Pozrime sa teda, čo vlastne riziko pri investovaní znamená a aký má vzťak k výnosom.
- prečítajte si: 7 úrovní finančnej slobody – v ktorej sa nachádzate vy?
Keď čítam články o investovaní, väčšinou čítam najmä o výnosoch tj o ofenzíve. Len veľmi málo čítam o defenzíve tj ochrane pred rizikom. A už skoro vôbec nečítam o výnose upravenom o riziko. Viac ďalej v článku.
Prečo je riziko dôležité
Nič nezodpovedá trhovým princípom viac ako vzťah medzi rizikom a výnosom. Prečo? Pretože:
- Ľudia sú riziko averzní tj ak majú podstúpiť vyššie riziko, požadujú vyšší výnos.
- Šikovní investori by mali vedieť dosiahuť vyšší výnos na rizikovejších aktívach.
- Výnos, ktorý však investor dosiahol je len jedna polovica príbehu. Tou druhou je miera rizika, ktorú investor musel akceptovať, aby daný výnos dosiahol (výnos upravený o riziko). Premýšľajte o ruskej rulete. Zverili by ste svoje peniaze niekomu, kto dosiahol výnos 200% pretože v ruskej rulete 2x za sebou ‚vyhral‘?
Zo vzťahu medzi rizikom a výnosom vznikol tento graf, ktorý pravdepodobne poznáte:
Tento graf je zdrojom mnohých problémov investorov. Najmä v dobrých časoch počujete ľudí hovoriť: „Rizikové investície prinášajú vyšší výnos“.
Ak teda chcete vyšší výnos, musíte akceptovať vyššie riziko. AVŠAK rizikovejšie investície absolútne nemôžu garantovať vyšší výnos!!! Prečo nie?
Je to úplne jednoduché – ak by to tak bolo, tak jednoducho tieto investície nie sú rizikovejšie. Stačilo by do nich investovať a každý by dosiahol vyšší výnos. Tak to žiaľ nefunguje.
Správna formulácia tejto vety je : „Rizikovejšie investície môžu ponúknuť vyšší očakávaný výnos!“. A teda správny graf je tento:
Strávte dostatok času nad týmto jedným obrázkom. Čím vyšší výnos investícia ponúka, tým vačšia pravdepodobnosť je, že dosiahne:
- lepší výnos ako menej riziková investícia
- horší výnos ako menej riziková investícia
- absolútnu STRATU!!!
Čo je teda riziko
Častokrát počujem, že ľudia definujú riziko ako – Volatilita tj ako cena investície kolíše. No ja som nepočul nikoho povedať, že sa bojí, že cena bude kolísať.
Skutočné riziko je totiž STRATA VAŠICH PEŇAZÍ. Toho sa ľudia boja. Preto je pre mňa volatilita ťažko akceptovateľná ako hlavný ukazovateľ rizikovosti investície.
Problém s touto definíciou rizika je, že riziko sa nedá odmerať. Dokonca ani potom, ako udalosti nastanú. Dosiahla vaša investícia výnos, pretože ste akceptovali obrovské riziko (ruská ruleta) alebo preto, že ste rozumne investovali.
Ak si pri vašich investíciach myslíte, že to bolo najmä vašou šikovnosťou, potom vám odporúčam knihu „Fooled by randomness“ od Nicholassa Taleba, v ktorej vás autor veľmi rýchlo z tohto omylu vyvedie.
Nemôžete predpovedať, môžete sa ale pripraviť
I keď táto veta znie ako protirečenie, v skutočnosti nie je. Áno, predpovedať budúcnosť je nemožné. Môžete sa však pripraviť na rôzne scenáre, ktoré sa môžu stať!
Taktiež im môžete priradiť pravdepodobnosť, že sa stanú. Znamená to, že si musíte predstaviť rôzne budúcnosti (opäť z knihy Fooled by randomness) a priradiť im vyššiu či menšiu pravdepodobnosť.
Ak sa viete pripraviť tak, aby vás žiadna z týchto budúcností „neknokautovala“, máte riziko pod kontrolou.
Aby to ale nebolo také jednoduché, je veľký rozdiel medzi pravdepodobnosťou a tým čo sa naozaj stane viď 2001 a dot.com a pravdepodobnosť, že internetové akcie budú len rásť, 2007 a pravdepodobnosť, že ceny nehnuteľností budú len rásť atď.
Záver
V súčasnosti vidím ako investori v honbe za vyššími výnosmi naháňajú rizikovejšie aktíva (junk bonds, kryptomeny, emerging markets atď.).
Upokojujú sa tým, že vyšší výnos sa dá dosiahnuť len s vyšším rizikom a že ak ostanú zainvestovaní dostatočne dlho, daný výnos dosiahnu.
Ak ste práve pokývali súhlasne hlavou, pozrite sa opäť na graf vyššie!!! Pri vyššom riziku môžete dosiahnuť vyšší výnos, nižší výnos a aj STRATIŤ svoj kapitál.
Sú obdobia, kedy jednoducho vyšší výnos nedosiahnete a ak investujete do rizikovejších aktív, akurát zvyšujete svoju pravdepodobnosť straty vášho kapitálu. Vtedy je najlepšie sedieť si na rukách a pripravovať sa na najbližiu krízu.
- Autor je zakladateľom a prevádzkovateľom portálu realityinvestor.sk a autorom knihy „Investovanie do nehnuteľností od A po Z“