Počas posledného januárového týždňa americké akciové trhy prepisovali historické maximá a európske sa posunuli na najvyššie úrovne za ostatných 13 mesiacov pri očakávaniach akcelerácie rastu svetovej ekonomiky a rastu firemných ziskov, keď im neprekážala ani séria kontroverzných protekcionistických opatrení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Neistota ohľadne jeho ďalších krokov však bránila výraznejšiemu odrazu výnosov štátnych dlhopisov. Ropa opäť len stagnovala, keď síce OPEC a ďalšie krajiny doručili sľubované zníženie produkcie, ťažba v USA či v Líbyi však rastie.

Zlato pri zlepšujúcich sa perspektívach globálneho ekonomického rastu a pri lepšej ako očakávanej korporátne výsledkovej sezóne zoslablo. Dolár stagnoval, keďže obchodníci vyčkávajú, akým smerom sa vydá hospodárska politika novej Trumpovej vlády.

AKCIOVÉ TRHY

Prvé dni úradovania nového amerického prezidenta Donalda Trumpa spojené so sériou kontroverzných opatrení ohľadne protekcionizmu (vystúpenie z Transpacifického partnerstva) boli minulý týždeň zatienené makrodátami po celom svete, ktoré v ostatných mesiacoch prekonávajú očakávania.

Index prekvapení sa pohybuje na šesťročných maximách pri solídnej výsledkovej sezóne podnikov za posledný kvartál roka 2016, kde zisk aj tržby rastú nad očakávania.

Výsledkom tohto mixu bol rast amerických akciových trhov na nové historické maximá, kde najstarší americký index Dow Jones konečne pokoril métu 20-tisíc bodov, keď medzitýždenne pridal 1,3 percenta pri raste širokého indexu S & P 500 na nové historické maximá tesne pod 2 300 bodov,čo znamená medzitýždenný zisk 1,0 percenta.

Európske akcie takisto ťažili zo signálov oživovania ekonomiky pri pokračovaní kvantitatívneho uvoľňovania. Bluechipsový index Euro Stoxx 50 rástol o 0,1 percenta na 13-mesačné maximá. Nemecký index DAX 30 si polepšil o 1,6 percenta, francúzsky index CAC 40 klesol o 0,2 percenta a britský index FTSE 100 odovzdal 0,2 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli, keďže akciové trhy v USA prepisovali historické maximá. Mínusom pre ceny dlhopisov bolo pokračovanie signálov akcelerácie rastu svetovej ekonomiky a s tým očakávaný ďalší odraz inflácie.

Navyše protekcionistická politika amerického prezidenta D. Trumpa je takisto inflačná, čo by malo tlačiť výnosy dlhopisov nahor. Výraznejší rast výnosov minulý týždeň bol limitovaný otáznikmi, ako rýchlo dokáže nová administratíva Bieleho domu doručiť sľubované znižovanie daní, dereguláciu a fiškálne stimuly.

Celkovo 10-ročný americký výnos rástol na týždennej báze o dva bázické body na 2,49 percenta pri raste 10-ročného nemeckého výnosu o štyri bázické body na 0,47 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni opustilo viac ako dvojmesačné maximá a opäť zamierilo k hranici 1 190 amerických dolárov za trójsku uncu. Poklesy cien tejto komodity vystriedali rast hnaný očakávaným dopytom od začiatku mesiaca vzhľadom na čínsky Lunárny nový rok, ktorý sa začína tento týždeň.

Dopyt po bezpečných prístavoch však prerušilo lámanie historických rekordov na akciových trhoch, ktoré investorov prilákali na vyššie výnosy. Ropa v piatom týždni tohto roku reagovala zmiešane.

Totiž zatiaľ čo severomorský Brent ostal s rastom len pár stotín percenta takmer nezmenený na úrovni 55,5 dolára za barel, americký benchmark WTI vzrástol skoro o jeden a pol percenta niekoľko centov nad 53 amerických dolárov za barel.

Dôvodom silnejšej reakcie WTI bolo otvorenie projektov ropovodov medzi Kanadou a USA zo strany Donalda Trumpa, ktorý však chce pre USA vyrokovať lepšie podmienky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár v minulom týždni mierne zosilnel voči košu hlavných svetových mien, ktoré vyjadruje aj dolárový index. Voči euru však ostal takmer nezmenený, keď piatkové obchodovanie zakončil tesne pod úrovňou 107 dolárových centov pri oslabení len o štyri stotiny percenta.

Americký dolár trpí predovšetkým na nedostatok sľubovaných opatrení Donalda Trumpa v oblasti deregulácie a znižovanie daní, na základe ktorých investori očakávali jeho posilnenie. Vystriedali ich však protekcionistické opatrenia a snaha vytvárať pracovné miesta vo výrobnom sektore, pre ktoré by mohol byť silný dolár skôr príťažou.

Významnejšie posilnenie zaznamenala voči spoločnej mene eurozóny britská libra potom, čo predsedníčka vlády Theresa Mayová predniesla údajný plán odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Libra navyše prekonala aj rozhodnutie najvyššieho súdu o potrebe súhlasu parlamentu s rozviazaním formálneho vzťahu s EÚ.

Protekcionistické kroky amerického prezidenta D. Trumpa so snahou postaviť múr na mexicko-amerických hraniciach však vytvorili masívny predajný tlak na mexické peso.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?