prílevom peňazí a ľudí sa Monako dekády snažilo rozšíriť svoje územie hoci aj z mora. Od začiatku 19. storočia krajina získala ďalších sto akrov, čo predstavuje dvadsať percent jej územia.
V súčasnosti sa tak začala ďalšia etapa developmentu, a to výstavba projektu za viac ako dve miliardy na zvýšenie prirodzeného pobrežia Monaka o ďalších pätnásť akrov.
zdroj: Everydayentropy.com
Nová luxusná štvrť s modernými rezidenciami by mala byť dokončená v roku 2025 a mala by ubytovať viac ako tisíc rezidentov. Ďalšie verejné priestory budú zahŕňať kopce a upravený park, pobrežnú promenádu a malý prístav.
Zatiaľ čo monacká vláda dohliada na projekt, súkromní finančníci budú čeliť nákladom na výstavbu a zisku z predaja nehnuteľností.
„Výnosy pre súkromnú skupinu z predaja bytov a domov budú vyše 3,5 miliardy eur,“ hovorí Jean-Luc Nguyen, riaditeľ projektu vládneho rozšírenia mestských oblastí.
Nákup nehnuteľností je v Monaku drahý
Monako je jednou z najvyhľadávanejších destinácií na svete, a teda aj najdrahšie miesto na nákup nehnuteľností. Za milión dolárov si môžete podľa reportu Knight Frank Wealth Report kúpiť 30 štvorcových metrov v New Yorku, ale iba 17 štvorcových metrov v Monaku.
„Chceli by sme dať projektu Portier Cove zakrivený tvar, aby nebol prekážkou morským prúdom okysličujúcim more,“ hovorí Denis Valode z Valode & Pistre, ktorý je súčasťou tímu architektov pracujúcich na projekte.
Napriek tomu je výstavba do mora zložitá a mohla by poškodiť morský život. Kľúčoví aktéri, ktorí sa podieľajú na vytvorení tejto ekologickej štvrte, však zdôrazňujú svoj „ambiciózny cieľ udržateľnosti a ochrany životného prostredia“.
Pred výstavbou už boli chránené rastlinné druhy, ktoré sa nachádzajú v oblasti projektu, presunuté do blízkych morských rezervácií a nainštalovali sa špeciálne ponorné plátna na izoláciu miesta a na minimalizáciu vplyvu na životné prostredie.
- Zdroj: JET by J&T Banka