Otázka kryptomien sa preberala v diskusii, ktorú usporiadal Valdis Dombrovskis, podpredseda Európskej komisie a súčasný európsky komisár pre euro a sociálny dialóg.
Diskusie sa zúčastnili poprední predstavitelia priemyslu a regulácií vrátane Európskej centrálnej banky a Rady pre finančnú stabilitu, ktorá je zodpovedná za koordináciu regulácií pre skupinu G20.
- prečítajte si: 5 kryptomien, ktoré vám dokážu generovať pasívny príjem
Možnosť regulácie kryptomien na federatívnej úrovni?
Diskusia sa týkala viacerých tém – po prvé, že sa Európa musí prispôsobiť blockchain technológii, aby zostala konkurencieschopná.
Po druhé, investori musia byť varovaní pred nebezpečenstvami spojenými so špekuláciami s kryptomenami, ktoré sa v poslednej dobe stali nekontrolovateľnými.
Po tretie, ICO (počiatočné ponuky mincí) prinášajú na trh príležitosť, ale aj nebezpečenstvo.
Dombrovskis počas diskusie poznamenal, že EÚ je zodpovedná za pomerne malú časť ekonomiky kryptomien, a preto je nevyhnutné, aby boli normy stanovené medzinárodne.
Podľa Dombrovskisa treba pred samotnými reguláciami a zákonmi preskúmať okolnosti a rozsah služieb, ktoré využívajú kryptomeny.
Diskusia bola predohrou ďalšieho stretnutia G20, ktoré sa uskutoční v marci v Argentíne. Ministri financií Nemecka a Francúzska (Peter Altmaier a Bruno Le Maire) požiadali o prediskutovanie otázky kryptomien na tomto stretnutí.
Minister financií Fracúzska Le Maire novinárom povedal, že „spoločná francúzsko-nemecká analýza rizík spojených s návrhmi kryptomenových regulačných opatrení bude predložená ako spoločný návrh našim partnerom na samite G20 v marci v Argentíne.“
Dombrovskis novinárom informačného média The Guardian po stretnutí povedal: „Kryptomeny sú globálny fenomén a je dôležité, aby sa sledovali na globálnej úrovni. Nevylučujeme možnosť riešiť kryptomeny na úrovni EÚ, ak uvidíme vzostup rizík bez jasnej medzinárodná reakcie.“
Vplyvný nemecký politik Markus Ferber, podpredseda Výboru pre menové záležitosti, bol kritickejší a povedal, že neregulované kryptomeny vystavujú maloobchodných investorov manipuláciám a podvodom.
V uverejnenom vyhlásení Ferber povedal: „Keď ide o virtuálne meny, potrebujeme rýchlu regulačnú reakciu v celej EÚ. Ak budeme čakať, až medzinárodné normy preniknú do EÚ, uplynú roky bez toho, aby sa niečo reálne udialo.“
Ferber pokračoval: „Práve teraz, retailoví investori strácajú peniaze, pretože nevedia o nebezpečenstvách virtuálnych mien. S cieľom predísť tomu, aby sa drobní investori stali obeťami manipulácie s trhom a podvodov, mali by byť virtuálne meny regulované rovnako ako iné finančné nástroje.“
Nástroj Európskej centrálnej banky na „porazenie kryptomien“
Medzitým Európska centrálna banka na začiatku mesiaca oznámila, že dokáže „poraziť kryptomeny“ so svojim vlastným novým platobným systémom TIPS (TARGET instant payment settlement – zúčtovanie okamžitej platby).
Európska centrálna banka tvrdí, že systém ponúkne okamžité a bezplatné transakcie tým, že umožní zúčastneným bankám „vyčleniť časť svojej likvidity na osobitný účet otvorený v Európskej centrálnej banke.
- prečítajte si: Ťaženie kryptomien – kde vo svete sa to najviac oplatí?
Z tohto účtu majú byť okamžité platby neustále spracovávané. Systém už bol schválený a spustenie je naplánované na november 2018.
- Článok bol pôvodne publikovaný na kryptoportal.sk