Cena diamantov by sa v najbližších rokoch mohla výraznejšie zvýšiť. Nasvedčujú tomu viaceré štúdie investičných a ťažobných spoločností, ktoré sa zhodujú v tom, že dopyt po vzácnych kameňoch vzrastie s novou generáciou mileniánov a že cenu potiahne nahor aj náročnosť ťažby, keďže budúcnosť ťažby diamantov je podľa nich v mori.

Nedostatok diamantov na suchej zemi totiž hrozí už o dva roky, a preto sa dnes musia hľadať nové možnosti a lokality na dolovanie.

Ako uvádza konzultantská spoločnosť Bain & Company, diamantový priemysel sa odrazil najmä v minulom roku, ale nesie so sebou viacero nedostatkov, ktoré sa neskôr môžu vyvinúť do problémov celého priemyslu. Najmä zvýšený dopyt strednej vrstvy z Indie a z Číny bude v ďalšom období určovať aj cenotvorbu hrubých kameňov.

ŠTVRTÁ EKONOMIKA MLADÝCH

Nová generácia spotrebiteľov, takzvaní mileniáni, totiž predstavuje zaujímavú príležitosť pre diamantový priemysel. Dovedna ide v Číne, Indii a v Spojených štátoch o zhruba 900 miliónov mladých ľudí so spoločným hrubým príjmom vo výške približne osem biliónov dolárov.

Na oslovenie tejto generácie produktmi, ako sú šperky, je pritom potrebný úplne nový marketing a prístup predajcov diamantov. To všetko určí, či sa diamantovému priemyslu bude dariť, opätovne stúpne dopyt a či sa suchozemskými ťažobnými technológiami dokáže pokryť spotreba.

Možno očakávať, že práve táto skupina ľudí bude určovať trendy v diamantovom priemysle v budúcnosti.

Spoločne by príjmami mileniáni vytvorili štvrtú najväčšiu ekonomiku na svete, a teda nemôžu ju obchádzať ani predajcovia šperkov. Očakávame, že veľkosť tejto generácie sa ekonomicky do roku 2030 zdvojnásobí. V tom čase bude musieť byť diamantový trh pripravený na taký dopyt a požiadavky spotrebiteľov, aj preto prichádzajú do úvahy nové technológie či ťažba v moriuvádza Olya Linde, partnerka v spoločnosti Bain & Company.

ŤAŽBA Z MORA NAPREDUJE

Dodáva, že ani tri v súčasnosti otvárané diamantové bane (Gahcho Kué a Renard v Kanade a Liqhobong v juhoafrickom Lesothe) neodvrátia pokles dodávok diamantov na svetový trh po roku 2019.

Súčasným baniam totiž výrazne klesá výťažnosť a podľa správy poradenskej spoločnosti Frost & Sullivan dosiahne do roku 2030 koniec životnosti až 30 hlavných súčasných diamantových baní.

Cliff Smee, analytik GlobalData, pritom očakáva „v najbližších štyroch rokoch štvorpercentný každoročný nárast dopytu po diamantových šperkoch“.

Za najprijateľnejšiu alternatívu doterajších baní sa považuje ťažba diamantov z morského dna. Rozsah podmorskej ťažby však budú vo veľkej miere limitovať predovšetkým ekologické aspekty, ale aj vyjednávanie so štátmi, ktoré chcú mať na ťažbe podiel.

Morská technológia pritom funguje už niekoľko dekád. Spoločnosť Namdeb, ktorej polovičný podiel vlastní ťažobný gigant De Beers a druhú polovicu namíbijská vláda, odhaduje, že až 95 percent vyťažených diamantov sa bude v budúcnosti získavať z morského dna na juhozápadnom pobreží Afriky.

Morská ťažba má svoje špecifiká, možno ju variovať aj na ťažbu na riekach. Namdeb vyťaží piatimi špeciálne upravenými loďami viac ako milión karátov diamantov ročne.

Našou budúcnosťou sú diamanty z morského dna. Pred desiatimi rokmi sme ťažili 30 percent z mora a 70 percent na súši. Dnes sa tento pomer výrazne mení,“ uvádza Paulus Shituna, zo spoločnosti Namdeb. uvádza Paulus Shituna, zo spoločnosti Namdeb

TECHNOLÓGIE NAPREDUJÚ

Začiatky ťažby diamantov naplavených na morskom dne možno hľadať už v roku 1958, keď potápači skúmali morské dno v plytkých vodách. Pokročilejšie technológie pre podmorskú ťažbu však vynašli až v osemdesiatych rokoch.

Prvou ťažobnou spoločnosťou, ktorá využila moderné technológie na podmorskú ťažbu diamantov, bol ťažobný gigant De Beers. Na začiatku dvadsiateho storočia ovládal 90 percent svetovej produkcie neopracovaných diamantov a aj v súčasnosti je označovaný za najväčšieho svetového producenta prírodných diamantov.

Súčasná technológia umožňuje jednej lodi prepraviť z morského dna na palubu až 60 ton sedimentu za hodinu. Na lodiach spoločnosti Namdeb je zavedená pokročilá automatizácia a diamanty sa zo sedimentu triedia do bezpečnostných prepravných boxov bez toho, aby sa ich počas celého procesu dotkla ľudská ruka.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂