Čína sa týmto snaží takisto o kontrolu čoraz populárnejšieho bitcoinu a ďalších digitálnych mien. Historicky bola tvorba peňazí vždy v rukách štátu a Čína sa snaží tento stav zachovať aj v digitálnej dobe.
Najmä mladí Číňania si platenie digitálnymi menami v poslednom období veľmi obľúbili. V Číne je už bežné, že napríklad za plechovku Coca Coly sa dá zaplatiť len zosnímaním QR kódu na mobile namiesto vhadzovania mincí do nápojového automatu. Čínska centrálna banka vidí aký je trend a s trendom sa bojuje ťažko, tak sa rozhodla pridať na túto stranu.
Vyššia transparentnosť, ale aj strata slobody
Okrem väčšieho komfortu a jednoduchosti pri platení má zavedenie digitálnej meny aj niekoľko ďalších efektov. To, či budú obyvateľmi brané ako pozitívne alebo negatívne sa povedať nedá. Určite však pôjde o ďalšiu stratu slobody, nakoľko digitálnu menu je možné oveľa jednoduchšie sledovať a kontrolovať.
Pri využití digitálnej meny je oveľa jednoduchšie sledovať presný objem vytvorených peňazí, ich tok, presuny a použitie. Pozitívom samozrejme je, že sa bude dať oveľa jednoduchšie odhaliť pranie špinavých peňazí alebo financovanie nelegálnych aktivít. Centrálna banka bude mať takisto lepšie možnosti úprav menových politík vo vzťahu k objemu peňazí a cenovej hladine.
Čína však nie je pri plánoch na prechod k digitálnej mene sama. Minulý rok sa podobne pozitívne vyjadril k digitalizácii v peňažnej oblasti aj indický premiér Narendra Modi. Digitálna mena je v štádiu skúšok aj v nemeckej Deutsche bank, kanadskej Bank of Canada a takisto v Singapure.
Čína má potenciál byť v tejto oblasti lídrom. Zabezpečenie obeživa, transakcie a boj proti falšovateľom peňazí je v krajine s 1,4 miliardami obyvateľov nesmierne náročné. Vznik digitálnej meny jednoznačne prinesie zvýšenie rýchlosti, menej problémov pri transakciách a najmä transparentnosť toku peňazí.
História použitia peňazí
Okrem zníženia transakčných nákladov vyzdvihuje Larry Cao, riaditeľ CFA inštitútu v Hong Kongu, ešte jeden veľký aspekt. Pri použití digitálnej meny je možné sledovať tzv. „blackchain“, teda akýsi reťazec transakcií, ktoré boli s konkrétnou peňažnou jednotkou vykonané.
Blackchain je vlastne knihou transakcií digitálnej meny. Každá peňažná jednotka tak bude mať zapísanú históriu, akým spôsobom bola využitá. Výhodou pre vládne autority je samozrejme väčšia kontrola nad použitím peňazí, štatisticky presnejšie dáta o objeme nákupov a predajov a v neposlednom rade zvýšenie transparentnosti.
Veľmi cenné budú takisto dáta pre veľké svetové korporácie, ktoré budú vedieť lepšie špecializovať predaj na konkrétnych zákazníkov. Na druhej strane musíme však povedať, že tieto opatrenia budú znamenať výraznú stratu slobody pre bežného človeka, ktorý bude v podstate detailne zmapovaný z hľadiska jeho príjmov a výdavkov. Odpoveď na otázku, či je to naozaj to, čo chceme, si musí každý dať sám.
- Prečítajte si: Kryptomeny ako investícia – časť I.
Čínska centrálna banka v súvislosti s postupným zavedením digitálnej meny predstavila niekoľko bodov, ako by podľa nej mohol celý proces fungovať:
- PBOC vytvorí kryptoenu a prevedie ju na účet bánk, ktoré budú aktuálne potrebovať likviditu
- spotrebitelia si budú môcť digitálnu menu vybrať prostredníctvom automatických systémov (niečo na spôsob digitálneho bankomatu) a previesť si peniaze do zariadenia (mobil, tablet, virtuálna peňaženka a pod.)
- pri nákupe človek jednoducho zaplatí digitálnymi peniazmi napríklad prostredníctvom mobilu a mena sa prevedie na účet obchodníka
- obchodník si prevedie digitálnu menu na svoj vlastný účet v banke.
Predstava čínskej banky vôbec neznie nerealisticky. Odhadovať celkový vplyv je však momentálne asi také náročné, ako odhadovať vplyv internetu pri jeho spúšťaní v 80. rokoch minulého storočia. Význam digitálnej meny však v budúcnosti bude obrovský.
- autor článku: Ing. Marek Šimo
- zdroj: ako-investovat.sk