Slovenskom momentálne rezonuje téma o stravných lístkoch, konkrétne návrh na doplnenie možnosti hotovosti.
Namiesto formy finančného príspevku sa predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko vyjadril za to, že k benefitným lístkom pre zamestnancov by mali pribudnúť cestovné šeky na ubytovacie zariadenia podľa vzoru Poľska a Maďarska.
O výhodách stravných lístkov, ktoré podľa Ministerstva práce pomohli k pravidelnému stravovaniu a zlepšeniu zdravotného stavu zamestnancov netreba vôbec hovoriť. Cestovné šeky sú však na slovenskom pracovnom trhu oveľa menej známe.
Ide o benefitné poukazy do ubytovacích zariadení, na ktorých je zobrazená mena, hodnota šeku, inštitúcia, ktorá šek vystavila a v prípade, že platnosť šeku je časovo obmedzená, aj dátum jeho platnosti.
Motivácia zamestnancov formou cestovných šekov
Niektorí zamestnávatelia ich svojim zamestnancom poskytujú dobrovoľne už teraz, ale nemajú z toho žiadne výhody. Takýto benefit je z pohľadu zdaňovania príjmu súčasnými zákonmi vnímaný rovnako ako finančná odmena.
„Používanie dovolenkových lístkov dnes neprináša zamestnávateľom ani zamestnancom žiadne daňové zvýhodnenie. Je to rovnako výhodné/nevýhodné ako iné formy zdaňovaného príjmu zamestnanca. Zákonodarcovia samozrejme majú možnosť definovať pravidlá, pri splnení ktorých by z používania takéhoto účelového benefitu plynuli zamestnávateľom alebo aj zamestnancom výhody. Napr. príjem zamestnanca vo forme dovolenkového lístka by mohol byť oslobodený od dane, alebo odvodov na sociálne, alebo zdravotné poistenie úplne, alebo by mohol podliehať nižšiemu daňovému alebo odvodovému zaťaženiu”,
vyjadril sa obchodný riaditeľ spoločnosti VAŠA Slovensko Peter Ovari.
Ak by boli cestovné šeky podchytené zákonom, mali by vplyv na rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.
„Osobne si ani neviem predstaviť vhodnejšiu formu masovej podpory cestovného ruchu ako sú dovolenkové poukážky. Zvýhodnenie takejto formy nepeňažného benefitu legislatívou by podľa môjho názoru mohlo mať pozitívny dosah, okrem podpory cestovného ruchu, aj na zdravie obyvateľstva, vzťahy v rodinách, v spoločnosti a iné širšie sociálne dosahy. Dovolenkové poukazy určené na rekreáciu na Slovensku, podporované štátom, vnímam teda okrem podpory cestovného ruchu, aj ako vhodný nástroj na lepšie spoznávanie vlastnej krajiny a stmeľovanie vlastného národa,”
povedal riaditeľ personálno – poradenskej spoločnosti HRman Pavel Uhrinčať.
Zamestnanci by si tak mohli vychutnať dovolenku doma a nemuseli by si privyrábať prácou v zahraničí.
Svoj čas by tak využili na regeneráciou pracovných síl, čo zamestnávateľom v konečnom dôsledku prinesie zlepšenie pracovného výkonu zamestnancov. Ubytovacie zariadenia by zasa získali pravidelnú klientelu a zvýšila by sa návštevnosť ich prevádzok.
Cestovné šeky sú pre zamestnávateľa výhodnejšou alternatívou ako finančný príspevok, pretože dokážu efektívne smerovať cieľ benefitu.
„Výhodu takejto poukážky alebo poukazu – akokoľvek to nazveme – vnímam najmä v jej účelovej viazanosti. Predpokladám, že by sa nemalo dovolenkovou poukážkou platiť za potraviny v reťazcoch, ale iba v rekreačných zariadeniach. Takže takýto poukaz by mal vopred určenú akceptačnú sieť a mimo tejto siete by sa nedal uplatniť. Peniaze môžu zamestnanci použiť na čokoľvek, vrátane hracích automatov, alebo stávkových kancelárií. Tam by som akceptáciu dovolenkovej poukážky iste neodporúčal,”
ozrejmil Uhrinčať. Obyčajní zamestnanci s platom 500 eur si nemôžu dovoliť predĺžený víkend v Tatrách a návštevu aquaparku pre celú rodinu, no v prípade, že by dostávali cestovné šeky (dovolenkové poukazy), bol by to pre nich obrovský benefit.
„Ľudí, aj tých dospelých, je z času na čas vhodné niečím poštuchnúť. Napr. začnime pracovať na svojom zdraví, poďme spolu cvičiť, poďme na masáž a pod. Poskytnutie darčekového lístka v hodnote, ktorá umožní zamestnancovi regenerovať jeho pracovnú silu, sa môže zamestnávateľovi vrátiť vo forme nižšej absencie, vyššej výkonnosti alebo psychickej odolnosti. Nie zbytočne sa vždy hovorilo „v zdravom tele zdravý duch“… Nie som presvedčený, že poskytnutím „extra hotovosti“ by zamestnávateľ dosiahol rovnaký efekt „poštuchnutia“,
vysvetlil Ovari.
Benefit pre celú rodinu
Na cestovné šeky možno naviazať ďalšou formou odmeňovania a motivácie zamestnancov, ktorou by mohli byť poukazy na detskú rekreáciu, napr. vo forme dovolenkového lístka. Väčšina z nich trávi čas pri počítačoch, tabletoch, telefónoch.
Prostredníctvom dovolenkových lístkov by sa podporil čas, ktorý strávia v prírode (napríklad letné tábory). Pre rodičov by to znamenalo, že by mohli počas školských prázdnin pracovať bez stresu, kam umiestnia svoje potomstvo počas prázdnin.
„Cena letných táborov je pomerne vysoká a nie každá rodina si ich môže dovoliť. Takže účelovo podporiť prázdninové poukazy pre deti, napr. aj formou zníženia daňového alebo odvodového zaťaženia, by bola iste správna investícia do našich detí,”
uzatvára túto tematiku Ovari.