Na vkladných knižkách máme uložených 1,2 mld. eur
Slováci majú stále v obľube odkladanie si svojich úspor na vkladné knižky. Podľa údajov Národnej banky Slovenska malo obyvateľstvo uložených ku koncu januára na vkladných knižkách bez výpovednej lehoty takmer 1,2 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 5 %.
Ich podiel na celkových vkladoch Slovákov tvorí 4 %. V Poštovej banke si klienti od roku 1992 doteraz založili takmer 830 tis. vkladných knižiek. Počas tohto 23-ročného obdobia banka zažila dva boomy zakladania vkladných knižiek.
„Najvyšší počet novozaložených vkladných knižiek v počte viac ako 116 tis. registruje Poštová banka v roku 1993, teda v roku, kedy vznikla samostatná Slovenská republika. Druhé najsilnejšie obdobie predaja vkladných knižiek v novodobej histórii Slovenska sa spája s rokom 2008, čo bol posledný rok pred zavedením eura v krajine,“
hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa Poštovej banky.
Ako dodáva, vtedy si v Poštovej banke klienti založili viac ako 102 tisíc tohto tradičného vkladného produktu. Momentálne má banka aktívnych viac ako 445 tis. vkladných knižiek.
„Najmä v závere roku 2008 sme boli svedkami výraznejšieho rastu nielen na vkladných knižkách, ale u všetkých vkladových produktov,“
komentuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.
Tento vývoj bol podmienený blížiacim sa prechodom zo slovenskej koruny na spoločnú európsku menu.
„Peniaze uložené v bankách totiž boli automaticky konvertované na euro, čo následne Slovákom ušetrilo starosti a čas spojený s ich zamieňaním. Navyše takéto vklady sú úročené, čiže so sebou nesú zhodnocovanie vložených finančných prostriedkov,“
vysvetľuje D. Ondrová.
„Klienti si najčastejšie zakladajú len jednu vkladnú knižku, mali sme však aj klientku, ktorá si od roku 1993 doteraz založila až 24 vkladných knižiek,“
dopĺňa A. Jamborová.
V Poštovej banke je medzi majiteľmi vkladných knižiek až 61 % žien. Najčastejšie si klienti Poštovej banky zakladajú vkladnú knižku v Nitrianskom kraji, Košickom a Prešovskom kraji. Priemerný zostatok na vkladných knižkách predstavuje 1 413 eur.
Poštová banka má v ponuke klasickú vkladnú knižku pre konzervatívnejších klientov, ako aj modernejšiu alternatívu produktu – vkladový účet.
Zlatú vkladnú knižku s výpovednou lehotou tri mesiace využívajú klienti, ktorí si nechávajú značiť každý jeden pohyb a chcú mať fyzicky v ruke knižku, aby si mohli pozrieť kedykoľvek zostatok.
Pre tých, ktorí idú s dobou aj vo finančných produktoch, ponúka Poštová banka možnosť založiť si vkladový účet s výpovednou lehotou tri mesiace, ktorý predáva pod názvom Zlatý vklad, alebo termínované vkladové účty s rôznou dobou viazanosti.
Prečo sa vkladné knižky tešia obľube
- Tradičný spôsob sporenia: prehľad o nasporených peniazoch aj pripísaných úrokoch vo vkladnej knižke – netreba mať počítač, ani nikam chodiť, aby človek zistil, koľko má na účte
- Poštová banka ponúka možnosť zriadenia knižky aj pre dvoch majiteľov (v prípade smrti môže druhý majiteľ nakladať s vkladom)
- Zriadenie a vedenie bez poplatkov
- Možnosť prikladať ďalšie úspory v hotovosti aj bezhotovostným prevodom
- Zriadenie možné na pobočke a v prípade Poštovej banky aj na ktorejkoľvek pošte
- Dieťaťu môže vkladnú knižku zriadiť zákonný zástupca či starý rodič, ktorý predloží jeho rodný list
Prvá vkladná knižka na Slovensku
Začiatky sporenia na Slovensku súviseli so vznikom prvých peňažných ústavov, najmä so vznikom Bratislavskej sporiteľne v roku 1841.
Prvým vkladateľom sporiteľne bol gróf Jozef Zichy, syn predsedu správnej rady sporiteľne Františka Zichyho, ktorý vložil na svoju vkladnú knižku 20 zlatých.