Európske akciové trhy v uplynulom týždni strácali v dôsledku posilnenie eura na dvojročné maximá voči doláru, za čím stálo najmä rastúce očakávanie, že ECB na jeseň zredukuje objem kvantitatívneho uvoľňovania spolu s vädnutím nádeje, že americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo doručiť probiznisové reformy.
Posledný zmienený fakt spôsobil, že americké akcie len stagnovali, hoci korporátna výsledková sezóna za druhý kvartál prekonáva očakávania. Výnosy na dlhopisových trhoch výrazne klesli pre nízky inflačný tlak najmä v Spojených štátoch, čo znižuje šancu na rýchle zaťahovanie menovej brzdy hlavných svetových centrálnych bánk.
Zlato profitovalo z odrazu cien štátnych dlhopisov. Ropa neudržala odraz na šesťtýždňové maximá po poklese jej amerických zásob a končila v stratách, keď trhy očakávajú ďalší rast ťažby členov OPEC.
AKCIOVÉ TRHY
Americké akciové trhy marginálne prekonávali historické maximá najmä vďaka silnému začiatku podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.
Celkovo však len stagnovali pre politickú nervozitu vo Washingtone, keďže v senáte Kongresu stále nedokáže prejsť zrušenie zdravotníckych zákonov Obamacare pre nejednotnosť vládnucich republikánov. Mínusom bolo aj pokračovanie vyšetrovania ruského zasahovania do prezidentských volieb v minulom roku.
Všetko toto znamená, že probiznisové opatrenia na čele so znižovaním daní, ktoré sľúbil prezident Donald Trump, by nemuseli byť tak skoro prijaté.
Európske akciové trhy klesali pod tiažou posilňovania eura, keď trhy po minulotýždňovom zasadnutí ECB očakávajú, že banka na jeseň oznámi redukciu mesačného objemu nákupu dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania.
Celkovo na týždennej báze paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 klesol o 2,1 percenta pri poklese nemeckého indexu DAX 30 o 3,1 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 2,3 percenta a britský index FTSE 100 rástol vďaka slabšej libre o 1,0 percenta.
Bluechipsový americký index Dow Jones klesol o 0,36 percenta pri raste širokého indexu S & P 500 o 0,5 percenta a technologického index Nasdaq Composite o 1,2 percenta.
DLHOPISOVÉ TRHY
Júnové inflačné čísla v USA opäť zaostali za očakávaniami, čo bolo spúšťačom poklesu výnosov, a teda rastu cien štátnych dlhopisov na Západe.
Prispela k tomu už aj zmienená politická nervozita vo Washingtone, čo znižuje prospekty rýchleho prijatia daňovej reformy a fiškálnych stimulov v krajine, ktoré by zrýchlili rast, a teda aj infláciu.
Tieto faktory prebili aj vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho po zasadnutí banky, kde síce bol holubičí, no zároveň naznačil, že na jeseň sa začne diskusia o úprave menových stimulov a je jasné, že vzhľadom na robustný ekonomický rast to môže byť len úprava smerom k zníženiu podporných opatrení.
Navyše silné euro bude vytvárať tlak na to, aby ECB nesprísňovala menové podmienky vo veľkej miere. Na týždennej báze klesol 10-ročný americký výnos o 10 bázických bodov na 2,24 percenta a nemecký o deväť bázických bodov na 0,51 percenta pri poklese rizikových prirážok periférií eurozóny.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato profitovalo z poklesu výnosov na dlhopisových trhoch, ako aj z oslabenia dolára a z politickej nervozity pre rozpoltenosť vládnucej Republikánskej strany v Spojených štátoch. V minulom týždni rástlo o necelé percento na 1 255 dolárov.
Ropa sa síce v priebehu minulého týždňa vyšvihla až na šesťtýždňové maximá, keď pravidelné týždenné štatistiky ukázali na výrazne väčší pokles jej amerických zásob, ako očakával konsenzus.
Zisk však neudržala, keďže trhy očakávajú ďalší rast ťažby členov OPEC pri poklese miery dodržiavania dohody o znížení produkcie, ako aj pre vysokú ťažbu v Líbyi a v Nigérii, ktoré sú síce členmi kartelu, ale dohoda sa na ne nevzťahuje.
Navyše trh začal byť skeptický ohľadne možnej rýchlej úpravy tejto dohody, ktorá by ešte viac znížila produkciu združenia, na stretnutí veľkých ťažiarov v Petrohrade. Výsledkom bol medzitýždenný pokles ceny Brentu o 1,7 percenta na 48 dolárov pričom WTI stratila takisto 1,7 percenta a končila na 45,8 dolára.
DEVÍZOVÉ TRHY
Euro stúplo na dvojročné maximá voči doláru takmer k úrovni 117 dolárových centov a silnelo voči všetkým hlavným svetovým menám, keď trhy neprijali holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky.
- Prečítajte si: Dostal som investičný tip – mám investovať
Vnímajú ho len ako zásterku, aby nevyvolal prílišné sprísnenie finančných podmienok prostredníctvom silnejšieho kurzu eura. Takmer celý trh očakáva, že v septembri ECB oznámi redukciu menových stimulov vzhľadom na robustný rast ekonomiky eurozóny, hoci inflačný tlak nie je zatiaľ vysoký.
Navyše obrovským mínusom pre dolár je vädnúca nádej, že americkí tvorcovia politík dokážu rýchlo prijať veľké prorastové reformy, pre nejednotnosť vládnucej Republikánskej strany.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Zdroj: JET by J&T Banka
- Zdroj obrázkov : www.pixabay.com