Každý, kto číta tento článok, sa určite stretol s príslovím oheň je dobrý sluha ale zlý pán. Ako to môže súvisieť s kreditnou kartou? Tak na to sa pozrieme v tomto článku.
Rovnako ako pri zaobchádzaní s ohňom aj pri zaobchádzaní s kreditkou platí zlaté pravidlo opatrnosti. Myslíme si, že kreditná karta je dobrá vtedy, ak s ňou vieme správne pracovať.
Princíp fungovania je jednoduchý. Banka nám vydá kreditku. Samozrejme nie automaticky, je potrebné splniť stanovené podmienky. Nie je to žiadna špeciálna karta, vyzerá ako klasická platobná karta s pin kódom.
Máme nastavený limit, ktorý môžeme použiť. A teraz prichádza to podstatné. To, čo použijeme banka neúročí. Máme k dispozícii peniaze banky úplne zadarmo. Nie je to úžastné!
Má to svoje ALE. Použité peniaze musíme vrátiť do vopred stanoveného obdobia. Najčastejšie sa stretneme s lehotou 45 dní. Ak to nestihneme, tak vyčerpaná suma sa začína úročiť. A úrok je poriadne vysoký.
Navyše je potrebné začať aj s pravidelnými splátkami. Tie sa vypočítajú ako percento z poskytnutého úverového rámca (to, čo môžeme vyčerpať) alebo ako percento z dĺžneho zostatku (to, čo sme už vyčerpali).
V oboch prípadoch je to zvyčajne 5 %. Pričom splátky sú mesačné. Navyše o vydaní karty máme záznam v bankovom registri. Kde je vidno nielen to, že kartu máme, ale aj ako ju používame. A tiež, ako ju splácame.
Aby náš rozpočet nezhorel nesprávnym škrtnutím s kreditkou, majme stále na pamäti pravidlo opatrnosti. Nemíňajme, keď míňať nemusíme.
Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.”Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.
Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”