- Zdroj: ako-investovat.sk
Po viac ako 600 znížení úrokových sadzbách naprieč celým svetom a viac ako 12 biliónoch nakúpených aktív sa stále nedarí rozprúdiť infláciu. Viacerí ekonómovia a aj guvernéri centrálnych bánk tak zvažujú ďalšie, ešte radikálnejšie možnosti.
Ako veľmi zaujímavý nástroj sa čoraz častejšie spomína tzv. helicopter money alebo aj peniaze padajúce voľne z helikoptéry.
V danom prípade ide naozaj o neprebádané teritóriá. Ako však vývoj vo svete ukazuje, asi bude skôr či neskôr nevyhnutné pristúpiť aj k takýmto krokom. Ono v podstate aj kvantitatívne uvoľňovanie bol spočiatku neštandardný krok, ktorý je však v súčasnosti už pomerne bežný. Práve preto už tak nefunguje a trhy naň nereagujú.
O čo vlastne ide a ako tento nástroj funguje? S troškou preháňania sa dá tvrdiť, že ide vlastne o priame „podarovanie“ určitej sumy peňazí každému jednému obyvateľovi. Bohužiaľ, nepôjde o proces, kedy by sa každému človeku zo dňa na deň objavilo na účte povedzme 1 000 €.
Toto podarovanie sa môže udiať viacerými spôsobmi. Jedným z nich môže byť zníženie daňových sadzieb, čo by napríklad pri dani z príjmov skutočne reálne a okamžite zvýšilo príjem obyvateľstva. Ďalšou z možností je financovanie veľkých vládnych projektov priamo z umelo vytlačených peňazí.
Takéto financovanie by však v súlade s ekonomickou teóriou ešte viac vytlačilo súkromné investície, ktoré sú hybnou silou každej ekonomiky. Každopádne, obe z týchto možností by mali blahodarný efekt na cenovú hladinu.
Inflácia vo vyspelých ekonomikách od vypuknutia krízy
Aj keď ide o neprebádané mechanizmy v rámci celosvetovej ekonomiky, samotná myšlienka nie je vôbec nová. Názov „helicopter money“ sa pripisuje nositeľovi Nobelovej ceny, známemu ekonómovi Miltonovi Friedmanovi už z roku 1969.
To, že tento nástroj nie je až tak ďaleko od skutočného použitia dokumentuje aj fakt, že predstavitelia veľkých svetových finančných domov (Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc a Commerzbank AG) už poslali svojim klientom informácie o možných scenároch ďalšieho vývoja po prípadnom implementovaní tohto nástroja.
Veľmi pozitívne sa o „helicopter Money“ vyjadruje aj titan medzi svetovými hedžovými fondmi, Ray Dalio. Podľa Dalia, zakladateľa 154 miliardového fondu Bridgewater Associates, to môže znamenať konečne iskru, ktorá rozdúcha poriadny dym inflácie.
Neobáva sa negatívnych efektov, nakoľko v súčasnosti je svet mimo inflačných ohrození a prehrievajúca sa ekonomika takisto momentálne nehrozí.
Dokonca prezident ECB, Mario Draghi povedal, že tento koncept považuje za veľmi zaujímavý. Práve „SuperMario“ Draghi by mohol byť prvou lastovičkou, ktorá vyskúša tento nástroj.
Európa má s defláciou spomedzi svetových ekonomických veľmocí najväčšie problémy. V USA je situácia o niečo lepšia, Fed zatiaľ nad touto možnosťou uvažovať nemusí.
Aj keď sa všetko môže zdať veľmi jednoduché a bez možných negatívnych efektov, je tomu skutočne tak? Inflácia v súčasnosti nie je prítomná z viacerých dôvodov, ale jedným z najdôležitejších je, že peniaze pumpované do ekonomiky sa nedostávajú už k bežným spotrebiteľom.
Sú skôr v rukách bohatých, ktorí už nepotrebujú toľko spotrebovávať a tak radšej hromadia finančné bohatstvo. Preto napríklad ešte donedávna rástli akciové trhy a takisto ceny nehnuteľností.
Ak sa pomocou tohto nástroja dostanú peniaze priamo do rúk veľkej masy ľudí, rast cien by mal prísť a deflačný problém by mal byť minulosťou. Otázkou teraz je, do akej miery by takto ceny mohli narásť. Nikto určite nechce, aby sme sa naopak ocitli v období hyperinflácie, podobnej tej nemeckej pred druhou svetovou vojnou.
Kým niektorí ekonómovia o tomto nástroji hovoria zatiaľ len v hypotetickej rovine, niektorí to už berú ako hotovú vec a očakávajú nejaké zmeny už počas tohto roka. Z môjho pohľadu k nejakému podobnému kroku príde už čoskoro.
Európski predstavitelia a predovšetkým sám Mario Draghi už v nedávnej minulosti dokázal, že s defláciou bude bojovať nech to stojí, čo to stojí. Peniaze z helikoptéry môžu byť dobrým nástrojom, avšak je potrebné dobre prepočítať, aký rast cien môžeme po takomto radikálnom kroku očakávať.
- Zdroj: ako-investovat.sk