Široká verejnosť vníma finančné trhy ako kasíno kapitalizmu. Ako miesto, kde sa pod maskou investovania skrýva obyčajný hazard – stávky, či pôjde cena aktíva nahor alebo nadol. Presne ako v klasickej rulete – či padne červená alebo čierna.
Teda ako nie príliš produktívnu činnosť, ktorá spoločnosti ako celku veľa neprináša. Z istého uhla pohľadu ako sociálne akceptovateľnejšiu verziu lotta, kde úspech závisí v rozhodujúcej miere od šťastia. Medzi skutočným investovaním a stávkovaním či špekuláciami však existujú veľké rozdiely.
Investovanie je proces založený na dlhodobom horizonte, kde sú peniaze vystavené riziku s cieľom dosiahnuť výnos. Ako v akomkoľvek podnikaní. Dobrý investor si robí najskôr domáce úlohy v podobe rôznych analýz a predikcií dlho pred samotným investovaním, teda pred kúpou nejakého aktíva.
To, či mal pravdu a zarobí, sa zvyčajne môže prejaviť až v priebehu niekoľkých rokov. Až vtedy sa ukáže skutočná hodnota aktíva.
Investovanie sa odlišuje od obchodovania, teda od tradingu, kde obchodník musí reagovať rýchlo a len na to, čo práve vidí, číta a počuje. Dôležité je to, ako daná udalosť bude mať okamžitý vplyv, a nie ten dlhodobý.
Nie je podstatné, ako sa fundamenty vyvrbia o mesiac alebo o rok. Kto s týmto nedokáže žiť, nemal by robiť trading, lebo v ňom pravdepodobne nebude úspešný.
Iste, obchodujú aj investori, ale vôbec nie často a predovšetkým, keď potrebujú investovať, a nie zarábať na krátkodobých diskrepanciách cien.
Teda snažia sa hľadať skrytú hodnotu, a nie, poeticky povedané, kupovať lacno a o pár hodín či dní predávať drahšie, ako to robia traderi, ktorí počúvajú, čo práve teraz hovoria trhy, a snažia sa reagovať na to okamžite a správne. Vzdávajú sa luxusu času pri rozhodovaní výmenou za potenciál rýchlych ziskov.
Obchodníci, ktorých možno označiť aj za špekulantov, vedia, že mnoho z ich obchodov nevyjde – teda, že budú stratové. Dokonca možno aj väčšia časť. Ak to však na zvyšku obchodov dokážu kompenzovať vyšším ziskom, budú úspešní.
O tom, či si dokážu zarobiť na živobytie, vedia pritom takmer okamžite. Naproti tomu investor dokáže zarábať, keď sa mu veľká väčšina investícií zhodnotí. Z dlhodobého hľadiska, nie krátkodobého.
Okrem obchodníkov a investorov existuje na trhoch ešte aj skupina gamblerov, teda hazardných hráčov. Otvárajú si pozície, dúfajúc, že náhodná udalosť dopadne v ich prospech, ak budú mať šťastie. Ako to však pri hazarde chodí, pravdepodobnosť úspechu je z dlhodobého hľadiska vždy proti hazardérovi. Takisto ako v kasíne.
Z matematického hľadiska je teda jasné, že na hazarde sa na trhoch nedá zarábať. Trhy nie sú miestom pre hazardérov. Toto by si mal každý zapamätať raz a navždy. Na vzrušenie tohto druhu je tu Macao či Las Vegas. Kto chce na ňom, zarobiť musí investovať. Trpezlivosť ruže prináša. Len málokto dokáže zarobiť na tradingu.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Zdroj: JET by J&T Banka