Malý chlapec prišiel predstaviť svoj prvý, polofunkčný vynález. Šéf miestnej firmy sa ho spýtal ako na myšlienku zostrojenia tohto podivného stroja prišiel. Chlapec mu odpovedal, že už sa mu jednoducho nechcelo čakať na to, kým sa niekto svojho nápadu chytí a skutočne ho aj zrealizuje.
Šéf sa na neho pozeral s predsudkami a vyjadril sa, že prístroj ktorý by mal neustále lietať, bohužiaľ len naráža do okolitých stien.
“Je mi ľúto ale je to len ďalší nepoužiteľný vrak ako tisícky ostatných. Utekaj sa radšej hrať so svojimi rovesníkmi, pretože aj tak ho opraviť nedokážeš.”
Chlapec neprotestoval, len sa usmial a dodal:
“Mojím snom je aby ľudia uvideli ako nad nimi preletí moja helikoptéra a následne si uvedomili, že všetko je možné. Tým im ukážem silu viery, že všetky sny sú splniteľné. A aj ten môj, že helikoptéru opraviť dokážem.”
Chlapec kráčal k východu a ponad plece sa na šéfa obrátil s poslednými slovami.
“Nie je nádej snáď to najviac, čo môže človek ľudstvu darovať?”
Tento príbeh nenesie meno Elona Muska. Avšak poukazuje na jeden fakt, že malý vynálezca ako aj Elon Musk mali čosi spoločné. Genialitu a odhodlanosť.
Návod ako spoznať génia
Už v veku 10-tich rokov, si Elon Musk kúpil prvý počítač a sám sa naučil programovať.
V jeho 12-tich už bol tak dobrý, že kód svojej videohry s názvom Blastar predal počítačovému časopisu za sumu 500 dolárov. Pochádza z mesta Pretória v Južnej Afrike a narodil sa 28. júna 1971. Možno že celá jeho životná sláva, je len výsledkom dobrej genetiky po svojich úspešných rodičoch.
Jeho otec bol inžinier a mama newyorska modelka a špecialistka výživy. Napriek tomu, Musk zo strany svojich rodičov nikdy podporu nepociťoval. Možno práve to je dôvod, prečo sa rozhodol vo veku 17 rokov odísť z domu do povinnej vojenskej služby. Tú však s vyjadrením “kto by chcel slúžiť vo fašistickej armáde” aj opustil.
Keďže svoj talent na počítače objavil už v detstve, chcel sa zdokonaľovať aj v iných smeroch. Okrem programovania ho zaujala ekonomika a obchodovanie. Rozhodol sa, že najväčšie príležitosti na neho čakajú v spojených štátoch a tak sa v roku 1989 presťahoval do Kingstonu aby mohol navštevovať Kráľovskú univerzitu.
Taktizovanie o svojej budúcnosti ho priviedlo do Philadelphie na University of Pennsylvania, kde získal titul bakalára nielen z ekonómie ale aj z fyziky. Zdalo sa, že práve fyzika ostane jeho jedinou vášňou, ktorej sa bude chcieť aj naďalej venovať.
Ako dôkaz že to s fyzikou myslí naozaj vážne, zapísal sa na postgraduálne štúdium na Stanfort University. Avšak snahu získať doktorát v oblasti energetiky zanechal už po dvoch dňoch, keď si uvedomil, že práve internet je kľúčový spôsob ktorým chce svet zmeniť.
Dôkaz, že jeho rozhodnutie bolo naozaj správne sa odrazil aj vo výsledkoch, keď so svojím bratom založil prvú spoločnosť Zip2 Corporation. Tá sa špecializovala na mapy a obchodné katalógy, ktoré sú dnes známe ako online sprievodca mestom.
Aj nové weby online magazínu New York Times či Chicago Tribune, využívali služby firmy Zip2. A ak sa pýtate, kde nastal zlomový bod ktorým sa Musk preslávil, tak vás môžeme ubezpečiť, že sa naň práve teraz pozeráte.
Musk svoje prvé milióny zarobil práve vďaka Zip2 Corporation, ktorú predal v hotovosti za 307 miliónov dolárov. Ďalších 34 miliónov získal v podobe akcii. Zaujímavosťou je, že v tom čase Musk spolu s bratom vlastnili podiel Zipu2, vo výške 12 %.
Ak si myslíte že jeho vynaliezavosť týmto bodom končí tak sa pravdepodobne mýlite. Ešte ten istý rok založil firmu X.com, ktorá sa zaoberala online finančníctvom. Len rok po tom, čo Musk predal jeho prvú firmu, sa v ekonomickej sfére aj naďalej zdokonaľoval.
X.com sa po roku premenila na PayPal, ktorý Musk s 11,7% podielom predal ebay-u, za 1,5 miliardy dolárov.
Rozsiahle prieskumy aj mimo Zeme!
Hovorí vám niečo názov Space Exploration Technologies Corporation? Táto spoločnosť známa aj pod menom Space X, je tiež výsledkom iniciatívy Elona Muska. V poradí túto svoju už tretiu firmu založil ešte pred tým ako dokončil samotný predaj PayPalu.
Názov ktorý sa dá chápať ako nekonečný vesmírny priestor, je pre hlavný cieľ Space-u X naozaj výstižný.
Zámerom firmy bolo vybudovať vesmírne lode pre kozmické lety. Musk bol presvedčený, že zachrániť ľudstvo možno len vtedy ak sa podarí vesmír preskúmať. Lebo práve on ukrýva v sebe tajomstvo nekonečného života. Avšak tento sen nebol jediným cieľom Muska prečo Space X vznikla.
- PREČÍTAJ SI ČLÁNOK: Elon Musk – Ľudstvo sa musí dostať zo Zeme a stať sa multiplanetárnym druhom.
Vpred ho hnala vidina výroby cenovo-dostupných rakiet, ktoré by nahradili vysoko-nákladné cesty do vesmíru. Firma do roku 2008 naozaj prosperovala. Od NASA dostala Space X zákazku, aby vyslala raketu ktorá by dokázala dopraviť zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ak by sa im to podarilo, Space X by bola dokonalou náhradou aj pre ďalšie misie raketoplánov USA.
22. Máj 2012, bol rokom kedy Space X po prvý krát vypustila raketu Falcon 9 do vesmíru. E. Musk sa k samotnému štartu vyjadril, že je naozaj veľmi šťastný a tento pocit prirovnáva k výhre finálového zápasu Super Bowl. Iba o rok neskôr niesol Falcon 9 družicu na geostacionárnu obežnú dráhu.
Rok 2015 priniesol druhú verziu Falconu 9, ktorého úlohou bolo pozorovať nadmerné slnečné emisie. A to hlavne z dôvodu aby sa zistilo, ako a akým spôsobom emisie ovplyvňujú rozvodové siete aj komunikačné systémy na Zemi.
Zdá sa že 1,6 miliardová zmluva s NASA pre lety do vesmíru, bola naozaj prospešná.
Najúspešnejšie auto na elektronický pohon
Ale ako každého chlapa aj jeho fascinovali autá. V roku 2004 sa pripojil k Tesla Motors. Len dva roky po tom čo sa Musk stal jeden z ich hlavných sponzorov, predstavili prvé Roadstar, ktoré dokáže len na jedno nabitie prejsť 394 km.
Vďaka oceneniu vynálezu roka v časopise Time z roku 2006, zaviedla Tesla Roadstar po dvoch rokoch do plnej výroby. Ale to ani z ďaleka nie je ten najväčší úspech. Prvý elektrický sedan ktorý na jedno nabitie dokáže prejsť až 265 míľ, vyhralo v časopise Motor Trend 2013, cenu auta roka.
A o akom modele hovoríme? Ide o Model S 2012, ktorý je považovaný za najlepšie auto aké kedy bolo na elektronický pohon vyrobené.
Rok 2006 bol taktiež rokom, kedy bratranec Muska založil SolarCity. Avšak prvé návrhy tejto firmy, patrili ako inak Muskovi. V rozvoji spoločnosti pokračoval uzavretím dohody o združenie Tesly a Solar City, ktorá bojovala za spoločný cieľ.
A to podporiť a zabezpečiť pre spotrebiteľov rýchlu dodávku energie. Na internetových stránkach Tesli, ste sa mohli dočítať o viacerých možnostiach, prečo je výsledná spoločnosť ozajstným prínosom.
Vo vyhlásení bolo spomenuté, že len silná, fungujúca spoločnosť dokáže bydliská plnohodnotne zabezpečiť. Nielen produktmi s veľkým úložiskom energie, ale aj spôsobom akým je energia generovaná aj spotrebovávaná.
Rýchlosťou svetla pomocou Hyperloopu
Elon Musk predviedol svoju rýchlu myseľ aj v dopravnom priemysle. Koncepciu vynálezu v oblasti dopravy vydal v auguste roku 2013. Hyper-rýchly Hyperloop ako ho aj nazval, by mal byť novou formou dopravy medzi Los Angeles a San Franciscom.
Fungovať by mal na systéme poháňania nízkotlakových rúrok, pri obrovskej rýchlosti viac ako 700 míľ za jedinú hodinu. Výhody Hyperloopu spočívajú nielen v odolnosti voči poveternostným podmienkam ale taktiež by mal byť bezpečnejší ako vlak a lietadlo.
Keďže náklady na výrobu sú naozaj obrovské, Musk v júni 2015 zahájil jedinečnú súťaž. Všetky tímy ktoré sa jej zúčastnili, mali úžasnú možnosť predložiť svoje plány prototypu Hyperloopa.
Ale ako sa hovorí šťastie v hre, nešťastie v láske. Napriek tomu že aj jeho súkromný život bol dosť pestrý, je otázkou či aj naozaj šťastný. V roku 2000 sa oženil s vtedajšou manželkou Justin, s ktorou mal 5 krásnych detí.
Dvojčatá, trojčatá a ešte k tomu všetko chlapci. Bohužiaľ manželstvo mu nevydržalo a dnes je po období rokov 2010-12, už po druhý krát rozvedený. Začiatkom roku 2016 zaplatil za vilu 17 miliónov dolárov, kde už 4 roky so svojimi synmi býva v podnájme.
Vízia budúcnosti
Napriek jeho akčnému životu sa drží jeho tradičnej cesty s poslaním objavovateľa. V budúcnosti by rád vytvoril kolóniu na Marse pre viac ako 80.000 obyvateľov. Odhadovaná suma len na cestu tam, sa šplhá do výšky 500 tisíc dolárov. Avšak je chybou si myslieť, že Elon je len obyčajným zbohatlíkom.
Jeho mnohopočetné, užitočné projekty sú jasným dôkazom toho, že namiesto investovania do svojich osobných záľub, pomáha ľudstvu svet nielen objavovať ale aj spoznávať a uľahčovať.
- autor článku: Žaneta Kováčiková