- Zdroj: ako-investovat.sk
Pozrime sa na Euro Stoxx 50 – európsky akciový index 50 najväčších spoločností, ktorý vyrazil nad silnú rezistenciu 3150. Toto je pozitívny jav a veríme v pokračovanie býčej dominancie aj keď je pred nami ďalšia rezistencia v okolí 3350 až 3400.
Možno bude trh potrebovať nejaký čas a nejaký katalyzátor (najmä slabšiu menu euro a fiškálne stimuly), aby sa dostal cez ňu, ale pre nás je dôležitý širší kontext a veríme v ďalší rast.
Fundamenty sú pozitívne
Markit informuje o stabilnejšom ekonomickom prostredí a pozorujeme aj pozitívnejšie výhľady. Rast Eurozóny je najsilnejší od decembra 2015, čo by mohlo priniesť ekonomický rast na 0.4 % vo poslednom štvrťroku.
Prieskumy naznačujú ako slabé euro pomohlo pozdvihnúť výrobný sektor a sektor služieb zaznamenal zatiaľ najsilnejší rast v tomto roku. Predikcie pre globálnu ekonomiku sú tiež lepšie než pred pár mesiacmi.
Sentiment sa mení v prospech býkov
Trhy vyše roka a pol obchodovali do strany a ľudia zvyknú za takú dobu stratiť záujem. Obchodovanie do strany ich uspáva, strácajú dôveru a záujem. Práve v najnevhodnejší čas opúšťajú samých seba aj trhy.
Hovoríme tomu jav “Šípkovej Ruženky”. Myslíme si, že podobná situácia nastáva teraz. Rok a pol sa obchodníci a investori trápili v obchodom pásme a teraz z neho vyrážame nahor. Mnohí retailoví ocbhodníci stratili trpezlivosť.
Cenový vývoj
Narušila sa konzistencia downtrendu, ktorý začal v prvej polovici roku 2015. Krátkodobo je trh prekúpený, ale to je typický jav po obchodovaní do strany. Trhy rastú aj v stavoch prekúpenosti. Mnohí ľudia aktuálne neveria vo vyššie ceny. Neskôr zakceptujú a uznajú, že sa začala ďalšia noha uptrendu a to môže trh posunúť oveľa vyššie.
Na druhej strane, musíme si povedať čo keď sa mýlime. Do kedy budeme trvať na našom býčom postoji? Býčí scenár značne nahlodá pokles ceny pod 2900. Pod touto cenou prehodnotíme naše portfólio a alokáciu do európskych trhov.
Podobnosť trhov
Hlavné akcie v USA vyrazili nad silné rezistencie a aktuálne sa obchodujú na historických maximách. Finančný sektor v USA aj v Európe v anticipácii deregulácie rastie a narušil konzistenciu downtrendu.
Finančný / bankový sektor je desaťročia najväčší poskytovateľ likvidity na trhoch a preto keď sa mu darí, zvyčajne sa darí aj širokým akciovým benchmarkom.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Peter Voštinár
- Zdroj: ako-investovat.sk