Nedávny nárast prirážok na európskych dlhopisoch a posilnenie eura prinútili investorov k opatrnosti. Pripomenuli im, že trhy z času na čas i padajú.
Index DAX napríklad za posledný mesiac klesol o zhruba desať percent. Ale i napriek tomu sú niektoré európske trhy od začiatku roka ešte stále v pluse 15 percent.
Pozrime sa na dôvody súčasných turbulencií bližšie.
Strach zo zvyšovania sadzieb a zatiaľ nejasný dopad kvantitatívneho uvoľňovania na trhy. To boli hlavné faktory, ktoré podnietili nárast výnosov na nemeckých dlhopisoch z nuly na jedno percento.
Na prvým pohľad sa to môže javiť ako masívny nárast, no zo širšieho kontextu vidíme, že prekvapivá bola najmä rýchlosť zvýšenia, nie jeho objem ako taký.
Silnejšie euro však už predstavuje pre európske akcie väčšiu záťaž ako dlhopisy. Slabá mena s cieľom podporiť ekonomiku a akcie je totiž jedným z cieľom kvantitatívneho uvoľňovania. Oba javy: vysoké prirážky na dlhopisoch a silnejšie euro sú teda negatívnymi faktormi hovoriacimi v neprospech európskych akcií.
Pri pohľade zblízka však zistíme, že európske ekonomické čísla sa zlepšujú. Ekonomický sentiment rastie, rovnako makroekonomické výsledky opäť v júni začali prekonávať očakávania analytikov. Dlhopisy teda rastú po pozitívnych výsledkoch. Ďalším dôkazom bude, ak v určitom čase uvidíme udržateľný európsky rast.
Zdrojom budúceho oživenia by mohli byť nižšie ceny ropy. Chvíľu im totiž trvá kým sa premietnu do európskej a svetovej ekonomiky. Ďalším impulzom bude určite i pokračujúce kvantitatívne uvoľňovanie. Môže sa vynoriť otázka, či by sa stimuly ECB nemali ešte viac zintenzívniť.
Kvantitatívne uvoľňovanie je totiž účinné jedine vtedy, keď sú jeho dôsledky nezvratné. Možno by si to teda vyžadovalo ešte viac zatlačiť na oslabenie eura a dlhopisový trh a podporiť tak akciové trhy. Bude to v budúcnosti ešte témou.
No nemôžeme tvrdiť, že uvoľňovanie bolo doteraz neúčinné. Keď sa pozrieme šesť mesiacov dozadu, Európu ovládal strach z japonskej cesty a deflácie a vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu k tomu nedošlo. Dovoľujem si teda na základe týchto výhľadov tvrdiť, že európske akcie môžu ešte v ďalšej časti roka rásť.
Témou súčasných dní je Grécko. Nárast aténskeho akciového trhu zo začiatku roka sa vďaka tomu zastavil. Súčasná hodnota indexu ASE je dnes, v porovnaní s obdobím európskej krízy, zhruba polovičná.
Pri pohľade na Španielsko a Portugalsko však vidíme niečo celkom iné. Tamojšie akciové trhy našli pevnú pôdu pod nohami a portugalský index PSI je blízko hodnoty začiatku roka 2011, zatiaľ čo španielske čísla sú o zhruba šesť percent lepšie ako pred krízou.
Dalo by sa teda povedať, že potenciál gréckych akcií je obrovský. Vyžaduje si to samozrejme adekvátne riešenie súčasnej situácie vrátane ďalších reforiem verejného sektora.
No jeden predpoklad rastu gréckych akcií je už ale splnený. Konkurencieschopnosť tamojšieho súkromného sektora sa vďaka bolestivému oddlženiu z minulý rokov zlepšila.
Ak budú dotiahnuté do konca aj aktuálne potrebné reformy, grécke akcie by mohli byť zo stredno a dlhodobého hľadiska tou najlepšou príležitosťou na európskom akciovom trhu.
- autor: Simon Fasdal, riaditeľ oddelenia aktív s fixným výnosom Saxo Bank
- zdroj: Saxo Bank