Paul Veradittakit je partnerom spoločnosti Pantera Capital so zameraním na investície rizikového kapitálu a hedžových fondov.
Pantera Capital je jedným z prvých a najväčších inštitucionálnych investorov do digitálnych mien a technológií blockchainu, ktorí spravujú vyše 500 miliónov dolárov.
Kryptomeny v roku 2020 podľa nich ovplyvní týchto sedem kľúčových oblastí:
Libra / Calibra
V roku 2019 Facebook oznámil svoj projekt Libra, kryptomenu, ktorá bude integrovaná do balíka produktov Facebook (Facebook, Messenger, WhatsApp) prostredníctvom novej platformy s názvom Calibra.
Facebook očakáva, že sa peňaženka Calibra uvedie na trh v roku 2020 pre svoje aplikácie na zasielanie správ – pravdepodobne to bude najväčší prípad zavedenia a použitia kryptomeny, aký svet kedy videl.
Užívateľská základňa Facebooku je masívna s 2,45 miliardami jednotlivcov a spoločnosť Calibra pravdepodobne predstaví ľahko použiteľnú a pohodlnú platformu pre týchto používateľov, aby si navzájom posielali peniaze a platili online služby prostredníctvom jediného prihlásenia cez svoj Facebook účet.
Uvedenie na trh v takomto rozsahu by predstavilo miliónom používateľov (z ktorých mnohí majú s kryptom málo alebo žiadne zázemie) myšlienky správy aktív a platieb prostredníctvom kryptomien.
Je tiež pravdepodobné, že Libra a Calibra začnú vytvárať rozhovory o regulačných otázkach a ochrane osobných údajov; David Marcus, vedúci projektu, už svedčil proti pochybnostiam amerického Senátu a pokračujúca kritika dátových škandálov Facebooku vyzdvihne silu – a potrebné zlepšenia – platformy ako Libra / Calibra.
Halving
V druhej polovici roku 2019 nebol bitcoin taký lákavý – v prvej polovici roka sme dosiahli maximálnu cenu zhruba nad 13 000 dolárov, ale odvtedy sme klesli späť a pohybovali sa okolo 8 000 dolárov.
Od začiatku roka sa však cena takmer zdvojnásobila. Čo je dôležitejšie, v máji 2020 sa bude konať ďalší Bitcoin Halving.
Stručne povedané, Halving je protokol zabudovaný do bitcoinu, ktorý „znižuje na polovicu“ odmenu, ktorú baníci dostávajú za ťažbu bloku každých pár rokov.
Odmena za ťažbu bloku sa zníži na polovicu na 6,25 BTC (takmer 40 000 dolárov pri súčasnej cene BTC).
Halving pravdepodobne vytvorí na bitcoinovom trhu významnú prevahu býkov, a to z dvoch hlavných dôvodov.
Po prvé, predstavuje to vnímateľne zmenšujúcu sa ponuku „zostávajúcich BTC“ pre investorov, vďaka ktorej investori vidia každú novú jednotku BTC so stále väčšou hodnotou (keďže ich zostáva menej).
Po druhé, keďže odmena za ťažbu je nižšia, bude menej baníkov motivovaných k banským transakciám – tento relatívny nedostatok baníkov (v porovnaní so súčasným stavom) tiež zvýši hodnotu kryptomeny.
Halving bude pravdepodobne udržiavať cenu BTC relatívne vysokú počas celého roku 2020.
Gaming
Vývojári a nadšenci hier stále viac skúmajú, čo blockchain môže urobiť pre svoje herné systémy a ako môžu začleniť kryptografické prostriedky do spôsobu, akým poskytujú technologické zdroje a hrania, pokiaľ ide o nákupy v hre, aktíva pre rôznych hráčov, kredity atď.
Napríklad – Splinterland a spolupráca medzi Enjinom a Microsoft Azure Heroes, stále však zostáva veľa práce.
Hry s blockchainom sa budú pravdepodobne rozvíjať v roku 2020 z dôvodu dôležitého vývoja vysokovýkonných zariadení, ktoré umožňujú hrám bežať na technológiách blockchain, ktoré predtým obmedzovali rýchlosť, lepším architektonickým inteligentným zmluvám, ukladaniu digitálnych aktív, vďaka ktorým pre vývojárov hier je jednoduché zabudovať digitálne prvky do hry a charakteru postavy.
Dúfajme, že uvidíme niečo mainstreamové na platforme ako Steam alebo Twitch, ktorá skutočne dáva silu blockchainu do kontextu bežného hráča.
Nárast DeFi
Decentralizované financovanie (DeFi) bolo nepochybne jednou z najväčších oblastí pre rast kryptomeny v roku 2019 – a očakávam, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2020.
Služby ako Maker, Compound, InstaDapp atď. Pravdepodobne uvidia viac aktívnych používateľov mesačne, keďže stále viac a viac bežných spotrebiteľov a kryptonadšencov využíva potenciál DeFi v reálnom svete – na pôžičky, hypotéku, maloobchodné platby, arbitráž atď.
Zaznamenali sme tiež rastúci inštitucionálny záujem o blockchain z radov produktov spotrebiteľského financovania a veľkých bánk – v roku 2020 by sme radi videli ďalší nárast.
Centralizované bankové meny
Je nepravdepodobné, že by sa tak stalo v Spojených štátoch, ale Čína začiatkom tohto roka uviedla na trh digitalizovanú verziu svojej meny na bežné použivanie v rôznych aplikáciách – pôžičky, maloobchod, dane atď.
Táto digitálna mena nie je bežná kryptomena, pretože sa poskytuje prostredníctvom centralizovanej agentúry, ale predstavuje rastúci globálny záujem o presun finančného online systému.
Táto kryptomena bude sľubným signálom toho, ako digitálne aktíva fungujú v prípadoch bežného používania, najmä na online miestach ako Alibaba a Baidu.
Silné výsledky môžu signalizovať vyššiu dôveru v digitalizáciu finančného priestoru, čo v konečnom dôsledku prinesie väčšiu dôveru kryptomene a DeFi.
Infraštruktúra a web 3.0
Uplynulý rok bol tiež obrovský v oblasti infraštruktúrnych riešení pre blockchain – medzi niektoré kľúčové patria napríklad rozvoj Lightning Network, ktorá poskytuje radikálne vylepšenia rýchlosti a škálovateľnosti decentralizovaných aplikácií, a Alchemy, ktorý ponúka sadu API a infraštruktúrnych nástrojov, ktoré výrazne zjednodušujú proces decentralizovaného rozvoja.
Tieto vylepšenia pravdepodobne povzbudia vlnu nových decentralizovaných aplikácií a technológií webu 3.0.
Dúfame, že uvidíme viac decentralizovaných výpočtových platforiem (ako je napríklad Orchid, riešenie na poskytovanie VPN, ktoré využíva decentralizovaný systém digitálnych tokenov), ktoré môžu v budúcom roku tiež využiť zvýšený rast technológií cloud a SaaS.
Toto sa pravdepodobne rozšíri aj na ďalšie prípady použitia zamerané viac na spotrebiteľa, ako sú prehliadače zamerané na ochranu súkromia, hry, sociálne siete, získavanie informácií a ďalšie.
Regulačné prekážky
Vzhľadom na rozmanitosť krypto projektov, ktoré sa začali v roku 2019, a tých, ktoré majú prísť v roku 2020, by bolo naivné neočakávať regulačné prekážky, ktoré prichádzajú s týmito vznikajúcimi technológiami.
Medzi kľúčové slová, na ktoré si treba dávať pozor, patrí regulácia technológií, elektronické digitálne financovanie (napríklad obavy týkajúce sa uvedenia Váhy na trh) a pokračujúci boj o uznávanie určitých tokenov, mien a cenných papierov verzus komodít.
Keďže krypto projekty sa čoraz viac odlišujú, tiež dúfame, že regulačné agentúry získajú väčšie povedomie o týchto projektoch, aby pochopili spôsob, akým by mohli ovplyvniť ich reguláciu a charakterizáciu.
- Zdroj: Kryptotrejder.sk – sprievodca svetom kryptomien
Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 4 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe.